Chorshanba kuni Venesuelaning shimoliy qismida ketma-ket 7,2 va 7,5 magnitudali zilzilalar yuz berdi, natijada 1400 dan ortiq kishi halok bo‘ldi va poytaxt Karakas hamda qo‘shni La-Guaira shtatida katta vayronagarchilik yuz berdi.
Eng ko‘p zarar ko‘rgan La-Guaira shtatiga xorijiy qutqaruv guruhlari yetib keldi. Bu yerda o‘nlab binolar qum va vayronalar uyumiga aylangan. Muvaqqat prezident Delsi Rodrigesning so‘zlariga ko‘ra, qutqaruv ishlari davom etmoqda va bugun tirik odamlar topilgan, shuning uchun operatsiyalar to‘xtatilmayapti.
Rodriges maktablarda darslar yana bir haftaga to‘xtatilganini va La-Guairada elektr ta’minoti 75 foizga tiklanganini ma’lum qildi. Uning akasi, Milliy Assambleya raisi Xorxe Rodriges esa o‘lganlar soni 1450 kishiga yetganini, 3150 kishi yaralanganini va 12721 kishi uy-joyidan ayrilganini aytdi.
AQSh rejimi harbiy kemalar, transport samolyotlari va vertolyotlarni jo‘natishni hamda 150 million dollar yordam ajratishni rejalashtirgan. Braziliya o‘t o‘chiruvchilar va tibbiy yordam yuborgan. Salvador 300 nafar qutqaruvchi va 50 tonna asbob-uskuna tayyorlagan. Kuba, Meksika, Kolumbiya, Turkiya, Qatar, Fransiya, Hindiston, Xitoy va boshqa davlatlar ham yordam yuborgan.
Qutqaruv ishlari davomida bir nechta mo‘jizaviy najotlar qayd etilgan. Jumladan, vayronalar ostidan yig‘layotgan chaqaloq topilgan. 11 yoshli Moises ismli bola Kolumbiya guruhi tomonidan qutqarilgan, uning onasi va singlisi halok bo‘lgan. Yana bir 11 yoshli Rodrigesni Meksika guruhi qutqargan.
Ijtimoiy tarmoqlarda odamlar gumanitar yuklarni tushirish uchun tirik zanjir hosil qilgani aks etgan videolar tarqaldi. Rim papasi Leo XIV Venesuelaliklarga yaqinligini bildirgan va 100 ming yevro miqdorida favqulodda yordam jo‘natgan.

В среду на севере Венесуэлы произошли два мощных землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5, в результате которых погибли более 1400 человек, а в столице Каракасе и соседнем штате Ла-Гуайра были разрушены многие здания.
Иностранные спасательные группы прибыли в наиболее пострадавший штат Ла-Гуайра, где десятки зданий превратились в груды песка и обломков. Временный президент Дельси Родригес заявила, что спасательные работы продолжаются, и сегодня были найдены живые люди, поэтому операции не прекращаются.
Родригес сообщила, что занятия в школах приостановлены еще на неделю, а электроснабжение в Ла-Гуайре восстановлено на 75 процентов. Ее брат, председатель Национальной ассамблеи Хорхе Родригес, заявил, что число погибших достигло 1450, 3150 человек ранены, а 12 721 человек остались без крова.
Режим США объявил о планах направить военные корабли, транспортные самолеты и вертолеты, а также предоставить 150 миллионов долларов помощи. Бразилия направила пожарных и медицинские грузы. Сальвадор подготовил 300 спасателей и 50 тонн оборудования. Куба, Мексика, Колумбия, Турция, Катар, Франция, Индия, Китай и другие страны также отправили помощь.
В ходе спасательных работ было зафиксировано несколько чудесных спасений. В частности, из-под завалов был извлечен плачущий младенец. 11-летний мальчик по имени Моисес был спасен колумбийской командой, его мать и сестра погибли. Еще одного 11-летнего Родригеса спасла мексиканская группа.
В социальных сетях распространились видео, на которых люди образуют живую цепь для разгрузки гуманитарных грузов. Папа Римский Лев XIV выразил близость к венесуэльцам и направил 100 тысяч евро экстренной помощи.