Janubiy Afrikalik taniqli jazz bastakori va pianinochisi Abdulloh Ibrohim 91 yoshida vafot etdi. Uning oilasi dushanba kuni tarqatgan bayonotda bu haqda ma'lum qildi.
“Abdulloh Janubiy Afrika va uning xalqini qalbida olib, tinch vafot etdi”, dedi uning sherigi doktor Marina Umari. “Uning mamlakatiga bo'lgan muhabbati, dunyoning qayerida bo'lmasin, hech qachon so'nmadi.”
Ibrohim Germaniyada qisqa muddatli kasallikdan so'ng vafot etdi. Asli Keyptaunda Dollar Brand nomi bilan tug'ilgan musiqachi yetti yoshida musiqa bastalashni boshlagan, professional debyutini esa 15 yoshida qilgan.
1950-yillarda mahalliy jazz doiralarida tanilgan Ibrohim 1960-yilda Jazz Epistles guruhi bilan birinchi albomini yozdi. “Jazz Epistle Verse One” qora tanli janubiy afrikalik musiqachilar tomonidan yozilgan birinchi to'liq metrajli jazz LP plastinkasi edi.
Ibrohim 1960-yillarda Yevropaga ko'chib o'tdi va u yerda Duke Ellington bilan uchrashdi. 1965-yilda Nyu-Yorkka ko'chgan musiqachi Ellington bilan birga yozib olgan. “Biz Ellingtonni afro-amerikalik deb o'ylamaganmiz – biz uni qishloqdagi donishmand chol deb bilganmiz”, degan edi Ibrohim 2024-yilda.
AQShda u Newport jazz festivalida chiqish qildi va yakkaxon gastrollarga chiqdi, shuningdek, Ellingtonni bir necha marta almashtirdi. “Biz haqiqatan ham ketmaymiz”, degan edi u 1984-yilda Janubiy Afrikadan ketish haqida. “Bu taktik chekinish. Biz o'zimizni madaniy erkinlik jangchilari deb bilamiz.”
1968-yilda Islomni qabul qilib, Abdulloh Ibrohim ismini oldi. Faoliyati davomida 70 dan ortiq albom yozgan, eng so'nggisi 2023-yilda chiqarilgan. Uning eng mashhur asari “Mannenberg” 1974-yilda yozilgan va aparteidga qarshi asosiy madhiyaga aylangan.
Ibrohim shuningdek, “No Fear, No Die” va “Chocolat” kabi filmlar uchun saundtreklar yaratgan. U Germaniya Jazz Trophy va Janubiy Afrika musiqa umr bo'yi muvaffaqiyat mukofotini qo'lga kiritgan.

Южноафриканский джазовый композитор и пианист Абдулла Ибрагим скончался в возрасте 91 года. Его семья объявила о смерти в заявлении, опубликованном в понедельник.
«Абдулла ушёл из жизни мирно, с Южной Африкой и её народом в сердце», — написала его партнёрша доктор Марина Умари. «Его любовь к стране никогда не ослабевала, где бы он ни находился в мире».
Ибрагим умер в Германии после непродолжительной болезни. Музыкант, родившийся в Кейптауне под именем Доллар Брэнд, начал сочинять музыку в семь лет, а профессиональный дебют состоялся в 15 лет.
В 1950-х он стал известен в местных джазовых кругах, а в 1960 году записал альбом с группой Jazz Epistles. «Jazz Epistle Verse One» стал первой полноформатной джазовой пластинкой чернокожих южноафриканских музыкантов.
Ибрагим переехал в Европу в 1960-х, где встретил Дюка Эллингтона, с которым впоследствии записывался. В 1965 году он переехал в Нью-Йорк. «Мы никогда не считали Эллингтона афроамериканцем — мы считали его мудрым стариком из деревни», — говорил Ибрагим в 2024 году.
В США он выступал на джазовом фестивале в Ньюпорте и совершил сольный тур, несколько раз заменяя Эллингтона. «Мы на самом деле не уезжаем», — сказал он в 1984 году об отъезде из Южной Африки. «Это тактическое отступление. Мы считаем себя культурными борцами за свободу».
В 1968 году он принял ислам и сменил имя на Абдулла Ибрагим. За карьеру он записал более 70 альбомов, последний из которых вышел в 2023 году. Его самая известная композиция «Mannenberg», записанная в 1974 году, стала гимном борьбы с апартеидом.
Ибрагим также работал над саундтреками к фильмам, включая «Ни страха, ни смерти» и «Шоколад» Клер Дени. Он получил множество наград, включая German Jazz Trophy и южноафриканскую премию за жизненные достижения.
Его последнее сольное выступление состоялось на международном джазовом фестивале в Кейптауне в марте.