Ogayo shtati respublikachi gubernatori Mayk Devayn o'lim jazosiga qarshi ekanligini e'lon qildi va bu jazoni bekor qilishga chaqirdi. U bir vaqtlar o'lim jazosini qo'llab-quvvatlagan bo'lsa-da, endi bu jazo jinoyatchilikni oldini olishda samarasiz deb hisoblaydi.
79 yoshli Devayn seshanba kuni matbuot anjumanida o'lim jazosi endi hech qanday dalil bilan oqlanmasligini aytdi. Uning fikricha, bu jazo tez va aniq amalga oshirilmaydi, shuning uchun Ogayo shtati o'lim jazosini bekor qilishi kerak.
Devaynning bu qarashi uni o'z partiyasidagi ko'plab respublikachilardan ajratib turadi. AQSh prezidenti Donald Tramp aprel oyida federal darajada o'lim jazosini kengaytirishni rejalashtirayotganini e'lon qilgan edi.
Gallup tadqiqotiga ko'ra, o'lim jazosini qo'llab-quvvatlovchilar soni 1994-yildagi 80 foizdan 2025-yilda 52 foizga tushgan. Bu pasayish irqiy tengsizlik, noto'g'ri hukmlar va inson huquqlari bilan bog'liq muammolar tufayli yuz bergan.
Devayn 1981-yilda qabul qilingan o'lim jazosi to'g'risidagi qonunning hammuallifi edi. Ammo hozir u qonunni bekor qilishni taklif qilmoqda. Ogayo shtati qonunchilik palatasi spikeri Mett Xaffman esa bu taklifga qarshi ekanligini bildirgan.
Ogayo shtatida so'nggi o'lim jazosi 2018-yilda amalga oshirilgan. Devayn gubernator sifatida o'lim jazosini amalda to'xtatib qo'ygan va 2021-yilda ruhiy kasalligi bo'lgan mahkumlar uchun o'lim jazosini taqiqlovchi qonunni imzolagan.

Республиканский губернатор Огайо Майк Девайн объявил, что теперь выступает против смертной казни, призывая отменить это наказание в своем штате. Ранее он поддерживал и даже помог возродить смертную казнь в Огайо.
На пресс-конференции во вторник 79-летний Девайн заявил, что больше не верит в аргумент о сдерживающем эффекте смертной казни. По его словам, этот довод не выдерживает критики, и поэтому Огайо должен отменить смертную казнь.
Изменение позиции Девайна ставит его в противоречие с руководством Республиканской партии. В апреле президент Дональд Трамп объявил о планах расширить применение смертной казни на федеральном уровне, в том числе с использованием расстрельных команд.
Опросы Gallup показывают, что поддержка смертной казни в США снизилась с 80% в 1994 году до 52% в 2025 году. Это связано с опасениями по поводу расовой предвзятости, ошибочных приговоров и неудачных казней.
Девайн также отметил, что смертная казнь не является ни быстрой, ни неизбежной. По его словам, с каждым десятилетием вероятность казни убийцы становится все более отдаленной.
В 1981 году Девайн был соавтором закона о смертной казни в Огайо, но теперь призывает законодательный орган отменить его. Спикер палаты представителей Огайо Мэтт Хаффман заявил, что будет решительно противиться такой отмене.
Последняя казнь в Огайо была проведена в 2018 году. С тех пор Девайн фактически ввел мораторий на смертную казнь, откладывая запланированные экзекуции.