Oslo tuman sudi Norvegiya valiahd shahzodasi Haakonning o‘gay o‘g‘li Marius Borg Xyobini zo‘rlash va boshqa jinoyatlar uchun 4 yilga ozodlikdan mahrum qildi.
29 yoshli Xyobi onasi Mette-Marit 2001 yilda Haakonga turmushga chiqqanidan keyin qirollik oilasining a’zosiga aylandi. Sud uni ikki marta zo‘rlash, sobiq sherigi Nora Xauklandga nisbatan oilaviy zo‘ravonlik va giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatlarda aybdor deb topdi.
U yana ikki zo‘rlash ayblovidan oqlandi, chunki sudyalar jinsiy aloqalar roziliksiz bo‘lganiga yetarli dalil topmadi. Aybdor deb topilgan zo‘rlashlardan biri valiahd shahzodaning rasmiy Skaugum qarorgohi yerto‘lasida sodir bo‘lgan.
Xyobi zo‘rlash ayblovlarini rad etgan bo‘lsa-da, oilaviy zo‘ravonlik va 2020 yilda 3,5 kg marixuana tashishda aybini tan oldi. 7 haftalik sud jarayoni Norvegiyani larzaga soldi, unda Xyobining giyohvandlikka qaramligi, o‘zi yozib olgan intim lavhalar va 800 dan ortiq elektron xabarlar dalil sifatida taqdim etildi.
1 fevraldan beri hibsda saqlanayotgan Xyobi hukm o‘qilishida ishtirok etmadi, tibbiy sabablarni bahona qildi. Mahalliy OAV uning Oslo qamoqxonasidan xavfsiz videoaloqa orqali jarayonni kuzatganini xabar qildi.
Sud davomida Xyobi taxt yonida rasmiy unvonsiz o‘sgani haqida gapirdi: “Men asosan onamning o‘g‘li sifatida tanilganman, boshqa hech narsa emas. Shuning uchun butun hayotim davomida tan olinishga haddan tashqari ehtiyoj sezdim va bu juda ko‘p jinsiy aloqa, giyohvand moddalar va spirtli ichimliklarda namoyon bo‘ldi.”
Shahzoda Haakon monarxiyani ishdan uzoqlashtirib, Xyobi Qirollik uyi a’zosi emasligini va har qanday Norvegiya fuqarosi kabi javobgar ekanligini ta’kidladi. “U Norvegiya fuqarosi va shuning uchun hamma bilan bir xil majburiyatlarga ega”, dedi Haakon.

Окружной суд Осло приговорил Мариуса Борга Хёйби, пасынка наследного принца Норвегии Хокона, к четырем годам тюремного заключения за изнасилование и другие преступления.
29-летний Хёйби стал частью королевской семьи после того, как его мать Метте-Марит вышла замуж за Хокона в 2001 году. Суд признал его виновным по двум эпизодам изнасилования, а также в домашнем насилии в отношении бывшей партнерши Норы Хёукланд и в преступлениях, связанных с наркотиками.
Он был оправдан по двум другим обвинениям в изнасиловании, так как судьи сочли недостаточными доказательства того, что половые контакты были недобровольными. Одно из изнасилований, по которому он был осужден, произошло в подвале официальной резиденции наследного принца Скаугум.
Хотя Хёйби отрицал обвинения в изнасиловании, он признал себя виновным в домашнем насилии и перевозке 3,5 кг марихуаны в 2020 году. Семинедельный судебный процесс захватил Норвегию, раскрыв борьбу Хёйби с наркозависимостью, самостоятельно снятые видео интимных встреч и более 800 электронных сообщений, представленных в качестве доказательств.
Хёйби, находящийся под стражей с 1 февраля, не присутствовал на оглашении приговора лично, сославшись на нераскрытые медицинские причины. Местные СМИ сообщили, что он следил за процессом по защищенной видеосвязи из тюрьмы Осло, где он содержится.
Во время процесса Хёйби рассказывал о взрослении рядом с троном без официального титула. «Я известен в основном как сын моей матери, не более того», — заявил он суду. «Поэтому всю жизнь я испытывал крайнюю потребность в признании, и это проявлялось в большом количестве секса, наркотиков и алкоголя».
Принц Хокон дистанцировал монархию от дела, заявив журналистам, что Хёйби не является членом Королевского дома и несет такую же юридическую ответственность, как любой норвежский гражданин. «Он гражданин Норвегии и, как таковой, имеет те же обязанности, что и все остальные», — сказал Хокон.