Avstraliya va Vanuatu hukumati dushanba kuni iqtisodiy va xavfsizlik bo'yicha kelishuv imzoladi. Ushbu kelishuv Kanberrani Tinch okeani orol davlatining asosiy xavfsizlik va politsiya hamkori sifatida mustahkamlaydi.
Kelishuv Avstraliyaning Tinch okeani orol davlatlari bilan imzolagan bir qator shartnomalarining eng so'nggisi bo'lib, bu Xitoy va AQSh ittifoqchilari o'rtasidagi mintaqada xavfsizlik mavjudligi uchun kuchayib borayotgan raqobat fonida amalga oshirilmoqda.
Nakamal kelishuvi deb nomlanuvchi hujjat Avstraliyaning Vanuatuga ko'proq iqtisodiy yordam berish majburiyatini o'z ichiga oladi, shu bilan birga Vanuatuda xorijiy harbiy baza tashkil etilmasligini belgilaydi.
Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanese kelishuvni imzolash marosimida: "Bu Avstraliyaga xorijiy harbiy baza bo'lmasligiga ishonch beradi", dedi. Uning so'zlariga ko'ra, kelishuv Vanuatuning o'z hududini xorijiy harbiy baza yoki infratuzilma uchun foydalanishga ruxsat bermaslik haqidagi suveren qarorini o'z ichiga oladi.
Vanuatu Bosh vaziri Jotam Napat Albanesening bayonotini tasdiqladi, ammo mamlakat Pekin bilan alohida iqtisodiy kelishuvni amalga oshirayotganini aytdi. Xavfsizlik elementlari haqida so'ralganda, u: "Biz kelishuvni baham ko'ramiz; yashiradigan hech narsa yo'q", dedi.
Kelishuv, shuningdek, Avstraliyani "Vanuatuning uzoq muddatli asosiy politsiya hamkori" sifatida tan oladi va Vanuatu Tinch okeani orollari forumi mintaqaviy blokining boshqa a'zolariga politsiya so'rovlarini birinchi o'ringa qo'yishini belgilaydi.
Ushbu element Xitoyning ta'siriga qarshi turishga qaratilgan bo'lib, Pekin 2023 yildan beri Vanuatuga politsiya yordamini taklif qilmoqda. Xitoy Vanuatuning eng yirik tashqi kreditori bo'lib, uning banklari yirik infratuzilma loyihalari uchun kreditlar bergan.

Австралия и Вануату в понедельник подписали экономическое и оборонное соглашение, которое закрепляет за Канберрой статус предпочтительного партнера в сфере безопасности и полицейской деятельности для этого тихоокеанского островного государства.
Данная сделка является последней в серии соглашений, которые Австралия заключила с тихоокеанскими островными государствами на фоне растущего соперничества между Китаем и союзниками США за влияние в регионе.
Так называемое Накамальское соглашение закрепляет обязательство Австралии оказывать Вануату большую экономическую поддержку, одновременно предусматривая, что на территории Вануату не будет создана иностранная военная база.
Премьер-министр Австралии Энтони Альбанезе заявил журналистам после подписания: "Это дает Австралии уверенность в том, что иностранной военной базы не будет". Он добавил, что соглашение "включает суверенное решение Вануату не разрешать использование своей территории для любой иностранной военной базы или инфраструктуры".
Премьер-министр Вануату Джотам Напат подтвердил слова Альбанезе, но отметил, что его страна также ведет переговоры об отдельном экономическом соглашении с Пекином. На вопрос о возможных элементах безопасности в этой сделке он ответил: "Мы поделимся соглашением; нам нечего скрывать".
Соглашение также признает Австралию "давним основным партнером Вануату в сфере полицейской деятельности" и предусматривает, что Вануату будет отдавать приоритет запросам о полицейской помощи другим членам Тихоокеанского форума.
Этот элемент, по-видимому, направлен на противодействие влиянию Китая, который с 2023 года предлагает Вануату помощь в полицейской деятельности. Китай является крупнейшим внешним кредитором Вануату, его банки предоставили кредиты на крупные инфраструктурные проекты.