Amnesty International tashkiloti Sudanning Rapid Support Forces (RSF) nomli harbiylashtirilgan guruhi el-Fasher shahrini qamal qilish va egallash jarayonida etnik tozalash va insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etgani haqida hisobot e'lon qildi.
Tashkilotning chorshanba kuni chop etilgan hisobotiga ko'ra, RSF qo'shinlari Shimoliy Darfurdagi el-Fasher shahrini uzoq muddatli qamal qilish davrida Zaghava etnik guruhiga mansub aholi yashaydigan turar-joylarga muntazam hujumlar uyushtirgan.
Hisobotda bolalarga nisbatan zo'ravonlik, jumladan o'ldirish, o'g'irlash, majburiy yollash va zo'rlash holatlari keng tarqalgani qayd etilgan. Amnesty Bosh kotibi Agnes Kallamard mojaroni "fuqarolarga qarshi urush" deb atadi va bolalar "zo'ravonlikning garovi emas, balki ko'pincha ataylab nishonga olingan"ligini ta'kidladi.
Hisobotda RSF askarlari ommaviy qatllarni videoga olib, ijtimoiy tarmoqlarda tarqatgani, xususan, RSF qo'mondoni Abu Lulu nomi bilan tanilgan Al-Fateh Abdulloh Idrisning fuqarolik kiyimidagi mahbuslarni qatl etishi aks etgan 9 ta video aniqlangani aytiladi.
Amnesty, shuningdek, Mina al-Bari qamoqxonasidagi ikki yuqori martabali qo'mondon - general-mayor Gedo Hamdan Ahmad Muhammad (Abu Shouk) va podpolkovnik Abbos Xater Bhakit tergov va qiynoqlarda ishtirok etganlikda ayblanmoqda.
BMTning mustaqil tergov missiyasi fevral oyida el-Fasherga hujum "genotsid belgilariga ega" degan xulosaga kelgan edi. Sudan armiyasi va RSF o'rtasidagi fuqarolar urushi 2023-yilda boshlanib, o'n minglab odamlarning o'limiga va millionlarning ko'chishiga sabab bo'lgan.

Международная неправительственная организация Amnesty International опубликовала доклад, в котором утверждается, что силы быстрого реагирования (RSF) Судана совершили этнические чистки и другие преступления против человечности во время осады и захвата города Эль-Фашер.
Согласно отчету, опубликованному в среду, RSF систематически атаковали поселения вокруг Эль-Фашера, населенные народом загава, в ходе длительной осады, продолжавшейся с начала 2024 года по октябрь 2025-го.
В докладе приводятся многочисленные свидетельства широкомасштабного насилия в отношении детей, включая убийства, похищения, принудительную вербовку и изнасилования. Генеральный секретарь Amnesty International Агнес Калламар назвала конфликт "войной против гражданских лиц" и заявила, что дети "не были случайными жертвами — их часто намеренно преследовали".
Amnesty также сообщает, что бойцы RSF снимали и публиковали в соцсетях видео массовых казней. В частности, были проверены 19 видеозаписей, на девяти из которых командир RSF аль-Фатех Абдулла Идрис (известный как Абу Лулу) казнит пленных в гражданской одежде.
Доклад также обвиняет двух высокопоставленных командиров в центре содержания под стражей Мина аль-Бари: генерал-майора Гедо Хамдана Ахмеда Мохамеда (Абу Шук) и подполковника Аббаса Хатера Бакита в причастности к допросам и пыткам.
Независимая миссия ООН по установлению фактов в феврале пришла к выводу, что штурм Эль-Фашера "несет признаки геноцида". Гражданская война между армией Судана и RSF, начавшаяся в 2023 году, унесла десятки тысяч жизней и привела к перемещению миллионов людей.