Venesuelaning La Guaira port shahri va boshqa hududlarida kechgan haftadagi ikki kuchli zilziladan so‘ng, hukumat tomonidan yetarli yordam ko‘rsatilmagan. BBC muxbirlari guvohlik berishicha, odamlar o‘z yaqinlari va qo‘shnilarini qutqarish uchun lom, bolg‘a va kovlagichlardan foydalanmoqda. O‘n minglab odamlar hali ham bedarak yo‘qolgan deb hisoblanmoqda.
Dushanba kuni ertalab 4,6 magnitudali silkinish sodir bo‘ldi, ammo qo‘shimcha zarar qayd etilmadi. Muvaqqat Prezident Delci Rodrigesning so‘zlariga ko‘ra, 1700 dan ortiq odam halok bo‘lgan va bu Venesuela tarixidagi "eng dahshatli tabiiy ofat" hisoblanadi.
Xalqaro yordam safarbar etilgan bo‘lsa-da, omon qolganlarni topish umidlari so‘nmoqda. Dushanba kuni 21 yoshli yigit 100 soatdan ortiq vayronalar ostida qolgan holda tirik topildi.
7,2 va 7,5 magnitudali zilzilalar shimoliy La Guaira shtatida 39 soniya farq bilan sodir bo‘lib, 800 ga yaqin bino qulagan. Qutqaruv ishlari asosan mahalliy ko‘ngillilar va xalqaro guruhlar tomonidan olib borilmoqda, hukumat vakillari esa vayronalar orasida ko‘rinmayapti.
32 yoshli elektrchi Ruben Rojas: "Fuqaro muhofazasi xodimlari yordam berishga qaror qilishdi, ammo ularning jihozlari yo‘q. Hukumat bermayapti. Ular ham biz kabi qo‘l bilan ishlayapti", dedi.
39 yoshli Kerolin Zerpa otasi va ukasini qo‘l bilan qidirmoqda. "Kovlagich bilan ko‘p narsa qila olmaysiz", dedi u BBC Mundo’ga. Uning e’tibori endi qutqaruvdan jasadlarni topishga o‘tgan.
La Guaira aholisi Zuli Marin: "Men jiyanim va kuyovimni yo‘qotdim. Agar qutqaruvchilar va texnika tezroq kelganida, ko‘p odamlarni qutqarish mumkin edi", dedi.
Rodriges 25 000 dan ortiq favqulodda xodimlar, politsiya va askarlar jabrlanganlarga yordam berayotganini aytdi. U vayronalarni baholash komissiyasini tayinladi, unga akasi Xorxe Rodriges rahbarlik qiladi.
BMTning rezident gumanitar koordinatori Gianluka Rampolla Del Tindaro 500 dan ortiq silkinishlar va 2500 ta binoga zarar yetganini, 10 000 ta jasad sumkasi olinayotganini ma’lum qildi.
AQSh Venesuelaga 300 million dollar yordam va’da qildi, USS Fort Lauderdale kemasi yordam yetkazmoqda. Niderlandiya ham favqulodda yuk kemasini jo‘natgan, Xitoy esa 15 million dollar yordam va’da qilgan.

Во многих районах Венесуэлы, пострадавших от двойного землетрясения на прошлой неделе, до сих пор не получена значительная государственная помощь, и жители вынуждены самостоятельно проводить спасательные работы. В порту Ла-Гуайра, одном из наиболее пострадавших городов, корреспонденты BBC наблюдали, как люди используют ломы, кувалды и кирки, чтобы откопать близких и соседей. Десятки тысяч человек до сих пор считаются пропавшими без вести.
В понедельник утром произошел афтершок магнитудой 4,6, хотя дальнейших разрушений не зафиксировано. Более 1700 человек погибли, что, по словам временного президента Дельси Родригес, является "самой жестокой природной катастрофой" в истории Венесуэлы.
Международная помощь мобилизована, но надежды найти выживших угасают. В понедельник 21-летний мужчина был извлечен живым после более чем 100 часов под завалами.
Землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5 произошли с интервалом в 39 секунд в северном штате Ла-Гуайра, вызвав обрушение почти 800 зданий. Основные поисково-спасательные работы по-прежнему проводятся местными волонтерами и международными командами, при этом представители властей на развалинах не видны.
32-летний электрик Рубен Рохас, который копает в завалах только в перчатках и каске, сказал: "Сотрудники гражданской обороны решили помочь, но у них нет оборудования. Правительство его не предоставляет. Они такие же, как мы, работают руками".
39-летняя Кэролин Зерпа ищет своего отца и брата под обломками вручную. "С киркой много не сделаешь", — сказала она BBC Mundo. Ее цель сместилась со спасения на поиск останков для достойного захоронения.
Жительница Ла-Гуайра Зули Марин заявила: "Я потеряла племянницу и зятя. Думаю, если бы спасатели и техника пришли раньше, многих можно было бы спасти".
Родригес сообщила, что более 25 000 сотрудников экстренных служб, полицейских и военных помогают пострадавшим. Она объявила о создании комиссии по оценке ущерба под руководством своего брата Хорхе Родригеса.
Координатор ООН по гуманитарным вопросам Джанлука Рамполла Дель Тиндаро сообщил о более чем 500 афтершоках и 2500 поврежденных строениях, а также о закупке 10 000 мешков для тел.
США пообещали более 300 миллионов долларов помощи, фрегат USS Fort Lauderdale доставляет грузы. Нидерланды также направляют судно с припасами, а Китай пообещал почти 15 миллионов долларов.