Alt-pop ijrochisi va internet shaxsi Oliver Tree (32 yosh) Braziliyada ikki vertolyot to‘qnashuvi natijasida halok bo‘lgan olti kishidan biri bo‘ldi. U jahon gastrolida edi.
Halokat yakshanba kuni Rio-de-Janeyro ustida sodir bo‘ldi. Vertolyotlardan biri avtosalon avtoturargohiga qulab, 20 ga yaqin mashinani yondirib yubordi.
Braziliya ommaviy axborot vositalari e’lon qilgan videolarda vertolyotlardan birining osmondan qulashi, shuningdek, halokat joyidan alanga va qalin tutun ko‘tarilayotgani aks etgan.
Rasmiylar to‘qnashuv sababini tekshirish boshlanganini ma’lum qildi. Rio-de-Janeyro shtati harbiy yong‘in xizmati voqea joyiga mahalliy vaqt bilan soat 09:00 da chaqirilgan.
Associated Press ma’lumotiga ko‘ra, argentinalik kontent yaratuvchisi Gaspar Prim Diaz (Gaspi) ham vertolyotlardan birida bo‘lgan. Bortdagi boshqa yo‘lovchilar: Lukas Brito Shaves, Lukas Vinyale va uchuvchi Aleksandr Souza. Ikkinchi vertolyotda faqat uchuvchi Sharl Marsillak bo‘lgan.
Oliver Tree 2016-yilda ijtimoiy tarmoqlarda mashhur bo‘lgan. U o‘zining kalta soch turmagi bilan tanilgan, hitlari qatorida Life Goes On, Miss You va Alien Boy bor.
U Braziliyaning San-Paulu shahridagi so‘nggi konsertidan so‘ng 1 iyulda Portugaliyada, sentyabrda esa Glazgo, Manchester va Londonda chiqish qilishi kerak edi.
U bilan Voices treki ustida hamkorlik qilgan youtuber KSI (Britaniya’s Got Talent hakami) ijtimoiy tarmoqlarda ta’sirli ta’ziya izhor qildi: “32 yoshsan, hali shu yerda bo‘lishing kerak edi. Hali yashashing, musiqa yaratishing kerak edi. Afsonasan va afsona bo‘lib qolasan. Hali ham haqiqatga o‘xshamaydi.”
Jackass yulduzi Stiv-O ham surat bilan xotirlab, “Oliver bilan do‘st bo‘lish baxtiga muyassar bo‘ldim. U men bilan muntazam bog‘lanib, ahvolimni so‘rardi. Ajoyib inson edi... uni sog‘inaman”, deb yozdi.
Oliver Tree 2024-yilda Miss You qo‘shig‘i uchun Brit Award mukofotiga nomzod bo‘lgan. 2020-yilda esa eng katta skuter yasash bo‘yicha Ginnes rekordini o‘rnatgan.

Американский альт-поп исполнитель и интернет-персона Оливер Три (32 года) стал одним из шести человек, погибших при столкновении двух вертолетов в Бразилии. Он находился в мировом турне.
Катастрофа произошла в воскресенье над Рио-де-Жанейро. Один из вертолетов упал на автостоянку автосалона, вызвав возгорание около 20 автомобилей.
Опубликованные бразильскими СМИ кадры показывают падение одного из вертолетов с неба, а также языки пламени и густой дым, поднимающиеся с места крушения.
Власти заявили о начале расследования причин столкновения. Военная пожарная служба штата Рио-де-Жанейро сообщила, что вызов на место происшествия поступил около 09:00 по местному времени.
По данным Associated Press, в одном из вертолетов также находился аргентинский создатель контента Гаспар Прим Диас (Гаспи). Другие пассажиры: Лукас Брито Чавес, Лукас Виньяле и пилот Александр Соуза. На борту второго вертолета был только пилот Шарль Марсийак.
Оливер Три прославился в 2016 году после того, как стал вирусным в соцсетях. Он был известен своей характерной стрижкой «под горшок» и хитами Life Goes On, Miss You и Alien Boy.
Его последний концерт состоялся в Сан-Паулу 6 июня. Следующие выступления были запланированы на 1 июля в Лиссабоне, а также в Глазго, Манчестере и Лондоне в сентябре.
Ютубер KSI, сотрудничавший с ним над треком Voices, выразил эмоциональные соболезнования: «Не могу поверить, что пишу это. Тебе 32 года. Ты должен быть здесь. У тебя было столько жизни, музыки, контента... Ты легенда и останешься легендой. Мне плохо. Люблю тебя, брат».
Звезда «Чудаков» Стив-О также отдал дань уважения, опубликовав совместное фото: «Мне невероятно повезло подружиться с Оливером. Он регулярно проверял, как у меня дела. Такой замечательный человек... Я буду скучать по нему».
Оливер Три был номинирован на Brit Award в 2024 году за песню Miss You. В 2020 году он установил мировой рекорд Гиннесса, построив самый большой самокат.