Germaniyada rekord darajadagi jazirama issiq havo harorati 40 darajadan oshib, kechalari soviydigan imkoniyatlar cheklangan va suv tanqisligi kuzatilmoqda. Bu, ayniqsa, konditsionersiz qariyalar uylari va shifoxonalar uchun hayotga xavf tug‘dirmoqda.
Mutaxassislarning uzoq vaqtdan beri ogohlantirishlariga qaramay, Germaniyada issiqdan himoya qilish bo‘yicha milliy qoidalar mavjud emas. Infratuzilma ham jabr ko‘rgan: poyezdlar va tramvaylar ishlamay qolgan, yo‘llardagi asfalt yorilib ketgan.
Germaniya ob-havo xizmati iqlimshunosi Andreas Bekkerning aytishicha, Germaniyada harorat barqaror ravishda ko‘tarilmoqda va kelgusi yillarda ham shunday davom etadi. Federal atrof-muhit agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2021-2024 yillarda har kuni 50 gektar yer turar-joy, transport va tijorat maydonlariga aylantirilgan.
Atrof-muhit vaziri Karsten Shnayder federal hukumat iqlim o‘zgarishiga moslashishda yetakchilik qilish mas’uliyatini o‘z zimmasiga ololmasligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu mas’uliyat federal yerlar va munitsipalitetlar zimmasida. Vazir Asosiy qonunga o‘zgartirish kiritishni muhokama qilishga va’da berdi, biroq bu hozircha amalga oshmagan.
Germaniya 2030 yilga borib issiqxona gazlari chiqindilarini 1990 yil darajasiga nisbatan 65 foizga qisqartirishni maqsad qilgan, ammo ko‘plab ekspertlar bu maqsadga erishish mumkin emas deb hisoblaydi. Hukumat yangi neft va gaz isitish tizimlarini o‘rnatishga yana ruxsat bergan.
Greenpeace Germaniya xalqaro iqlim siyosati rahbari Martin Kayzer munitsipalitetlarning qarzlari tufayli maxsus jamg‘arma mablag‘lari yetarli emasligini ta’kidladi. Muxolifat partiyalari hukumatni tanqid qilib, jamoat transportiga ko‘proq sarmoya kiritish va qariyalar uylariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yordam ko‘rsatishni talab qilmoqda.
So‘rovnomalar shuni ko‘rsatadiki, germaniyaliklarning atigi 10 foizi iqlim muhofazasini eng muhim masala deb biladi, iqtisodiy tanazzul va immigratsiya esa birinchi o‘rinda turadi. Biroq so‘rov jazirama issiqdan oldin o‘tkazilgan.

Минувшие выходные в Германии ознаменовались рекордными температурами, превышающими 40 градусов Цельсия, с ограниченными возможностями для охлаждения по ночам и нехваткой воды. Это создает угрозу для жизни в домах престарелых и больницах, где отсутствуют кондиционеры.
Одной из причин является отсутствие в Германии национальных правил защиты от жары, которые бы обязывали устанавливать системы охлаждения в таких учреждениях. Инфраструктура также пострадала: поезда и трамваи не могли работать, а асфальт на многих дорогах потрескался.
Эксперты давно предупреждают об этом. Андреас Беккер, климатолог из Немецкой метеорологической службы, заявил, что температура в Германии неуклонно растет и будет продолжать расти в ближайшие годы. По данным Федерального агентства по окружающей среде, с 2021 по 2024 год ежедневно 50 гектаров земли превращались в жилые, транспортные и коммерческие зоны.
Министр окружающей среды Карстен Шнайдер заявил, что федеральное правительство не может взять на себя ведущую роль в адаптации к изменению климата, поскольку ответственность лежит на землях и муниципалитетах. Он пообещал обсудить с консервативными партнерами по коалиции возможность внесения поправок в Основной закон, но пока этого не произошло.
Германия обязалась сократить выбросы парниковых газов на 65% к 2030 году по сравнению с уровнем 1990 года, но многие эксперты сомневаются в достижимости этой цели. Нынешнее правительство вновь разрешило установку новых систем отопления на нефти и газе.
Глава международной климатической политики Greenpeace Германии Мартин Кайзер отметил, что муниципалитеты сильно задолжали, и специального фонда недостаточно для финансирования необходимых мер. Оппозиционные партии критикуют правительство, требуя инвестиций в общественный транспорт и прямой поддержки домов престарелых.
Опросы показывают, что лишь 10% немцев считают защиту климата важнейшей проблемой, уступая экономическому спаду и иммиграции. Однако опрос проводился до нынешней волны жары.