Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Ebola epidemiyasi Afrikaga 3,6 milliard dollargacha zarar yetkazishi va yuz minglab ish o‘rinlarini yo‘qotishiga olib kelishi mumkinligini ma’lum qildi. Tashkilot bu epidemiya rivojlanish inqiroziga aylanishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) 15 may kuni e’lon qilingan Bundibugyo shtammi epidemiyasi 1307 kishini yuqtirgan va 377 kishini o‘ldirgan. Ushbu shtammga qarshi sinovdan o‘tgan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas.
Uganda hududida ham bir qancha holatlar qayd etilgan va mutaxassislar virusning Janubiy Sudan kabi qo‘shni davlatlarga tarqalishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) vakili Damien Mama: “Agar resurslarimizni safarbar qilsak va choralarni kuchaytirsak, epidemiyani to‘xtatib, keyingi yo‘qotishlarning oldini olamiz. Aks holda, bu sog‘liqni saqlash favqulodda holati mintaqa va butun qit’a uchun chuqur rivojlanish inqiroziga aylanishi mumkin”, dedi.
BMTTD epidemiyaning uchta stsenariysini ishlab chiqdi. Eng yaxshi stsenariyda epidemiya ikki davlatda cheklangan holda qolsa, KDR yalpi ichki mahsuloti (YaIM) 1 milliard dollarga kamayadi.
Eng yomon stsenariyda esa kasallik Ruanda va Angola kabi boshqa davlatlarga tarqaladi va Eron inqirozi bilan bog‘liq yuqori yoqilg‘i narxlari bilan birga qit’a YaIMni 3,6 milliard dollarga qisqartirib, 328 ming ish o‘rnining yo‘qolishiga olib keladi.
Epidemiyaning markazi – mojarolar chulg‘agan Ituri provinsiyasi. Virus ko‘pincha dafn marosimlarida tarqaladi, chunki Ebola qurbonlarining yuqumli jasadlari bilan muomala qilinadi.
Bir necha hafta davomida yordam xodimlari mahalliy aholining ishonchsizligiga duch kelib, o‘lganlar bilan aloqa qilishning oldini olish uchun xavfsiz dafn etishni rejalashtirishda qiynalmoqda. KDRda dafn marosimlari bir necha kun davom etadi, bunda oila a’zolari va do‘stlar marhumning jasadiga tegadi.
O‘tgan hafta hukumat to‘rt provinsiyada, jumladan poytaxt Kinshasada ommaviy yig‘ilishlarni taqiqladi. Bu buyruq konstitutsiyaviy islohotga qarshi 8 iyul kuni Kinshasada rejalashtirilgan norozilik namoyishidan oldin chiqarilgan va muxolifat vakillari taqiqni “siyosiy sababli” deb atagan.

Организация Объединенных Наций (ООН) заявила, что вспышка Эболы может обойтись Африке в 3,6 миллиарда долларов и привести к потере сотен тысяч рабочих мест, что потенциально может вызвать кризис в области развития.
Вспышка штамма Бундибугьо, для которого не существует испытанной вакцины или лечения, заразила 1307 человек и убила 377 в Демократической Республике Конго (ДРК) с момента объявления 15 мая, сообщает правительство.
Значительно меньшее число случаев зарегистрировано в Уганде, и эксперты предупреждают о возможности распространения на других соседей, таких как Южный Судан.
«Если у нас будут ресурсы и мы активизируемся, мы сможем сдержать эту вспышку и предотвратить дальнейшие потери», — заявил Дамьен Мама, постоянный представитель Программы развития ООН (ПРООН) в ДРК. «Если нет, эта чрезвычайная ситуация в области здравоохранения рискует перерасти в более глубокий и затяжной кризис развития во всем регионе и, возможно, на континенте».
ПРООН разработала три сценария развития вспышки. В лучшем сценарии, где эпидемия остается в пределах двух стран, стоимость для ВВП ДРК составит 1 миллиард долларов, говорится в отчете.
В худшем сценарии болезнь распространяется на другие страны, включая Руанду и Анголу, и совпадает с более высокими ценами на топливо, связанными с иранским кризисом, сокращая континентальный ВВП на 3,6 миллиарда долларов и приводя к потере 328 000 рабочих мест, добавляется в отчете.
Охваченная конфликтами провинция Итури является эпицентром последней вспышки Эболы в стране — 17-й по счету, начавшейся в мае. Во многих случаях вирус распространялся на похоронах, где обращаются с высокоинфекционными телами жертв Эболы.
В течение нескольких недель работники гуманитарных организаций, сталкиваясь с недоверием среди местных сообществ, изо всех сил пытались организовать безопасные захоронения в пострадавших районах, чтобы предотвратить контакт с умершими. В ДРК похороны часто длятся несколько дней, в течение которых члены семьи и друзья прикасаются к телу умершего.
На прошлой неделе правительство ввело запрет на публичные собрания в четырех провинциях, включая столицу страны Киншасу, продолжая бороться с распространением вспышки. Этот приказ был издан перед запланированным на 8 июля протестом в Киншасе против конституционной реформы, и оппозиционные деятели назвали запрет «политически мотивированным».