JCh-2026 1/16 finalining ilk uchrashuvida Janubiy Afrika Respublikasi va mezbon Kanada terma jamoalari to'qnash keladi. Uchrashuv 28-iyun kuni Los-Anjeles stadionida bo'lib o'tadi.
Ikkala jamoa ham Jahon chempionati pley-off bosqichiga ilk bor chiqdi, shuning uchun tarix yoziladi. Turnirda kuchsizlar ko'p marta kutilmagan natijalarni ko'rsatdi.
Janubiy Afrika guruh bosqichini Meksikaga 0:2 hisobida yutqazib boshladi, keyin Chexiya bilan 1:1 durang o'ynadi. Hal qiluvchi o'yinda Janubiy Koreyani 1:0 hisobida mag'lub etib, ikkinchi o'rinni egalladi.
Kanada esa Bosniya va Gersegovina bilan 1:1 durang o'ynadi, Qatarni 6:0 hisobida tor-mor keltirdi, ammo Shveytsariyaga 1:2 hisobida yutqazib, guruhda ikkinchi bo'ldi.
Opta superkompyuteri Kanadaning 1/8 finalga chiqish ehtimolini 66% deb baholamoqda. Janubiy Afrikaning yarim finalga chiqish ehtimoli esa 1% dan biroz oshadi.
G'olib keyingi bosqichda Niderlandiya yoki Marokash bilan to'qnash keladi. Agar Janubiy Afrika g'alaba qozonsa, Afrika termalari o'rtasidagi uchrashuv bo'ladi.
Janubiy Afrikada Teboho Mokoena sariq kartochkalar tufayli o'tkazib yuborgan o'yindan so'ng qaytadi, Themba Zwane esa qizil kartochka sabab diskvalifikatsiya qilingan.
Kanadada Ismael Kone tibia sinishi tufayli maydonga tusha olmaydi. Alfonso Devis esa jarohatdan so'ng zaxirada bo'lishi mumkin.

Первый матч 1/16 финала ЧМ-2026 между ЮАР и соорганизатором турнира Канадой состоится 28 июня на стадионе в Лос-Анджелесе.
Обе команды впервые вышли в плей-офф чемпионата мира, так что история будет написана. Турнир уже отметился неожиданными результатами от аутсайдеров.
ЮАР начала групповой этап с поражения от Мексики (0:2), затем сыграла вничью с Чехией (1:1). В решающем матче обыграла Южную Корею (1:0) и заняла второе место в группе.
Канада сыграла вничью с Боснией и Герцеговиной (1:1), разгромила Катар (6:0), но уступила Швейцарии (1:2), финишировав второй в группе.
Суперкомпьютер Opta оценивает шансы Канады на выход в 1/8 финала в 66%. Вероятность выхода ЮАР в полуфинал составляет чуть более 1%.
Победитель встретится с Нидерландами или Марокко. Если победит ЮАР, то состоится африканское дерби.
У ЮАР возвращается Тебохо Мокоена после дисквалификации из-за желтых карточек, но Тхемба Зване по-прежнему отстранен из-за красной карточки.
У Канады Исмаэль Коне выбыл из-за перелома берцовой кости. Альфонсо Дэвис может попасть в запас после травмы.