Myunxen sudi Germaniyaning Avstriya bilan chegarada uzoq vaqtdan beri davom etayotgan shaxsiy tekshiruvlari Yevropa Ittifoqi qonunlarini buzish yoki buzmasligini tekshirmoqda.
Ishni Myunxenda yashovchi, muntazam ravishda Innsbruckka qatnovchi bir shaxs ochgan. U o‘tgan yil iyun oyida poyezdda federal politsiya tomonidan so‘roq qilingan va hujjatlarini ko‘rsatishdan bosh tortganidan keyin sumkasi tekshirilgan.
Da’vogarning ta’kidlashicha, bu choralar Yevropa Ittifoqi qonunlarini, xususan, ichki chegaralardagi nazoratni bekor qilgan Shengen kelishuvini buzadi. Shengen hududida mamlakatlar jamoat tartibi yoki ichki xavfsizlikka jiddiy tahdid bo‘lganda vaqtinchalik nazoratni joriy qilishi mumkin, ammo Berlin bu nazoratni bir necha bor uzaytirgan.
Shu bilan birga, Germaniya koalitsiya rahbarlari yozgi ta’tildan oldin muhim islohotlarni muhokama qilish uchun yig‘ilishmoqda. Kansler Fridrix Merts boshchiligidagi uchrashuvda daromad solig‘i islohoti, pensiyalar, mehnat bozori moslashuvchanligi va byurokratiyani qisqartirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Eng katta to‘siq daromad solig‘i islohoti bo‘lib, koalitsiya kelgusi yil boshidan past va o‘rta daromadli fuqarolar uchun soliq yukini kamaytirishni maqsad qilgan. Biroq, chora-tadbirlarni moliyalashtirish masalasi hal qilinmagan.

Мюнхенский суд рассматривает дело о том, нарушают ли длительные проверки на границе Германии с Австрией законодательство ЕС.
Иск подан жителем Мюнхена, который регулярно ездит в Инсбрук. В июне прошлого года его допросили федеральные полицейские в поезде, а после отказа предъявить документы провели обыск сумки.
Истец утверждает, что эти меры нарушают Шенгенское соглашение, отменившее внутренний пограничный контроль. В рамках Шенгена страны могут временно вводить контроль при серьезной угрозе общественному порядку или внутренней безопасности, но Берлин неоднократно продлевал эти меры.
Тем временем лидеры правящей коалиции Германии собрались в канцелярии для обсуждения пакета реформ перед летними каникулами. Канцлер Фридрих Мерц настаивает на реформе подоходного налога, пенсий, гибкости рынка труда и сокращении бюрократии.
Главным препятствием считается реформа подоходного налога: коалиция планирует снизить налоговое бремя для низко- и среднеоплачиваемых работников с начала следующего года. Однако ключевой вопрос — как финансировать эти меры.