AQSh Hukumat Axloqiy me'yorlar idorasi seshanba kuni prezident Donald Tramp va vitse-prezident JD Vensning yillik moliyaviy deklaratsiyalarini e'lon qildi. 927 sahifali hujjatda Trampning 2025 yildagi barcha aktivlari va daromadlari batafsil ko'rsatilgan.
Hujjatga ko'ra, Tramp oilasining kriptovalyuta loyihalaridan 1,4 milliard dollardan ortiq daromad olgan. Xususan, u va o'g'illari asos solgan World Liberty Financial kripto loyihasidan 500 million dollardan ko'proq, shuningdek, $TRUMP memecoinlarini sotishdan 635 million dollar ishlab topgan.
Hisobot shuni ko'rsatadiki, raqamli aktivlarga investitsiyalar endi Tramp daromadining eng katta qismlaridan biriga aylangan va hatto otasidan meros qolgan ko'chmas mulk imperiyasidan ham oshib ketgan.
Bu ma'lumotlar Trampning kriptovalyuta siyosatiga oid harakatlariga shubha uyg'otishi mumkin. 2025 yil yanvarida Oq uyga qaytganidan beri Tramp AQShni "kriptovalyuta poytaxti" qilish maqsadida bir qator kriptovalyutaga do'stona siyosatlarni amalga oshirmoqda.
Jumladan, u milliy strategik kriptovalyuta zaxirasini yaratishni e'lon qildi va birinchi marta Oq uyda kriptovalyuta sammitini o'tkazdi. Shuningdek, uning ma'muriyati Coinbase kabi kompaniyalarga qarshi ayblovlarni bekor qildi va GENIUS qonuni kabi qonunchilikni ilgari surdi.
Biroq, Trampning kriptovalyuta sanoati bilan yaqin aloqalari korruptsiya potentsiali tufayli tanqidga uchramoqda. Besh demokrat senator, jumladan Elizabet Uorren va Richard Blumental, respublikachi hamkasblarini Tramp ma'muriyati amaldorlarini kriptovalyuta bilan bog'liq faoliyati haqida qasamyod ostida so'roq qilishga chaqirdi.

Управление по этике правительства США во вторник опубликовало ежегодные финансовые декларации президента Дональда Трампа и вице-президента Джей Ди Вэнса. 927-страничный документ детализирует все активы и доходы Трампа за 2025 год.
Согласно документу, Трамп получил более 1,4 миллиарда долларов от криптовалютных проектов своей семьи. В частности, более 500 миллионов долларов поступило от World Liberty Financial, криптопроекта, сооснованного им и его сыновьями, а также 635 миллионов долларов от продажи мемкоинов $TRUMP.
Отчет показывает, что инвестиции в цифровые активы теперь составляют одну из крупнейших долей дохода Трампа, превзойдя даже империю недвижимости, унаследованную от отца.
Это открытие, вероятно, усилит внимание к политике Трампа в отношении криптовалют. С момента возвращения в Белый дом в январе 2025 года Трамп запустил ряд дружественных криптовалюте мер, стремясь сделать США "криптовалютной столицей мира".
В частности, он объявил о создании национального стратегического резерва криптовалют и провел первый в истории саммит по криптовалютам в Белом доме. Его администрация также отозвала обвинения против таких компаний, как Coinbase, и продвигала законодательство, включая закон GENIUS.
Однако тесные связи Трампа с криптовалютной индустрией вызвали критику из-за потенциальной коррупции. Пять сенаторов-демократов, включая Элизабет Уоррен и Ричарда Блюменталя, призвали своих коллег-республиканцев заставить чиновников администрации Трампа дать показания под присягой об их криптовалютных сделках.
Сенаторы указали на инвестиции Объединенных Арабских Эмиратов в World Liberty Financial, утверждая, что они ставят под вопрос, что еще ОАЭ могут получить за счет национальной безопасности США.