Chikagoda, Illinoys shtatida, payshanba kuni kechqurun Barak Obama Prezidentlik Markazining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbir uch soat davom etgan bayram va demokratiyaga bag‘ishlangan nutqlar bilan o‘tdi.
Marosimga minglab mehmonlar, jumladan, sobiq prezidentlar Bill Klinton, Jorj Bush va Jo Bayden o‘z xotinlari bilan, shuningdek, Germaniyaning sobiq kansleri Angela Merkel, Italiyaning sobiq bosh vaziri Matteo Renzi va Kanadaning sobiq bosh vaziri Jastin Tryudo kabi dunyo yetakchilari tashrif buyurdi. Musiqachilar Stivi Uonder va Bryus Springstin ham ishtirok etdi.
Hozirgi AQSh prezidenti Donald Tramp tadbirga kelmadi. Tramp Obama va uning rafiqasiga nisbatan tez-tez irqchi haqoratlarni keltiradi va o‘zidan oldingi prezidentlarga dushmanlik munosabatini saqlaydi. Marosimda hech bir so‘zlovchi, jumladan, Obamaning o‘zi ham amaldagi prezidentni nom bilan tilga olmadi.
Obama o‘z nutqida demokratiya va fuqarolik ishtirokiga ishonch bildirdi: “Umid qilamanki, bu markaz demokratiyamiz qanchalik alohida va qimmatli ekanligini tasdiqlaydi va biz umumiy fuqarolik mas’uliyatimizni qabul qilganimizda nimaga erishishimiz mumkinligini eslatadi.” U demokratiyaga bo‘lgan ishonchni yo‘qotish “eng shafqatsiz, eng beparvo yoki eng qo‘rqoq kishilarga eshik ochadi”, deb ogohlantirdi.
850 million dollarlik (742 million yevro) majmua jamoat kutubxonasi, muzey, san’at zali va basketbol maydoniga ega sport markazini o‘z ichiga oladi. Markaz Chikagoning tarixiy Jekson bog‘idagi 19,3 akr (7,8 gektar) maydonda joylashgan bo‘lib, Obama 12 yil dars bergan Chikago universiteti huquq fakulteti yaqinida. Bu tanlov Obamalarning Chikagoning janubiy tomoniga sodiqligini ko‘rsatadi.
Sakkiz qavatli bino Nyu-Yorkdagi Tod Williams Billie Tsien Architects tomonidan loyihalashtirilgan bo‘lib, uning granit qoplamali monolit silueti “Yulduzli janglar” kosmik kemasidan “axlat qutisi”gacha (Tramp) turli taqqoslashlarga sabab bo‘ldi. Bino “Obamalisk” deb ham ataladi. Markaz yiliga 750 mingdan bir milliongacha tashrif buyuruvchilarni jalb qilishi kutilmoqda.

В четверг вечером в Чикаго, штат Иллинойс, состоялась торжественная церемония открытия Президентского центра Барака Обамы. Мероприятие длилось три часа и было наполнено праздничной атмосферой и речами, посвященными демократии.
На церемонии присутствовали тысячи гостей, включая бывших президентов Билла Клинтона, Джорджа Буша и Джо Байдена с супругами, а также мировых лидеров, таких как бывший канцлер Германии Ангела Меркель, бывший премьер-министр Италии Маттео Ренци и бывший премьер-министр Канады Джастин Трюдо. Среди музыкантов были Стиви Уандер и Брюс Спрингстин.
Действующий президент США Дональд Трамп на мероприятие не явился. Трамп регулярно позволяет себе расистские оскорбления в адрес Обамы и его супруги как публично, так и в интернете, и в целом враждебно относится к своим предшественникам. Никто из выступавших, включая самого Обаму, не упомянул действующего президента по имени.
В своей речи Обама выразил веру в демократию и гражданское участие: «Я надеюсь, что этот центр станет подтверждением того, насколько особенной и ценной является наша демократия, и напомнит нам, чего мы можем достичь, когда принимаем нашу общую ответственность как граждан». Он предупредил, что потеря веры в демократию открывает дверь «самым безжалостным, самым беспечным или самым трусливым среди нас».
Комплекс стоимостью 850 миллионов долларов (742 миллиона евро) включает публичную библиотеку, музей, концертный зал и спортивный центр с баскетбольной площадкой. Центр расположен на благоустроенном участке площадью 19,3 акра (7,8 гектара) в историческом парке Джексон в Чикаго, рядом с юридическим факультетом Чикагского университета, где Обама преподавал 12 лет. Этот выбор подчеркивает приверженность Обамы южной части Чикаго.
Восьмиэтажное здание, спроектированное нью-йоркской фирмой Tod Williams Billie Tsien Architects, получило неоднозначные отзывы: его гранитный монолитный силуэт сравнивали с космическим кораблем из «Звездных войн» и «мусорным баком» (Трамп). Здание также называют «Обамалиском». Ожидается, что центр будет привлекать от 750 тысяч до миллиона посетителей ежегодно.