AQShning Kolorado va Yuta shtatlari chegarasida davom etayotgan yirik o‘rmon yong‘inlari natijasida uch nafar o‘t o‘chiruvchi halok bo‘ldi, ikki nafari jarohatlandi. Bu haqda mahalliy rasmiylar ma’lum qildi.
Halok bo‘lgan o‘t o‘chiruvchilar federal javob guruhi tarkibida Knowles va Gore yong‘inlariga qarshi kurashayotgan edi. Ular to‘satdan alanga ichida qolib, qochishga uringan, biroq muvaffaqiyatsizlikka uchragan. AQSH Ichki ishlar departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, ikki jarohatlangan o‘t o‘chiruvchi kuyish jarohatlari bilan kasalxonaga yotqizilgan.
AQSH Yovvoyi tabiat yong‘inlari xizmati (US Wildland Fire Service) o‘t o‘chiruvchilarning ismlarini hozircha oshkor etmagan. Tashkilot “bizning asosiy e’tiborimiz ularning oilalari, do‘stlari va jamoadoshlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan” deya bildirdi.
Knowles va Gore yong‘inlari birlashib, Snyder Mesa yong‘iniga aylangan. Kolorado gubernatori Jared Polisning idorasiga ko‘ra, shanba kuni bu yong‘in 28 ming akr maydonni qamrab olgan. Gubernator Polis favqulodda holat e’lon qilib, shtat Milliy gvardiyasini yong‘inlarga qarshi kurashga jalb qildi.
“Men G‘arbiy Koloradoda xizmat vazifasini bajarayotganda halok bo‘lgan uch qahramon o‘t o‘chiruvchining yo‘qolishidan vayron bo‘ldim”, dedi Polis. “Yo‘qotilganlarning yaqinlari va hali ham alanga bilan kurashayotgan jamoa a’zolariga bilingki, Kolorado shtati siz bilan birga motam tutadi”.
Yuta shtatidagi eng yirik yong‘in – Cottonwood yong‘ini 93 ming akrdan ortiq maydonni qamrab olgan va hali ham nazorat ostiga olinmagan. Gubernator Spenser Koks 4 iyul bayrami arafasida pirotexnika vositalaridan foydalanishni taqiqlovchi favqulodda buyruq chiqardi.
Olimlar iqlim o‘zgarishi issiqlik va qurg‘oqchilik kabi yong‘inlarga olib keladigan ob-havo sharoitlarini yanada kuchaytirayotganini ta’kidlamoqda. Ular kelajakda yong‘inlar tez-tez va shiddatli bo‘lishini bashorat qilmoqda.

В субботу на границе штатов Колорадо и Юта при тушении масштабных лесных пожаров погибли трое пожарных, еще двое получили ранения. Об этом сообщили официальные лица.
Погибшие входили в состав федеральной группы реагирования, работавшей на пожарах Ноулз и Гор. Они были внезапно охвачены огнем и попытались укрыться, но безуспешно, сообщило Министерство внутренних дел США. Двое пострадавших пожарных получили ожоги и были госпитализированы.
Служба по борьбе с лесными пожарами США (US Wildland Fire Service) пока не раскрывает имена погибших. В заявлении службы говорится: «Наша первоочередная задача — поддержать их семьи, друзей и коллег в это невероятно трудное время».
Пожары Ноулз и Гор слились, образовав пожар Снайдер Меса, который к субботе охватил около 28 000 акров земли. Губернатор Колорадо Джаред Полис объявил чрезвычайное положение и задействовал Национальную гвардию штата для борьбы с огнем.
«Я опустошен потерей трех героических пожарных, погибших при исполнении служебного долга в западной части Колорадо», — заявил Полис. «Родным погибших и их коллегам, которые все еще борются с пламенем, знайте: штат Колорадо скорбит вместе с вами».
В Юте крупнейший пожар Коттонвуд распространился на более чем 93 000 акров и не локализован. Губернатор Спенсер Кокс издал чрезвычайный указ, запрещающий использование фейерверков перед празднованием 4 июля.
Ученые отмечают, что изменение климата усиливает погодные условия, способствующие пожарам, такие как жара и засуха. Они прогнозируют, что в будущем пожары станут более частыми и интенсивными.