Rossiya Ukrainaga bir necha hafta ichidagi eng kuchli havo hujumlaridan birini amalga oshirib, shimoliy-sharqda qutqaruvchilarni o‘ldirdi va Kiyevdagi tarixiy soborga o‘t qo‘ydi. Shu bilan birga, diplomatik harakatlar keng miqyosli keskinlikni pasaytirishga umid uyg‘otdi.
Ukraina harbiy-havo kuchlari ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya bir kechada 70 ta raketa va 611 ta dronni, asosan poytaxtga qaratib uchirdi. Havo hujumidan mudofaa tizimlari 50 ta raketa va 582 ta dronni urib tushirdi. Rasmiylar Kiyevda kamida 4 kishi halok bo‘lgani, 30 ga yaqin kishi, jumladan bolalar yaralangani, raketa va dron qoldiqlari turar-joy binolari, bozorlar va elektr tarmoqlariga zarar yetkazgani, 140 ming aholi elektrsiz qolganini ma’lum qildi.
Kiyev-Pechersk Lavrasidagi Uspenskiy sobori, 11-asrga oid monastir majmuasi va YuNESKO Butunjahon merosi obyekti, mahalliy hukumat ma’lumotiga ko‘ra, to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarbadan keyin yonib ketdi. Olov Dnepr daryosiga qaragan diqqatga sazovor joyning tomiga yoyildi. Ukraina Pravoslav cherkovining mitropoliti Yepifaniy bu hujumni “insoniyat, tarix va nasroniylikka qarshi jinoyat” deb atadi.
Xarkovda rasmiylar Rossiya “ikki marta urish” taktikasini qo‘llaganini, avvalgi hujum joyiga qo‘shimcha zarbalar berib, to‘rt nafar favqulodda vaziyatlar xodimi va bir munitsipal xodimni o‘ldirganini aytdi. Dnepr va Sumi viloyatida qo‘shimcha hujumlar qayd etildi.
Rossiya Mudofaa vazirligi o‘z kuchlari uzoq masofali aniq qurollar va dronlar yordamida harbiy-sanoat obyektlari, harbiy komissarliklar va aviabazalarga zarba berganini, maqsadlariga erishilganini ta’kidladi.
Ukraina o‘zining uzoq masofali hujumlarini kuchaytirib, Tula shahrida dron hujumida uch kishi halok bo‘lganini va bosib olingan Qrimga olib boruvchi ko‘priklarga ta’minot yo‘llarini kesish maqsadida zarba berilganini aytdi.
Eng so‘nggi keskinlik Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va Rossiya prezidenti Vladimir Putin AQSh prezidenti Donald Tramp bilan alohida telefon suhbatlari o‘tkazgani, Vashington va Tehron o‘z urushlarini tugatish bo‘yicha kelishuv e’lon qilgani fonida yuz berdi. Bu Ukraina mojarosini tugatish harakatlari Rossiyaning to‘liq bosqinidan to‘rt yil o‘tib ham to‘xtab qolganini ko‘rsatmoqda.

Россия нанесла один из самых мощных авиаударов по Украине за последние недели, убив спасателей на северо-востоке и подожгя исторический собор в Киеве, даже несмотря на то, что дипломатические шаги в других местах дали слабую надежду на более широкую деэскалацию.
Воздушные силы Украины сообщили, что Россия выпустила 70 ракет и 611 беспилотников за ночь, большинство из них по столице, и что ПВО сбила 50 ракет и 582 дрона. Чиновники заявили, что в Киеве погибли по меньшей мере 4 человека и около 30 ранены, включая детей, так как обломки ракет и дронов попали в жилые дома, рынки и линии электропередач, оставив около 140 000 жителей без света.
Успенский собор в Киево-Печерской лавре, монастырском комплексе XI века и объекте Всемирного наследия ЮНЕСКО, загорелся после прямого попадания, по данным местных властей. Пламя охватило крышу достопримечательности, выходящей на Днепр. Митрополит Православной церкви Украины Епифаний назвал удар «преступлением против человечества, истории и христианства».
В Харькове чиновники заявили, что Россия применила тактику «двойного удара», нанеся дополнительные удары по месту предыдущей атаки и убив четырех сотрудников аварийно-спасательных служб и одного муниципального работника. Дополнительные атаки были зафиксированы в Днепре и Сумской области.
Минобороны России заявило, что его силы использовали высокоточное оружие большой дальности и беспилотники для ударов по военно-промышленным объектам, военкоматам и авиабазам, настаивая на достижении целей.
Украина активизировала собственные атаки на дальние расстояния, заявив, что в результате удара беспилотника в Туле погибли три человека, и что были нанесены удары по мостам в оккупированный Крым с целью перерезать линии снабжения.
Последняя эскалация произошла на фоне отдельных телефонных разговоров президента Украины Владимира Зеленского и президента России Владимира Путина с президентом США Дональдом Трампом, а также объявления Вашингтона и Тегерана о рамках для прекращения их войны, что подчеркивает, как усилия по прекращению конфликта в Украине остаются в тупике спустя более четырех лет после полномасштабного вторжения России.