Shvaynshtayger Germaniyaning Kot-d'Ivuarga qarshi o'yini oldidan afrikaliklar o'ynaydigan futbolni "bir oz tartibsiz, bir oz yovvoyi va unchalik taktik emas" deb ta'riflagan edi. Bu so'zlar jamoatchilikda katta bahs-munozaralarga sabab bo'ldi.
Fae o'z javobida Shvaynshtaygerni ilgari katta hurmat qilganini, hatto do'stlari uni "Bastian" deb chaqirishini aytdi. "Men uning so'zlarini eshitganimda hafsalam pir bo'ldi. Agar narsani o'z nomi bilan ataydigan bo'lsak, bu irqchilik edi", dedi Fae.
42 yoshli murabbiy afrikalik futbolchilar faqat jismoniy kuchga ega emas, balki texnik va taktik jihatdan ham rivojlanganligini ta'kidladi. "Men maydonda ko'rsatishim mumkinki, Afrika faqat jismoniy o'yin emas", dedi u.
Kot-d'Ivuar terma jamoasi jahon chempionatida Ekvador va Kyurasao ustidan g'alaba qozonib, ilk bor pley-off bosqichiga chiqdi. Fae bu yutuqni irqchilik haqidagi bahslarga javob sifatida ko'radi.

Главный тренер сборной Кот-д'Ивуара Эмерс Фаэ обвинил бывшего немецкого футболиста Бастиана Швайнштайгера в расизме после его комментариев на немецком телевидении.
Швайнштайгер, выступая в качестве эксперта на канале ARD, назвал игру африканской сборной «немного неортодоксальной, дикой и не такой тактической». Эти слова вызвали широкий резонанс.
Фаэ признался, что раньше восхищался Швайнштайгером, но теперь разочарован. «Если называть вещи своими именами, это был расизм», — заявил 42-летний тренер.
Он подчеркнул, что африканский футбол не ограничивается физической силой: «Мы тоже техничны и тактичны. Надеюсь, это была просто неуклюжая фраза, а не отражение его мыслей».
Сборная Кот-д'Ивуара вышла в плей-офф чемпионата мира впервые в истории, обыграв Эквадор и Кюрасао. Фаэ видит в этом ответ на расистские стереотипы.