Kolumbiya terma jamoasi bosh murabbiyi Nestor Lorenzo O‘zbekiston milliy futbol jamoasi haqida yuqori fikrda ekanligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, jahon chempionatida hech bir raqibni kamsitib bo‘lmaydi.
“Jahon chempionatlari shuni ko‘rsatadiki, kichik jamoalar mavjud emas. O‘zbekiston kuchli raqiblarga qarshi yaxshi natijalarga erishgan jamoa. Ularning ajoyib murabbiyi, to‘rt-beshta yuqori darajadagi futbolchisi bor, eng muhimi, bu o‘z o‘yinini aniq biladigan uyushgan jamoa”, — dedi Lorenzo.
Lorenzo O‘zbekistonning past blokda yaxshi harakat qilishini, uch yoki besh himoyachi bilan mudofaa qilishini, xavfli kontrataklar uyushtirishini va standart vaziyatlardan foydalanishini ta’kidladi.
“Bu juda intizomli jamoa, ular bilan ehtiyot bo‘lish kerak. Ularning aniq uslubi bor. Bunga qarshi turish uchun biz to‘pni nazorat qilishimiz, bo‘sh zonalarni topishimiz va chiziqlarni ochishimiz kerak. Bizdan sabr va hujumlarni yakunlashda agressivlik talab etiladi”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Lorenzo Kolumbiyaning o‘yinga taktik rejasi tayyorligini aytdi. Jamoa mudofaa va hujumda qanday harakat qilishni tushunadi, muhim omil — yakka kurashlarda g‘alaba qozonish qobiliyati.
Shuningdek, mutaxassis Xames Rodrigesning holati haqida gapirdi. U futbolchining yaxshi holatda ekanligini va asta-sekin formaga kirib kelayotganini ta’kidladi. “Xamesning iste’dodi unga o‘yinga aniqlik kiritish va muhim epizodlarni hal qilish imkonini beradi”, — dedi Lorenzo.
Jamoa kayfiyati haqida gapirganda, bosh murabbiy futbolchilar mamlakat oldidagi mas’uliyatni to‘liq anglab yetganini qayd etdi. “Mening jamoaga xabarim har doim bir xil: o‘yindan zavqlanish, minnatdor bo‘lish va Kolumbiya terma jamoasi libosida maydonda jon berish. Biz sakkiz yildan so‘ng jahon chempionatiga qaytdik, katta umidlar va o‘zimizni ko‘rsatish istagi bor”, — dedi u.
Lorenzo, shuningdek, barcha 26 futbolchining yaxshi holatda ekanligini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Jon Kordoba mashg‘ulotlarga qaytgan va maydonga chiqishga tayyor.
Murabbiy Luis Dias haqida ham fikr bildirdi, uning uchun bu jahon chempionati faoliyatidagi birinchi bo‘ladi. Lorenzo futbolchining turnirga katta ishtiyoq bilan yondashayotganini va kuchli mundial o‘tkazishi kerakligini ta’kidladi. “Jahon chempionatiga kelgan har bir futbolchi bolalik orzusini eslaydi. Lucho aynan shunday”, — dedi Kolumbiya murabbiyi.
Nihoyat, Lorenzo Kolumbiya terma jamoasi jahon chempionatida o‘z uslubi va xarakterini ko‘rsatishni xohlashini ta’kidladi. “Kolumbiya — bu quvonch. Xalqimizga tabassum qilish uchun sabab kerak, terma jamoa aynan shu maqsadda yaxshi o‘ynashni xohlaydi”, — deb yakunladi murabbiy.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston — Kolumbiya uchrashuvi 18-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 07:00 da boshlanadi.

Главный тренер сборной Колумбии Нестор Лоренсо высоко оценил сборную Узбекистана в преддверии матча чемпионата мира. По его словам, на турнире нельзя недооценивать ни одного соперника.
«Чемпионаты мира показывают, что маленьких команд не существует. Узбекистан — это команда, которая добивалась хороших результатов против сильных соперников. У них отличный тренер, четыре-пять футболистов высокого уровня, а главное — это организованная команда, которая точно знает, во что играет», — сказал Лоренсо.
Тренер отметил, что Узбекистан хорошо действует в низком блоке, может обороняться с тремя или пятью защитниками, опасно убегает в контратаки и умеет использовать стандартные положения.
«Это очень дисциплинированная команда, с которой нужно быть осторожными. У них есть четкий стиль. Чтобы противостоять этому, нам нужно контролировать мяч, находить свободные зоны и вскрывать линии. От нас потребуется терпение и агрессивность в завершении атак», — добавил он.
Лоренсо подчеркнул, что тактический план на игру у Колумбии уже готов. По его словам, команда понимает, как действовать в обороне и атаке, а важным фактором станет умение выигрывать единоборства.
Также специалист высказался о состоянии Хамеса Родригеса. Он отметил, что футболист находится в хорошем состоянии и постепенно набирает форму. «Талант Хамеса позволяет ему вносить ясность в игру и решать важные эпизоды», — заявил Лоренсо.
Говоря о настрое команды, главный тренер Колумбии отметил, что футболисты полностью осознают ответственность перед страной. «Мое сообщение команде всегда одно: получать удовольствие от игры, быть благодарными и отдавать жизнь на поле за футболку сборной Колумбии. Мы вернулись на чемпионат мира спустя восемь лет, у нас большие ожидания и огромное желание показать себя», — сказал он.
Лоренсо также сообщил, что все 26 футболистов находятся в хорошем состоянии. По его словам, Джон Кордоба уже вернулся к тренировкам и готов выйти на поле.
Кроме того, тренер высказался о Луисе Диасе, для которого этот чемпионат мира станет первым в карьере. Лоренсо отметил, что футболист подходит к турниру с большим желанием и должен провести сильный мундиаль. «Каждый футболист, который приезжает на чемпионат мира, вспоминает свою детскую мечту. Лучо именно такой», — сказал наставник Колумбии.
В завершение Лоренсо подчеркнул, что сборная Колумбии хочет показать на чемпионате мира свой стиль и характер. «Колумбия — это радость. Нашему народу нужен повод улыбаться, и сборная хочет хорошо играть именно ради этого», — заключил тренер.
Напомним, матч Узбекистан — Колумбия состоится 18 июня. Начало встречи — в 07:00 по ташкентскому времени.