Sudanning El-Jeneina shahridagi universitet tibbiyot fakultetining o‘quv zallari mamlakatning boshqa hududlaridan ko‘chirilgan odamlar uchun boshpanaga aylantirilgan. Ular orasida o‘z ismini oshkor qilishni istamagan Zaynab ismli ayol bor, u omon qolgan uch farzandidan ikkitasini ushlab o‘tiribdi.
Zaynabning so‘zlariga ko‘ra, 2024-yil 26-iyun kuni Sudan Qurolli Kuchlari (SAF) Omdurmandagi uyiga hujum qilgan va uning uch farzandi halok bo‘lgan. “Biz nishonga olindik, garchi yaqin atrofda Tezkor Qo‘llab-quvvatlash Kuchlari (RSF) yoki nazorat punktlari bo‘lmasa ham”, deydi u. Zaynabning eri politsiyachi bo‘lib, shahardagi janglar paytida bedarak yo‘qolgan.
Hozirda u o‘zi qurgan kichik kulbada yashaydi, unda pishirish joyi, ikki qizi uchun yerda to‘shak va boshqa qizi bilan jiyani uchun karavot bor. “Biz Xudoga tayanamiz. Menda uch qizim bor, ularga ovqat, kiyim va suv kerak, bularning hech biri mavjud emas”, deydi Zaynab. Ikki qizining tanasida hali ham shrapnel qoldiqlari bor, ularni davolash uchun 2000 dollar kerak.
El-Jeneina G‘arbiy Darfur viloyatining poytaxti bo‘lib, hozirda RSF nazorati ostida. RSF 2023-yil oxirida shaharni egallagan, BMT bu zo‘ravonlikni “urushning eng yomon voqealari” deb atagan va “etnik motivli” va “insoniyatga qarshi mumkin bo‘lgan jinoyatlar” deb baholagan. Urushda 50 000 dan ortiq odam halok bo‘lgan.
Al-Nasr mahallasida yashovchi o‘qituvchi Nagva urushga qaramay, shaharni tark etmagan. “Urushdan oldin hayot boshqa joylardagidek edi. Bozor ochiq, narsalar arzon edi. Ammo urushdan keyin uylarimizni, mulkimizni, hatto ishimizni yo‘qotdik”, deydi u. Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘chirilganlar soni 120 000 dan oshgan, yordam tashkilotlari faqat 50 foiz ehtiyojni qoplay oladi.
Xalqaro gumanitar tashkilot xodimi Muhammadning aytishicha, G‘arbiy Darfurdagi gumanitar yordam katta muammolarga duch kelmoqda: aniq aholi soni noma’lum, xalqaro yordam qisqartirilgan va donorlar ehtiyojlar haqida yetarli ma’lumotga ega emas. Shuning uchun, nisbatan tinchlik va bozorlar hamda kasalxonalarning qayta ochilishiga qaramay, El-Jeneina aholisi va ko‘chirilganlar og‘ir sharoitda yashashda davom etmoqda.

В Судане, в городе Эль-Генейна, лекционные залы медицинского факультета университета превращены в убежища для людей, перемещенных из других регионов страны. Среди них — Зейнаб, пожелавшая не раскрывать полное имя, которая держит на руках двоих из троих выживших детей.
По словам Зейнаб, 26 июня 2024 года Вооруженные силы Судана (SAF) атаковали ее дом в Омдурмане, в результате чего погибли трое ее детей. «Нас атаковали, хотя рядом не было Сил быстрой поддержки (RSF) или блокпостов», — говорит она. Ее муж, полицейский, пропал без вести во время боев в городе.
Сейчас она живет в небольшой хижине, которую построила сама, с зоной для готовки и спальными местами для дочерей. «Мы полагаемся на Бога. У меня трое дочерей, им нужна еда, одежда и вода, но ничего этого нет», — жалуется Зейнаб. Две ее дочери все еще носят осколки под кожей, операция стоит 2000 долларов.
Эль-Генейна, столица Западного Дарфура, находится под контролем RSF, которые захватили город в конце 2023 года. ООН назвала насилие «одним из худших за время войны» и «этнически мотивированным», а также «возможными преступлениями против человечности». В войне погибло более 50 000 человек.
Учительница Нагва из района ан-Наср решила остаться в городе, несмотря на потери. «До войны жизнь была нормальной. Рынки работали, цены были низкими. После войны мы потеряли дома, имущество и работу», — рассказывает она. По ее словам, в городе находится более 120 000 перемещенных лиц, и гуманитарная помощь покрывает лишь 50% потребностей.
Представитель международной гуманитарной организации Мохамед отмечает серьезные проблемы: точная численность населения неизвестна, международное финансирование сокращено, а доноры недостаточно информированы о масштабах нужд. Несмотря на относительное затишье и возобновление работы рынков и больниц, жители Эль-Генейны продолжают бороться за выживание.