Kongo Demokratik Respublikasida Ebola virusi bilan kasallanishning eng kuchli sutkalik sakrashlaridan biri qayd etildi. 24 soat ichida shifokorlar 72 ta yangi kasallanish holatini tasdiqladi, shu bilan birga epidemiya mamlakat chegarasidan chiqib, qo‘shni Ugandaga ham tarqaldi.
Kongo hukumatining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda tasdiqlangan holatlarning umumiy soni 782 taga yetdi, ulardan 181 tasi o‘lim bilan yakunlangan.
Hozirgi epidemiyani Bundibugyo virusi keltirib chiqargan va bu Kongo tarixidagi o‘n yettinchi epidemiya hisoblanadi. Hozirda infeksiya tarqalishi mamlakatning sharqiy uchta provinsiyasi – Ituri, Shimoliy Kivu va Janubiy Kivu bilan cheklangan, ammo kasallik geografiyasi tez kengaymoqda.
Kongoda 31 ta tibbiy zona zararlangan. Vaziyatning yomonlashish dinamikasi Yevropa ekspertlari tomonidan ham tasdiqlangan: 10-iyun holatiga ko‘ra, Yevropa kasalliklarning oldini olish va nazorat qilish markazi (ECDC) ma’lumotlariga ko‘ra, Kongoda 676 bemor bo‘lgan, ya’ni bir necha kun ichida o‘sish 100 kishidan oshgan.
Ugandada 11-iyungacha rasman 19 ta yuqtirish holati qayd etilgan (ikki kishi vafot etgan), ulardan 14 tasi olib kirilgan, aksariyat bemorlar mamlakat poytaxti Kampala va qo‘shni Vakiso tumanida aniqlangan.
Sharqiy Afrikada epidemiya zonasi kengayganiga qaramay, Yevropa kasalliklarning oldini olish va nazorat qilish markazi mutaxassislari hozirda virusning Yevropa Ittifoqi hududiga tarqalish ehtimolini juda past deb baholamoqda.

В Конго зафиксирован один из самых мощных суточных скачков заболеваемости Эболой: за 24 часа медики подтвердили 72 новых случая, при этом вспышка уже вышла за пределы страны и затронула соседнюю Уганду.
По последним данным правительства Конго, общее число подтвержденных случаев в стране достигло 782, из которых 181 закончился летальным исходом.
Нынешняя вспышка, вызванная вирусом Бундибугио (Bundibugyo virus), стала уже семнадцатой по счету в истории Конго. Сейчас распространение инфекции внутри государства ограничивается тремя восточными провинциями — Итури, Северным Киву и Южным Киву, однако география болезни стремительно расширяется.
В Конго поражена уже 31 медицинская зона. Динамику ухудшения ситуации подтверждают и европейские эксперты: еще на 10 июня, по сведениям Европейского центра профилактики и контроля заболеваний (ECDC), в Конго числилось 676 заболевших, то есть прирост за считанные дни составил более ста человек.
В Уганде к 11 июня было официально зарегистрировано 19 случаев заражения (два человека скончались), причем 14 из них оказались завозными, а большинство заболевших выявили в столице страны, Кампале, и соседнем округе Вакисо.
Несмотря на расширение зоны эпидемии в Восточной Африке, специалисты Европейского центра профилактики и контроля заболеваний, на текущий момент, оценивают вероятность распространения вируса на территории ЕС как очень низкую.