Rossiya kuchlari tomonidan Ukrainaning bir qancha shaharlariga uyushtirilgan keng ko‘lamli raketa va dron hujumlari natijasida kamida 9 kishi halok bo‘ldi, yana o‘nlab odamlar yaralandi. Hujumlar, ayniqsa, poytaxt Kiyev va Xarkov shaharlariga jiddiy zarar yetkazdi.
Kiyevdagi hujumlarda 4 kishi halok bo‘lgan bo‘lsa, Xarkovda rossiyalik harbiylarning zarbasi natijasida kelib chiqqan yong‘inni o‘chirish chog‘ida 5 nafar qutqaruvchi hayotdan ko‘z yumdi. Kiyev meri Vitaliy Klitschkoning ma’lum qilishicha, dron va raketa hujumlari binolar va avtomobillarga o‘t qo‘yib, poytaxtda 140 mingdan ortiq aholini elektr ta’minotisiz qoldirdi.
Eng katta yo‘qotishlardan biri — Kiyev-Pechersk Lavra monastiri majmuasidagi 11-asrga oid Uspenskiy soborining jiddiy shikastlanishi bo‘ldi. Ukraina Bosh vaziri Yuliya Sviridenko bu hujumni “xalqimiz va merosimizga qarshi shafqatsiz tajovuz” deb atadi. Tashqi ishlar vaziri Andriy Sibiga esa YUNESKO va boshqa xalqaro tashkilotlarni “davlat barbarligi”ga munosib javob berishga chaqirdi.
Rossiya tomonida ham talofotlar bor: Tula shahrida Ukraina dronlari hujumi natijasida 3 kishi halok bo‘lib, 3 kishi, jumladan bir yoshli bola yaralandi. Ayni paytda Ukrainaning aksariyat hududlarida havo hujumi signallari eshitilmoqda.
Polsha Rossiya hujumlariga javoban qiruvchi samolyotlarni havoga ko‘tarib, yer usti havo mudofaasi tizimlarini shay holatga keltirdi. Bu hujumlar Fransiyada bo‘lib o‘tadigan G7 yig‘ilishi arafasida sodir bo‘ldi. Yakshanba kuni Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uzoq davom etayotgan mojaroni tugatish yo‘llarini muhokama qilgan edi.

Волна российских ударов по украинским городам привела к гибели по меньшей мере девяти человек и ранениям десятков других. Наиболее серьезные разрушения зафиксированы в Киеве и Харькове.
В Киеве в результате атак погибли четыре человека, а в Харькове пять спасателей погибли при тушении пожара, вызванного российским ударом. Мэр Киева Виталий Кличко сообщил, что удары дронов и ракет повредили здания и автомобили, оставив без электричества более 140 тысяч жителей столицы.
Одной из самых значительных потерь стало серьезное повреждение Успенского собора XI века в Киево-Печерской лавре. Премьер-министр Украины Юлия Свириденко назвала это «жестоким нападением на наш народ и наследие». Глава МИД Андрей Сибига призвал ЮНЕСКО и другие международные организации дать «адекватный ответ этому государственному варварству».
С российской стороны также есть жертвы: в Туле украинская атака беспилотников убила трех человек и ранила троих, включая годовалого ребенка. Большая часть Украины находится под сигналами воздушной тревоги.
Польша в ответ на российские удары подняла в воздух истребители и привела в готовность наземные системы ПВО. Атаки произошли накануне встречи G7 во Франции, где война в Украине стоит в повестке дня. В воскресенье президент Украины Владимир Зеленский обсудил с президентом США Дональдом Трампом усилия по прекращению затяжного конфликта.