Pokiston yakshanba kuni Afg‘onistonning chegaradosh viloyatlariga havo hujumlari uyushtirib, quruqlik qo‘shinlarini kiritdi. Rasmiylarning ma’lumotlariga ko‘ra, o‘nlab odamlar halok bo‘ldi.
Afg‘oniston Tolibon hukumati bu “qo‘rqoq harakat”ni qoralab, “jinoyat va vahshiylik” deb atadi. Tolibon rasmiylari BBC Pashto xizmatiga bergan ma’lumotiga ko‘ra, kamida 100 kishi halok bo‘lgan yoki yaralangan, ular orasida tinch aholi ham bor.
Pokiston axborot vaziri Attaulloh Tararning aytishicha, 29 nafar jangari ularning yashirin joylariga qaratilgan zarbalar natijasida o‘ldirilgan. U zarbalar “so‘nggi paytlarda begunoh odamlarga qarshi uyushtirilgan terroristik hujumlarga javob” ekanini ta’kidladi.
Pokiston uzoq vaqtdan beri Afg‘onistonni o‘z hududida hujumlar uyushtirgan terrorchilarni boshpana qilishda ayblab keladi, ammo Tolibon hukumati bu ayblovlarni rad etadi.
Ikki davlat o‘tgan yilning oktyabrida bir necha haftalik qonli to‘qnashuvlardan so‘ng sulhga kelishgan edi. Biroq, avvalgi xalqaro vositachilikdagi sulh bitimlari singari, bu sulh ham barbod bo‘ldi.
BBC hujumlardagi qurbonlar soni haqida Pokiston va Tolibon hukumatlari tomonidan keltirilgan ma’lumotlarni mustaqil ravishda tasdiqlay olmadi.
Afg‘oniston Tolibon hukumati zarbalar tinch aholi uylariga tegganini, Pokiston esa ular Paktika, Paktika va Kunar viloyatlaridagi jangarilarning yashirin joylariga qaratilganini da’vo qilmoqda.
Yakshanba kungi hujumlar Pokiston harbiylarining ma’lumotiga ko‘ra, Karachi shahridagi Sind Reynjers shtab-kvartirasida uch nafar harbiy xizmatchining o‘ldirilishidan bir kun keyin sodir bo‘ldi. Hujumda uch nafar jangari ham halok bo‘lgan va Pokiston rasmiylari to‘rtinchi shaxsni, afg‘onistonlikni hibsga olganliklarini ma’lum qilishdi.
TTPning bo‘linmasi bo‘lgan Jamaat-ul-Ahrar shanba kungi hujum uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi. TTP va Jamaat-ul-Ahrar Pokistonda va Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan o‘tmishdagi hujumlardagi ishtiroki sababli taqiqlangan.
So‘nggi oylarda chegaradagi vaqti-vaqti bilan to‘qnashuvlar va havo hujumlari natijasida o‘nlab odamlar halok bo‘ldi. Fevral oyida ikki davlat o‘rtasidagi to‘qnashuvlarda o‘nlab odamlar hayotdan ko‘z yumdi. Mart oyida Pokistonning Kobuldagi giyohvandlik markaziga uyushtirgan zarbasi yuzlab odamlarni o‘ldirdi. Iyun oyida Pokiston 26 nafar jangarini o‘ldirgan havo hujumlarini uyushtirdi; Afg‘oniston Tolibon hukumati zarbalarda 13 kishi, asosan bolalar halok bo‘lganini ma’lum qildi.

Пакистан в воскресенье нанес авиаудары и ввел сухопутные войска в афганские провинции вдоль границы, в результате чего, по словам официальных лиц, погибли десятки человек.
Правительство талибов в Афганистане осудило этот «трусливый акт», назвав его «преступлением и зверством». По данным представителей талибов, переданным BBC Pashto, не менее 100 человек убиты или ранены, включая гражданских лиц.
Министр информации Пакистана Аттауллах Тарар заявил, что в результате ударов по укрытиям боевиков были убиты 29 боевиков. Он добавил, что удары стали ответом на «недавние террористические атаки против невинных людей».
Пакистан давно обвиняет Афганистан в укрывательстве террористов, совершающих атаки на его территории, однако правительство талибов отвергает эти обвинения.
В октябре прошлого года две страны договорились о прекращении огня после нескольких недель смертоносных столкновений. Однако, как и предыдущие перемирия при международном посредничестве, это перемирие было нарушено.
BBC не смогла независимо подтвердить данные о жертвах, представленные пакистанскими властями и правительством талибов.
Правительство талибов утверждает, что удары пришлись по гражданским домам, тогда как Пакистан заявляет, что они были нацелены на укрытия боевиков в провинциях Пактия, Пактика и Кунар.
Атаки в воскресенье произошли через день после того, как трое военнослужащих пакистанских сил «Синд Рейнджерс» были убиты в своей штаб-квартире в Карачи, по данным пакистанских военных. В результате атаки также погибли трое боевиков, а пакистанские чиновники заявили об аресте четвертого, который оказался афганцем.
Ответственность за субботнюю атаку взяла на себя группировка «Джамаат-уль-Ахрар», отколовшаяся фракция ТТП (пакистанских талибов). Как ТТП, так и «Джамаат-уль-Ахрар» запрещены в Пакистане и ООН из-за их участия в прошлых атаках.
В последние месяцы периодические пограничные столкновения и авиаудары унесли жизни десятков человек. В феврале столкновения между двумя странами привели к гибели десятков людей. В марте пакистанский удар по наркологическому центру в Кабуле убил сотни человек. В июне Пакистан нанес смертоносные авиаудары, в результате которых погибли 26 боевиков; правительство талибов заявило, что также погибли 13 человек, в основном дети.