Kaseya seshanba kuni Burundida o‘tkazilgan Afrika davlat rahbarlari va xalqaro donorlarning virtual yig‘ilishida signal berdi. Hozirda Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) kamida 837 kishi infeksiyalangan, 196 kishi vafot etgan. Qo‘shni Ugandada 19 holat va 2 o‘lim qayd etilgan.
'Agar epidemiyani tezda to‘xtatmasak, bu G‘arbiy Afrika va Sharqiy KDRdagi avvalgi epidemiyalardan ham yomonroq bo‘ladi', dedi Kaseya. U 2014-yildagi G‘arbiy Afrika epidemiyasida 11 000 dan ortiq, 2018-yildagi KDR epidemiyasida esa 2000 dan ortiq kishi halok bo‘lganini eslatdi.
Hozirgi epidemiyaga Bundibugyo shtammi sabab bo‘lmoqda, unga qarshi hali tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas. Bu shtamm kam uchraydi va farmatsevtika kompaniyalari tomonidan e’tibordan chetda qolgan. Chegara bilmas shifokorlar (MSF) eksperti Trish Nyuportning aytishicha, 'bu tadqiqot va ishlanmalar uchun ustuvor yo‘nalish emas'.
Vaziyatni yanada og‘irlashtiradigan omil – Sharqiy KDRdagi davom etayotgan mojaro. M23 isyonchi guruhi hukumat kuchlariga qarshi jang olib bormoqda, bu esa tibbiyot xodimlarining harakatlanishini qiyinlashtiradi. Natijada virus tarqalishini kuzatish va bemorlarga yordam ko‘rsatish imkoniyati cheklangan.
Kaseyaning so‘zlariga ko‘ra, 26 000 dan ortiq odam kuzatuvdan chetda qolgan va ular boshqalarni yuqtirishi mumkin. Virus allaqachon Ituri provinsiyasidan Shimoliy va Janubiy Kivuga, shuningdek, Ugandaga tarqalgan.
Stigma va dezinformatsiya ham muammo. Ko‘pchilik Ebola kasalligini hukumatning mablag‘ o‘zlashtirish hiylasi deb hisoblaydi. Iyun oyida g‘azablangan yoshlar kasalxonaga bostirib kirib, davolash chodirlari va tibbiy infratuzilmani yoqib yubordi.
Xalqaro yordam ham cheklangan. Burundi prezidenti Ndayishimiye epidemiyaga qarshi kurash uchun zarur bo‘lgan 518 million dollarning atigi beshdan bir qismi to‘planganini aytdi. AQShning xorijiy yordamni qisqartirishi va USAIDning yopilishi vaziyatni yanada og‘irlashtirdi.

Генеральный директор Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) Жан Касея предупредил, что вспышка вируса Эбола в Восточной Африке может стать 'худшей в истории'.
Касея сделал это заявление во вторник на виртуальной встрече африканских лидеров и международных доноров в Бурунди. По данным властей, в эпицентре вспышки – Демократической Республике Конго (ДРК) – заражены не менее 837 человек, 196 умерли. В соседней Уганде зафиксировано 19 случаев и 2 смерти.
'Если мы не остановим вспышку очень скоро, она будет хуже, чем в Западной Африке и восточной ДРК', – заявил Касея, ссылаясь на предыдущие вспышки: в Западной Африке в 2014 году (более 11 000 смертей) и в ДРК в 2018 году (более 2000 смертей).
Нынешняя вспышка вызвана штаммом Бундибугё, против которого пока нет одобренных вакцин или методов лечения. Этот штамм встречается реже других, и, по словам эксперта организации 'Врачи без границ' Триш Ньюпорт, 'не привлекает внимания фармацевтических компаний, так как не является для них приоритетом'.
Ситуация осложняется продолжающимся конфликтом на востоке ДРК, где вооруженные группы, включая повстанцев M23, ведут бои с правительственными силами. Это затрудняет передвижение медработников и отслеживание распространения вируса. Касея отметил, что более 26 000 человек потеряны из поля зрения контактных лиц и могут заражать других.
Вирус уже распространился из провинции Итури в Северное и Южное Киву, а также через границу в Уганду. По данным ВОЗ, случаи выявляются на 'почти ежедневной основе' в новых районах.
Стигма и дезинформация также усугубляют проблему. Многие считают Эболу уловкой правительства для хищения средств. В начале июня разгневанная молодежь ворвалась в больницу и сожгла лечебные палатки и медицинскую инфраструктуру.
Международная помощь ограничена. Президент Бурунди Ндайишимие сообщил, что собрана лишь пятая часть из необходимых 518 миллионов долларов. Сокращение иностранной помощи США и закрытие USAID усугубили ситуацию.