Amerika Qo'shma Shtatlari vitse-prezidenti JD Vans AQSh va Eron o'rtasidagi urushni tugatish bo'yicha anglashuv memorandumini (MoU) himoya qilib, kelishuvni tanqid qilgan demokratlar va respublikachilarga javob berdi.
The New York Times gazetasiga bergan intervyusida Vans eng qattiq tanqidni Isroilga qaratdi. U Isroilning urushni davom ettirishga undaganini eslatib, Isroilning to'qqiz millionlik davlat ekanligini va har bir muammoni o'ldirish bilan hal qilib bo'lmasligini ta'kidladi.
Vans Isroilni muzokaralarga imkon berishga va AQShga ishonch bildirishga chaqirdi. Uning so'zlariga ko'ra, AQSh uzoq vaqt davomida Isroil hukumatining ajoyib hamkori bo'lgan.
Tramp ma'muriyati Isroilga nisbatan odatdagidan qattiqroq pozitsiyani egalladi. Trampning o'zi Isroilning harbiy harakatlarini tanqid qilib, "juda ko'p odam o'ldirildi" va "har bir qarovsiz uyni buzish shart emas" deb aytdi.
Vans MoU himoyasida urush Eronning yadroviy quvvatini zaiflashtirganini va iqtisodiyotiga zarba berganini ta'kidladi. Agar muzokaralar muvaffaqiyatsiz bo'lsa ham, Eronning harbiy va yadroviy dasturi yo'q qilingan holda qoladi, dedi u.
Kelishuv Eronning qazib olish sanoatiga sanksiyalarni bekor qilishni, 300 milliard dollarlik qayta qurish fondini yaratishni va barcha qolgan sanksiyalarni olib tashlashni o'z ichiga oladi. Shu bilan birga, Eronning boyitilgan uran zaxirasini suyultirish majburiyati bor, ammo yadroviy dasturning kelajagi 60 kunlik muzokaralarga qoldirilgan.
MoU Eronning ballistik qurol dasturi yoki mintaqadagi proksi kuchlarni qo'llab-quvvatlash masalalarini hal qilmaydi. Vans kelajakdagi kelishuv Eronning dunyoga tahdid soladigan raketalarni ishlab chiqarishiga yo'l qo'ymaslikka umid qilishini aytdi.

Вице-президент США Джей Ди Вэнс выступил в защиту меморандума о взаимопонимании (MoU) по прекращению американо-израильской войны с Ираном, отвечая на критику со стороны как демократов, так и республиканцев.
В интервью The New York Times Вэнс обрушился с резкой критикой на Израиль, чьи лидеры якобы постоянно подталкивали Вашингтон к продолжению войны. Он указал на критику со стороны израильских ультраправых министров и заявил: «Вы страна с населением девять миллионов человек. Нельзя просто убивать, чтобы решить каждую проблему национальной безопасности».
Вэнс призвал Израиль дать переговорам шанс и «проявить немного доверия к Соединенным Штатам». Его заявление стало очередным примером необычно жесткой риторики режима Трампа в отношении Израиля.
Президент Трамп также раскритиковал израильские правила ведения боя, заявив: «Слишком много людей убито. Не нужно сносить каждый многоквартирный дом в поисках кого-то».
Вэнс утверждал, что война ослабила ядерный потенциал Ирана, его обычные вооруженные силы и экономику. По его словам, даже если переговоры провалятся, военная и ядерная программа Ирана останется разрушенной.
Соглашение предусматривает немедленное снятие санкций с нефтяной промышленности Ирана, создание фонда восстановления в $300 млрд и размораживание иранских активов. Иран обязался разбавить запасы высокообогащенного урана, но вопросы будущего ядерной программы отложены на 60 дней переговоров.
MoU не затрагивает программу баллистических ракет Ирана и поддержку прокси-сил в регионе. Вэнс выразил надежду, что будущее соглашение предотвратит создание Ираном ракет, угрожающих всему миру.