Ispaniya Sog‘liqni saqlash instituti (Carlos III) hisobotiga ko‘ra, o‘tgan oyda issiq bilan bog‘liq o‘limlar soni 1028 nafarni tashkil etdi. Bu 2025 yil iyunidagi 407 o‘limdan ikki baravar ko‘p va 2015 yildan beri iyun oyidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Jazirama issiqning eng yuqori nuqtasida, 23 iyun kuni, taxminan 35,7 million kishi (mamlakat aholisining 73 foizi) salomatlik uchun xavf ostida qoldi.
Ispaniya milliy ob-havo agentligi Aemet ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan oy mamlakat tarixidagi ikkinchi eng issiq iyun bo‘ldi, harorat me’yordan 3,2 daraja Selsiyga yuqori bo‘lgan. 2026 yilning birinchi yarmi esa butun Ispaniya bo‘yicha rekord darajada issiq o‘tdi, harorat me’yordan 1,6 darajaga oshgan.
Yevropaning katta qismini qamrab olgan jazirama issiq qit’a tarixidagi eng og‘ir issiq to‘lqini sifatida qayd etildi. Fransiya, Germaniya va boshqa Yevropa mamlakatlarida harorat 40 darajadan oshib, rekordlarni yangiladi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) bu issiq to‘lqinini Yevropa bo‘ylab 1300 dan ortiq qo‘shimcha o‘limga sabab bo‘lgan deb hisoblamoqda va bu raqam ortishi mumkin.
Meteorologlarning fikricha, issiq to‘lqini Sahroi Kabirdan shimolga ko‘chayotgan issiq havo massasi va “Afrika antisikloni” deb nomlanuvchi kuchli yuqori bosim tizimi tufayli yuzaga kelgan. Bu tizim “issiq gumbazi”ni hosil qilib, G‘arbiy va Markaziy Yevropa ustida issiq havoni ushlab qoladi.
Mutaxassislar inson faoliyati natijasidagi iqlim o‘zgarishi haroratni yanada kuchaytirib, bu yilgi rekord issiqni 4 darajagacha issiqroq qilganini ta’kidlamoqda.

По меньшей мере 1028 человек погибли в Испании в результате недавней волны жары, когда страна пережила самый жаркий период с января по июнь за всю историю наблюдений.
Институт здоровья Карлоса III сообщил, что в прошлом месяце от жары умерли 1028 человек. Это более чем вдвое превышает показатель июня 2025 года (407 смертей) и является самым высоким числом смертей от жары в июне с 2015 года.
На пике жары 23 июня около 35,7 миллиона человек (73% населения Испании) подвергались риску для здоровья.
Национальное метеорологическое агентство Aemet заявило, что прошлый месяц стал вторым самым жарким июнем в истории страны: температура была на 3,2 градуса Цельсия выше нормы. Первая половина 2026 года стала самой теплой за всю историю Испании — на 1,6 градуса выше нормы.
Волна жары, охватившая большую часть Европы, стала самой сильной за всю историю континента. Температура выше 40 градусов Цельсия побила рекорды во Франции, Германии и других европейских странах.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) связывает с этой жарой более 1300 дополнительных смертей по всей Европе, и это число, вероятно, вырастет.
По мнению метеорологов, волна жары вызвана массой горячего воздуха, движущейся из Сахары, и мощной системой высокого давления, известной как «африканский антициклон». Эта система создала «тепловой купол», который удерживает горячий воздух над Западной и Центральной Европой.
Эксперты отмечают, что вызванное деятельностью человека изменение климата усилило температуру, сделав эту рекордную жару на 4 градуса Цельсия горячее.