Kanadaning erkaklar terma jamoasi jahon chempionati 1/16 final uchrashuvida Janubiy Afrika Respublikasini 1:0 hisobida mag‘lub etdi va navbatdagi bosqichga yo‘l oldi.
Uchrashuvning yagona goli qo‘shib berilgan vaqtda, 90+2-daqiqada Stiven Eustaquio tomonidan kiritildi. Bu gol Kanadaga g‘alaba keltirdi.
Ikkala jamoa ham jahon chempionatining pley-off bosqichida ilk bor o‘ynadi. JAR 2010-yildagi uy turnirida ham guruhdan chiqa olmagan edi. Kanada esa 1986 va 2022-yilgi chempionatlarda guruh bosqichidan o‘ta olmagan edi.
Endilikda kanadaliklar 1/8 finalda Niderlandiya va Marokash o‘rtasidagi juftlik g‘olibi bilan to‘qnash keladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonning jahon chempionatida ochko ololmaganiga sharhlovchi Mirzaxakim Tuxtamirzayev izoh bergan edi.

Сборная Канады одержала победу над ЮАР в первом матче 1/16 финала чемпионата мира по футболу и пробилась в следующий раунд турнира.
Встреча завершилась со счётом 1:0. Единственный гол был забит в компенсированное время – на 90+2-й минуте отличился Стивен Эуштакиу.
Обе команды впервые играли в плей-офф чемпионата мира. ЮАР ранее не выходила из группы даже на домашнем турнире 2010 года, а Канада не преодолевала групповой этап на ЧМ-1986 и ЧМ-2022.
Теперь канадцы сыграют в 1/8 финала с победителем пары Нидерланды – Марокко.
Ранее сообщалось, почему Узбекистан остался без очков на чемпионате мира – своим мнением поделился комментатор Мирзахаким Тухтамирзаев.