Tailand va Kambodja o'rtasidagi Tailand ko'rfazidagi 26 000 kvadrat kilometrlik dengiz hududiga oid bahs BMTning Dengiz huquqi to'g'risidagi konventsiyasi (UNCLOS) doirasida majburiy maslahatlashuv bosqichiga kirdi. Kambodja bu borada rasmiy murojaatni amalga oshirdi.
Bahsli hududda taxminan 300 milliard dollarlik neft va gaz zaxiralari, jumladan 11 trillion kub fut tabiiy gaz borligi taxmin qilinmoqda. Bu resurslar ikki davlat uchun ham katta iqtisodiy foyda va'da qilmoqda.
Tailand 2023 yil may oyida 2001 yildagi kelishuvdan chiqib ketgan edi. Bu qaror ikki davlat o'rtasidagi quruqlikdagi chegara mojarosi fonida qabul qilingan bo'lib, o'tgan yilgi to'qnashuvlar o'nlab odamlarning hayotiga zomin bo'lgan edi.
UNCLOSning kelishuv komissiyasi tomonlarning har biridan ikki mustaqil ekspertni o'z ichiga oladi. Daniya, Fransiya, Germaniya va Janubiy Afrikadan kelgan ekspertlar faktlarni o'rganib, majburiy kuchga ega bo'lmagan tavsiyalar beradi.
Mutaxassislarning fikricha, siyosiy muhit va ommaviy kayfiyat kelishuvga erishishdagi eng katta to'siq bo'lishi mumkin. Ayniqsa, Tailandda millatchilik kayfiyati kuchli.
UNCLOSning kelishuv bandi ilgari faqat bir marta - 2016 yilda Sharqiy Timor va Avstraliya o'rtasida qo'llanilgan. O'sha jarayon ikki yil ichida kelishuv bilan yakunlangan.

Камбоджа и Таиланд начали процесс обязательных консультаций в рамках Конвенции ООН по морскому праву (UNCLOS) для урегулирования многолетнего морского территориального спора. Речь идет о 26 000 квадратных километров перекрывающихся претензий в Сиамском заливе.
По оценкам, спорный участок содержит около 300 миллиардов долларов в неразведанных запасах нефти и газа, включая 11 триллионов кубических футов природного газа. Обе страны остро нуждаются в этих ресурсах.
В мае 2023 года Таиланд вышел из соглашения 2001 года с Камбоджей, что обострило ситуацию на фоне пограничных столкновений в прошлом году, унесших десятки жизней.
В рамках UNCLOS создана согласительная комиссия из четырех независимых экспертов из Дании, Франции, Германии и ЮАР. Они подготовят необязательные рекомендации в течение 12 месяцев.
Эксперты отмечают, что главным препятствием является политическая напряженность и националистические настроения в обеих странах, особенно в Таиланде. Доверие подорвано после прошлогодних боев.
Прецедент уже есть: в 2016 году Восточный Тимор и Австралия успешно разрешили аналогичный спор через UNCLOS за два года, несмотря на изначально враждебную атмосферу.