Amerika Qo‘shma Shtatlari Harbiy-havo kuchlariga tegishli B-52 Stratofortress bombardimonchi samolyoti Kaliforniyadagi Edvards havo bazasidan havoga ko‘tarilganidan so‘ng darhol qulab, bortdagi sakkiz kishining barchasi halok bo‘ldi. Hodisa 24-iyul kuni mahalliy vaqt bilan 11:20 da (GMT 19:20) ro‘y bergan va samolyot muntazam sinov parvozini amalga oshirayotgan edi.
Portlash natijasida ko‘p kilometrlarga ko‘rinadigan qora tutun ustuni ko‘tarildi. Polkovnik Jeyms Xeysning so‘zlariga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida harbiylar, davlat fuqarolari va pudratchilar, jumladan Boeing kompaniyasining ikki xodimi ham bor. U voqeani “dahshatli fojia” deb atadi.
Baza ma’lumotlariga ko‘ra, dastlabki belgilar halokat “omon qolish imkoniyati yo‘q” ekanligini ko‘rsatgan. Xeys kunning ikkinchi yarmidagi brifingda qurbonlarning yaqin qarindoshlariga xabar berilayotgani va ularning ismlari 24 soatdan keyin e’lon qilinishini aytdi.
Halokat “to‘liq” Edvards bazasi uchish-qo‘nish yo‘lagi hududida sodir bo‘lgan va baza vaqtincha operatsiyalarni to‘xtatgan. B-52 radar modernizatsiya dasturini qo‘llab-quvvatlash uchun parvoz qilgan va uchishdan so‘ng darhol qulab, yonib ketgan.
Xeysning ta’kidlashicha, voqea sababi hozircha noma’lum va uni aniqlash uchun 30 kungacha davom etadigan tergov o‘tkaziladi. Qo‘shimcha sabab tahlillari olti oydan ko‘proq vaqt olishi mumkin.
Boeing kompaniyasi alohida bayonotda ikki xodimi halok bo‘lganini tasdiqladi va ularning oilalari bilan bog‘langanini ma’lum qildi. Kaliforniya gubernatori Gevin Nyusom voqeani “fojia” deb atadi va X’dagi postida qurbonlar oilalariga hamdardlik bildirdi.
B-52 Stratofortress 1950-yillardan beri AQSh harbiylari tomonidan qo‘llaniladi va “Buff” laqabi bilan tanilgan. U uzoq masofali strategik bombardimonchi bo‘lib, AQSh va Isroilning Erondagi urushida bombardimon reydlarida qatnashgan.
Samolyot 50 000 fut balandlikda ucha oladi va 70 000 funt (32 000 kg) yuk ko‘taradi, jumladan yuzlab oddiy bombalar va 32 ta yadroviy qanotli raketa. U havoda yonilg‘i quyish imkoniyatiga ega, bu esa cheksiz zarba masofasini ta’minlaydi.

Восемь человек, в том числе двое сотрудников Boeing, погибли в результате крушения бомбардировщика B-52 ВВС США сразу после взлета с авиабазы Эдвардс в Южной Калифорнии. Инцидент произошел в 11:20 по местному времени (19:20 GMT) в понедельник, когда самолет выполнял плановую испытательную миссию. Крушение вызвало огромный столб черного дыма, видимый за много миль.
«Сегодня на авиабазе Эдвардс произошла ужасная трагедия, и мы потеряли восемь великих американцев», — заявил полковник Джеймс Хейс, описав их как «смешанный экипаж из военных, гражданских госслужащих и государственных подрядчиков». Ранее база сообщила, что первоначальные признаки указывали на то, что крушение «не оставляло шансов на выживание».
Родственники экипажа уведомляются, и их имена будут названы через 24 часа, сообщил Хейс на дневном брифинге. Крушение «полностью произошло» в пределах взлетно-посадочной полосы авиабазы Эдвардс, и база временно приостановила операции.
B-52 поддерживал программу модернизации радаров базы, разбился сразу после взлета и загорелся. После просмотра первоначальных кадров инцидент был признан «необратимым крушением без выживших», сказал Хейс.
Причина пока не установлена и не будет определена до завершения серии расследований, которые могут занять до 30 дней. Дальнейший анализ причин может занять более шести месяцев, добавил Хейс.
Boeing в отдельном заявлении подтвердил, что на борту находились двое его сотрудников, и сообщил, что компания связалась с их семьями. Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом назвал крушение «трагическим инцидентом» и выразил соболезнования в посте на X.
B-52 Stratofortress используется американскими военными с 1950-х годов. Он известен под прозвищем «Бафф», что частично расшифровывается как «Big Ugly Fat». B-52 — это дальний стратегический бомбардировщик, участвовавший в бомбардировках во время войны США и Израиля в Иране.
Способный летать на высоте до 50 000 футов, бомбардировщик может нести полезную нагрузку в 70 000 фунтов (32 000 кг), включая сотни обычных бомб и 32 ядерные крылатые ракеты. Самолет может дозаправляться в воздухе, что дает ему потенциально неограниченную дальность удара.
Обычно на борту находятся пять членов экипажа: командир, пилот, штурман-радиолокатор, штурман и офицер радиоэлектронной борьбы. База Эдвардс расположена примерно в 100 милях (160 км) к северу от Лос-Анджелеса в пустыне Мохаве.