Yevropani qamrab olgan rekord darajadagi jazirama Italiya va Bolqon davlatlarida yuzlab odamlarning hayotiga zomin bo‘ldi, o‘rmon yong‘inlari xavfini oshirdi va kundalik hayotni izdan chiqardi.
Italiyada 22 ta shahar, jumladan shimoldagi Bolzanodan janubdagi Sitsiliya orolidagi Palermogacha, qizil issiqlik ogohlantirishlari ostida qoldi. Vatikanda ziyoratchilar issiqdan fan va soyabonlar bilan himoyalanishga majbur bo‘ldi.
Xorvatiya ob-havo xizmati poytaxt Zagreb, turistik shaharlar Split va Dubrovnikni o‘z ichiga olgan bir qancha hududlar uchun qizil ogohlantirishlar e’lon qildi. Adriatikdagi Vis orolida o‘rmon yong‘ini o‘chirilmoqda.
Bolqonning katta qismi haddan tashqari issiq ostida qolmoqda, Xorvatiya, Serbiya, Ruminiya va Vengriyada harorat 35 darajadan oshishi kutilmoqda. Albaniyada o‘rmon yong‘ini nazoratga olindi.
Italiya Meteorologiya Jamiyati prezidenti Luka Merkallining so‘zlariga ko‘ra, jazirama o‘rmon yong‘inlari xavfini oshiradi, ammo kuchli yomg‘irlar bu xavfni kamaytirishi mumkin. Biroq, yomg‘irlar mahalliy xarakterga ega.
Sinoptiklar issiq hali tugamaganini aytmoqda. Italiya Harbiy-havo kuchlari meteorologi Daniele Mochio hozirgi harorat yana bir necha kun davom etishini, o‘rtacha ko‘rsatkichdan 8-10 darajaga yuqori bo‘lishini ma’lum qildi.
G‘arbiy Yevropada iyun oyidagi rekord haroratlardan so‘ng biroz yengillik kuzatilgan bo‘lsa-da, Merkallining ta’kidlashicha, 5-6 iyuldan boshlab Fransiya, Ispaniya, Germaniya, Italiya, Shveytsariya va Britaniyaga ta’sir qiladigan yana bir issiq to‘lqini kutilmoqda.
20 iyunda boshlangan jazirama sog‘liqni saqlash tizimlarini zo‘riqtirdi, infratuzilmaga zarar yetkazdi va energiya ishlab chiqarishni to‘xtatdi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 21 iyundan beri Yevropada 1300 dan ortiq qo‘shimcha o‘lim qayd etilganini ma’lum qildi.
Fransiyada jazirama bilan bog‘liq 1000 ta qo‘shimcha o‘lim qayd etilgan. Parij va uning atrofidagi dafn marosimlari uylari jasadlar soniga dosh berolmayotgani xabar qilingan.
Olimlarning ta’kidlashicha, jazirama inson tomonidan kelib chiqqan iqlim o‘zgarishisiz “deyarli imkonsiz” bo‘lardi. JSST rahbari Tedros Adhanom Gebreyesusning yozishicha, Yevropa Yerdagi eng tez isiydigan qit’a bo‘lib, global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez isiydi.

Рекордная жара охватила Италию и Балканы, приведя к сотням смертей, усилив опасения по поводу лесных пожаров и нарушив повседневную жизнь по всей Европе.
В Италии 22 города, от Больцано на севере до Палермо на южном острове Сицилия, были помещены под красные предупреждения о жаре. В Ватикане паломники использовали веера и зонтики, чтобы укрыться от жары.
Метеослужба Хорватии объявила красные предупреждения для нескольких регионов, включая столицу Загреб и туристические города Сплит и Дубровник. На острове Вис в Адриатике пожарные борются с лесным пожаром.
Большая часть Балкан также остается под экстремальной жарой: в Хорватии, Сербии, Румынии и Венгрии прогнозируется температура выше 35°C. В соседней Албании пожарным удалось локализовать лесной пожар.
Президент Итальянского метеорологического общества Лука Меркалли отметил, что экстремальная жара увеличивает риск лесных пожаров, но грозы могут снизить этот риск. Однако ливни носят локальный характер.
Синоптики говорят, что жара далека от завершения. Метеоролог ВВС Италии Даниэле Мочо заявил, что текущие температуры сохранятся, превышая средние показатели на 8-10 градусов еще несколько дней.
Хотя в Западной Европе наступило некоторое облегчение после рекордных температур июня, Меркалли предупредил, что с 5-6 июля ожидается новая волна жары, которая затронет Францию, Испанию, Германию, Италию, Швейцарию и часть Британии.
Жара, начавшаяся 20 июня, уже создала нагрузку на системы здравоохранения, повредила инфраструктуру и нарушила производство электроэнергии. ВОЗ сообщает о 1300 избыточных смертях в Европе с 21 июня.
Во Франции зарегистрировано 1000 избыточных смертей, связанных с жарой. По сообщениям СМИ, похоронные бюро в Париже и окрестностях с трудом справляются с количеством тел.
Ученые заявили, что жара была бы «практически невозможна» без антропогенного изменения климата. Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус написал, что Европа — самый быстро нагревающийся континент на Земле, нагревающийся вдвое быстрее среднемирового показателя.