Xitoy Sudanning 50 million dollarlik qarzini bekor qildi. Ikki davlat o‘rtasidagi kelishuv hafta oxirida imzolangan. Bu urush davom etayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.
Sudan armiyasi va Tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari (RSF) o‘rtasidagi urush uchinchi yilga kirdi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma'lumotlariga ko‘ra, urush mamlakat iqtisodiyotini taxminan 40 foizga qisqartirdi.
Bekor qilingan summa Sudanning umumiy tashqi qarziga nisbatan kichik. Urushdan oldin bu qarz 56 milliard dollardan oshgan edi. Biroq, hozirda Xartumga xalqaro kreditorlar tomonidan qo‘llab-quvvatlash kam.
Xitoyning Sudan bilan aloqasi o‘nlab yillar davomida neft va infratuzilma loyihalari asosida qurilgan. G‘arb davlatlari sanktsiyalar joriy qilgan bir paytda, Xitoy sarmoya kiritishda davom etdi.
Sudanning moliya vaziri Jibril Ibrohim bu qadamni olqishladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy urush davomida sarmoya kiritishni davom ettirgan, G‘arb davlatlari esa chekinib qolgan.
Xitoyning Sudandagi muvaqqat ishlar vakili Syu Szian marosimda Xitoy urushda vayron bo‘lgan narsalarni tiklashga yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Urush tufayli Sudan iqtisodiyoti og‘ir ahvolda. 1,5 milliondan ortiq odam halok bo‘lgan, 14 million kishi ko‘chirilgan. Sudan funti qadrsizlangan, inflyatsiya oshgan.
Xitoyning qarzni bekor qilish qarori uning Afrika bilan munosabatlaridagi kengroq siyosatiga mos keladi. Xitoy 17 yil davomida Afrikaning eng yirik savdo hamkori bo‘lib kelmoqda.
Kichik qarzlarni bekor qilish Xitoyga mintaqada katta ta'sir kuchini beradi. Katta qarzlar odatda tijorat kreditlari bo‘lib, ularni bekor qilish qiyinroq.
Neft Xitoy va Sudan o‘rtasidagi munosabatlarning asosiy omili bo‘lgan. 1990-yillarning o‘rtalaridan boshlab Xitoy neft konlariga milliardlab dollar sarmoya kiritgan.

Китай списал долг Судана в размере 50 миллионов долларов, сообщили обе страны в выходные. Соглашение было подписано на фоне продолжающейся войны.
Война между армией Судана и Силами быстрой поддержки (RSF) длится уже третий год. По данным ООН, она сократила экономику страны примерно на 40 процентов.
Списание суммы невелико по сравнению с общим внешним долгом Судана, который до войны превышал 56 миллиардов долларов. Однако сейчас у Хартума мало других международных кредиторов, оказывающих финансовую поддержку.
Отношения Китая с Суданом складывались десятилетиями на основе нефтяных и инфраструктурных интересов. В то время как западные правительства ввели санкции, Китай продолжал инвестировать.
Министр финансов Судана Джибриль Ибрагим приветствовал этот шаг. По его словам, Китай продолжал инвестировать в страну на протяжении всей войны, в то время как западные правительства в основном воздерживались.
Временный поверенный в делах Китая в Судане Сюй Цзянь заявил на церемонии, что Китай готов помочь восстановить разрушенное войной.
Война привела к тяжелым экономическим последствиям: более 1,5 миллиона человек погибли, 14 миллионов были перемещены. Суданский фунт обесценился, стоимость жизни резко выросла.
Решение Китая о списании долга соответствует его более широкой политике в Африке. Китай уже 17 лет является крупнейшим торговым партнером континента.
Списание небольших долгов дает Китаю непропорционально большое влияние в регионе. Крупные кредиты обычно являются коммерческими и списать их сложнее.
Нефть долгое время была катализатором отношений. С середины 1990-х годов Китай вложил миллиарды долларов в нефтяные месторождения Судана.