Fransiya Sog‘liqni saqlash vazirligi jazirama issiq tufayli o‘limlar soni keskin oshganini ma’lum qildi. 24-iyundan beri mamlakatda o‘rtacha 1000 ga yaqin qo‘shimcha o‘lim qayd etilgan. Vazirlik bu raqam yakuniy emasligini ta’kidladi.
Germaniyada esa harorat 41,5 darajaga yetib, yangi milliy rekord o‘rnatildi. Bu ko‘rsatkich bir kun avvalgi 41,3 darajalik rekordni yangiladi. Germaniya meteorologiya xizmati sharqiy hududlarda harorat 42 darajagacha ko‘tarilishi mumkinligini bildirdi.
Fransiyada o‘limlarning 85 foizi 65 yosh va undan katta odamlar ulushiga to‘g‘ri keladi. Uyda vafot etganlar soni 40 foizga oshgan. Vazirlik bu holat yolg‘iz keksalarga g‘amxo‘rlik qilish zarurligini eslatadi.
Shveytsariya, Daniya va Chexiyada ham milliy harorat rekordlari yangilandi. Bolqon davlatlari jaziramaga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Vengriya va Moldovada eng yuqori darajadagi ogohlantirish e’lon qilindi.
Jahon meteorologiya tashkiloti jazirama issiq sharqqa, Markaziy Yevropa va Bolqonga qarab siljishini ma’lum qildi. Klimatologlar bu issiqlik to‘lqini inson faoliyati tufayli yuzaga kelgan global isish bilan kuchayganini ta’kidlamoqda.
Germaniyaning Myunxen shahrida Pride parad o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lsa, Parijda xuddi shunday tadbir sog‘liqni saqlash tizimidagi yuklama tufayli qoldirildi. Ironman musobaqasida velosiped va yugurish masofalari qisqartirildi.

Министерство здравоохранения Франции сообщило о резком увеличении числа смертей, особенно в регионах, наиболее пострадавших от волны тепла. С 24 июня в стране зарегистрировано около 1000 дополнительных смертей по сравнению со средним показателем. Ведомство подчеркнуло, что эта цифра не окончательная.
В Германии во второй раз подряд побит национальный рекорд температуры: столбик термометра поднялся до 41,5 градуса Цельсия в городе Мёккерн-Древиц на востоке страны. Предыдущий рекорд в 41,3 градуса был установлен всего днем ранее в Саарбрюккене.
Во Франции 85% умерших были в возрасте 65 лет и старше. Особенно резко — на 40% — выросло число смертей на дому. Министерство призвало к мерам солидарности в отношении одиноких и изолированных людей.
Национальные рекорды температуры также побиты в Дании, Швейцарии и Чехии. Венгрия, Молдова и Румыния объявили наивысший уровень опасности. Балканские страны готовятся к экстремальной жаре в ближайшие дни.
По данным Всемирной метеорологической организации, волна тепла смещается в Центральную Европу и на Балканы. Ученые-климатологи заявляют, что такая жара была бы «практически невозможна» без антропогенного изменения климата.
В Мюнхене запланированный гей-парад состоится, несмотря на жару, а в Париже его отложили из-за нагрузки на систему здравоохранения. Триатлон Ironman во Франкфурте сократил дистанции велогонки и бега из-за экстремальных температур.