Janubiy afrikalik komediyachi Trevor Noah Jahon chempionati tomosha kechasida G'arb jurnalistlarining ikkiyuzlamachiligini tanqid qildi. U Eron terma jamoasiga o'yinlardan so'ng berilgan savollarga ishora qilib, nega Afrika va Yaqin Sharq jamoalari hukumatlari uchun javob berishi kerak, ammo Yevropa jamoalari bundan mustasno ekanligini so'radi.
Noahning fikricha, futbol siyosatdan ustun degan g'oya uydirmadir. Siyosat va ikkiyuzlamachilik har doim sportning bir qismi bo'lgan. Misol tariqasida, Rossiya Ukrainaga bostirib kirgani uchun musobaqadan chetlashtirilgan, Janubiy Afrika esa aparteid tufayli chetlashtirilgan. Ammo Isroil Falastin, Livan va Suriyani bosib olganiga, G'azoda genotsid qilayotganiga qaramay, saralashda o'ynashda davom etmoqda. AQSh ham hech qachon urushlari uchun chetlashtirilmagan.
Bu tanlab olingan javobgarlik nafaqat institutlarda, balki matbuotda ham namoyon bo'ladi. Eron va Misr terma jamoalari LGBTQ huquqlari haqida so'roq qilingan, ammo amerikalik futbolchilardan AQShning bombardimonlari yoki chegaradagi siyosati haqida so'ralmagan. Ingliz, fransuz yoki nemis futbolchilari o'z hukumatlarining urushlari yoki mustamlakachilik merosi haqida javob berishga majbur emas.
G'arb futbolchilari shunchaki o'z mamlakatini himoya qiladigan shaxslar sifatida qaraladi, ammo Global Janubdan kelgan futbolchilar rejim vakillariga aylantiriladi. Ular taktika yoki jarohatlar haqida gapirishdan oldin o'z hukumatlari, jamiyatlari va dinlarini tushuntirishga majbur.
Noahning savoli G'arb ommaviy axborot vositalarining ikkiyuzlamachiligini ochib beradi: ular kuchni shubha ostiga qo'yishni xohlaydilar, lekin ko'pincha uning taxminlarini aks ettiradilar. Asl masala siyosatning sportga aralashishi emas, balki kim siyosatni ko'tarishi va kim shunchaki o'ynashiga ruxsat berilishidir.

Южноафриканский комик Тревор Ноа раскритиковал лицемерие западной журналистики во время просмотра чемпионата мира. Он отреагировал на вопросы, которые западные журналисты задавали иранским игрокам после матчей, спросив, почему африканские и ближневосточные команды должны отвечать за действия своих правительств, а европейские — нет.
Ноа отметил, что идея футбола вне политики — это миф. Политика и лицемерие всегда были частью спорта. Россия была отстранена за вторжение в Украину, ЮАР — за апартеид, но Израиль продолжает играть, несмотря на оккупацию Палестины, Ливана и Сирии, бомбардировки Ирана и обвинения в геноциде в Газе. США также никогда не отстранялись за свои многочисленные войны.
Избирательная подотчетность проявляется не только в институтах, но и в прессе. Иранские и египетские команды были допрошены о правах ЛГБТК, но американских игроков не спрашивают о бомбардировках США или пограничной политике. Английские, французские и немецкие футболисты не обязаны отвечать за колониальное наследие или военные интервенции.
Западные футболисты воспринимаются как личности, представляющие страну, в то время как игроки из Глобального Юга превращаются в представителей режимов. Пресс-конференции для них становятся идеологическим контрольно-пропускным пунктом, где они должны объяснять свои правительства, общества и религии, прежде чем говорить о футболе.
Вопрос Ноа вскрывает двойные стандарты западных СМИ, которые якобы бросают вызов власти, но на деле отражают ее установки. Проблема не в том, что политика присутствует в спорте, а в том, кто несет это бремя, а кому позволено просто играть.