Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In Xitoy bilan aloqalarni mustahkamlashni davom ettirishga va'da berdi va Xitoy rahbari Si Tszinpin bilan yaqinda bo'lib o'tgan sammitni munosabatlarni rivojlantirishda "tarixiy voqea" deb atadi.
Kim Chen In Xitoy Kommunistik partiyasining 105 yilligi munosabati bilan Si Tszinpinga yo'llagan tabrik maktubida, Pxenyanning Pekin bilan aloqalarni bosqichma-bosqich rivojlantirish tarafdori ekanini bildirdi. Bu haqda davlatga qarashli Koreya Markaziy Axborot Agentligi (KCNA) xabar berdi.
"Yaqinda bo'lib o'tgan Pxenyan sammiti o'rtamizdagi do'stlik va ishonchni chuqurlashtirgan tarixiy voqea bo'ldi", dedi Kim Chen In. U ikki rahbar ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish bo'yicha "o'zgarmas irodasini" yana bir bor tasdiqlaganini qo'shimcha qildi.
Si Tszinpinning 8-9 iyun kunlari Pxenyanga tashrifi uning Shimoliy Koreyaga deyarli yetti yil ichidagi ilk safari bo'ldi. Tashrif davomida ikki rahbar "eng kuchli va strategik munosabatlar"ni mustahkamlash bo'yicha "uzoq muddatli reja"ni qabul qildi.
Xitoy Shimoliy Koreyaning eng yirik iqtisodiy hamkori bo'lib qolmoqda. Janubiy Koreya Iqtisodiyot va Moliya Vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yilda Xitoy Shimoliy Koreya tashqi savdosining deyarli 98 foizini tashkil qilgan.
Shu bilan birga, Ukraina Tashqi ishlar vaziri Andriy Sibiha Seulda janubiy koreyalik hamkasbi Cho Txe Yol bilan uchrashib, ikki tomonlama munosabatlar va Ukrainada asirga olingan shimoliy koreyalik harbiylar taqdirini muhokama qildi. Ikki shimoliy koreyalik askar Janubiy Koreyaga qochib o'tish istagini bildirgan.

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын пообещал продолжать укреплять связи с Китаем и назвал недавний саммит с председателем КНР Си Цзиньпином «историческим событием» в развитии отношений с крупным соседом.
В поздравительном послании Си по случаю 105-й годовщины основания Коммунистической партии Китая Ким заявил, что Пхеньян выступает за постепенное развитие связей с Пекином, сообщает государственное Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
«Недавний пхеньянский саммит стал историческим событием, углубившим товарищескую дружбу и доверие между нами», — сказал Ким, добавив, что лидеры подтвердили «непоколебимую волю» к развитию двусторонних отношений.
Визит Си в Пхеньян 8-9 июня стал его первым визитом в Северную Корею за почти семь лет. В ходе саммита лидеры приняли «далеко идущий план» по укреплению «самых мощных и стратегических отношений».
Китай остается крупнейшим экономическим партнером Северной Кореи. По данным Министерства экономики и финансов Южной Кореи, в 2024 году на Китай пришлось почти 98% внешней торговли КНДР.
Между тем, министр иностранных дел Украины Андрей Сибига посетил Сеул для переговоров с южнокорейским коллегой Чо Тхэ Ёлем по вопросам двусторонних отношений и судьбы северокорейских военнопленных, захваченных на Украине. Двое северокорейских солдат выразили желание перейти в Южную Корею.