Chorshanba kuni Venesuelada sodir bo‘lgan kuchli zilzilalar seriyasi, AQSh Geologiya Xizmatining dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, mamlakat yalpi ichki mahsulotining (YaIM) 7 foizigacha iqtisodiy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin.
Payshanba kuni e’lon qilingan dastlabki baholarga ko‘ra, zarar 111 milliard dollarlik Venesuela YaIMning 1 foizidan 7 foizigacha bo‘lishi mumkin. 7,2 va 7,5 magnitudali ikkita zilzila poytaxt Karakasdan 160 kilometr g‘arbda sodir bo‘lib, kamida 188 kishi halok bo‘ldi.
Muvaqqat prezident Delsi Rodriges Xalqaro Valyuta Jamg‘armasidan (XVJ) infratuzilma, kasalxonalar va uy-joylarni tiklashga yordam berish uchun 200 million dollarlik jamg‘arma tashkil etilishini ma’lum qildi.
“Katta hajmdagi qayta qurish ishlari talab etiladi va bu, ehtimol, xorijiy yordamni, jumladan, AQSh, mintaqaviy aktyorlar va xalqaro moliya institutlarini jalb qilishni talab qiladi. Hukumat XVJ ko‘magida qayta qurish jamg‘armasini e’lon qilish orqali tezkor harakat qilgan ko‘rinadi”, dedi Yangi Amerika Xavfsizligi Markazi katta ilmiy xodimi iqtisodchi Reychel Ziemba “Al Jazeera”ga.
AQSh zararni baholash va yordam ko‘rsatish uchun resurslarni yubormoqda. Davlat kotibi Marko Rubioning aytishicha, AQSh qutqaruv operatsiyalarini boshlagan va 48 soat ichida nima kerakligini yaxshiroq tushunadi. Biroq, mamlakatning asosiy aeroporti Simon Bolivar xalqaro aeroporti yopiqligi sababli logistik qiyinchiliklar mavjud.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ham gumanitar sa’y-harakatlarni “to‘liq safarbar qilgan”, Shveytsariya esa mahalliy hokimiyat organlariga bosimni kamaytirish uchun 18 tonna qutqaruv uskunalarini yuborgan. Xususiy kompaniyalardan vayronalarni olib tashlashga yordam berish so‘ralgan.
Mamlakatning 31,7 million aholisining 20 milliondan ortig‘i allaqachon qashshoqlikda yashab, oziq-ovqat va dori-darmonlarga yetarli darajada ega bo‘lmagan, ko‘plab kasalxonalarda hatto ishonchli suv yoki elektr ta’minoti mavjud emas edi. Zilziladan oldin aholining taxminan 10 foizi noturar joy tufayli zaif vaziyatda yashagan.
Zilzilalar mamlakatning neft va gaz sektoriga cheklangan ta’sir ko‘rsatdi. El Palito neftni qayta ishlash zavodi va Moron neft-kimyo majmuasi zarar ko‘rmagan. Chevron, Shell, Eni va Repsol kabi kompaniyalar o‘z faoliyatini davom ettirayotganini ma’lum qildi.

Серия мощных землетрясений, произошедших в Венесуэле в среду, может привести к экономическим потерям в размере до 7% валового внутреннего продукта (ВВП) страны, согласно предварительным оценкам Геологической службы США.
Предварительные оценки, опубликованные в четверг, показывают, что ущерб может составить от 1% до 7% ВВП Венесуэлы в 111 миллиардов долларов после двух землетрясений магнитудой 7,2 и 7,5, произошедших примерно в 160 километрах к западу от столицы Каракаса в среду днем, в результате которых погибли по меньшей мере 188 человек.
Временный президент Делси Родригес заявила, что Международный валютный фонд (МВФ) выделит фонд в размере 200 миллионов долларов на восстановление инфраструктуры, больниц и жилья.
«Вероятно, потребуется значительное восстановление, и это, скорее всего, потребует иностранной поддержки, включая США, региональных игроков и международные финансовые институты. Правительство, похоже, быстро объявило о создании фонда восстановления при поддержке МВФ», — заявила «Аль-Джазире» экономист Рэйчел Зимба, старший научный сотрудник Центра новой американской безопасности.
США направляют ресурсы для оценки ущерба и оказания помощи. Госсекретарь Марко Рубио заявил, что США развернули спасательные операции и в течение 48 часов лучше поймут, что необходимо. Однако логистические проблемы сохраняются, поскольку главный аэропорт страны, международный аэропорт имени Симона Боливара, остается закрытым.
ООН также «полностью мобилизовала» гуманитарные усилия, а Швейцария направила 18 тонн спасательного оборудования для снижения нагрузки на местные власти. Частным компаниям было предложено помочь в расчистке завалов.
Из 31,7 миллиона жителей страны более 20 миллионов уже жили в бедности, не имея достаточного доступа к еде и лекарствам, а во многих больницах нет даже надежного водоснабжения или электроэнергии. Примерно 10% населения до землетрясения проживали в уязвимых условиях из-за неадекватного жилья.
Землетрясения оказали ограниченное влияние на нефтегазовый сектор страны. Нефтеперерабатывающий завод Эль-Палито и нефтехимический комплекс Морон не пострадали. Компании Chevron, Shell, Eni и Repsol сообщили, что их сотрудники в безопасности и операции продолжаются.