Jazoirda 2-iyul kuni Milliy Assambleyaga navbatdagi saylov bo‘lib o‘tadi. Amaldagi prezident Abdulmajid Tebbun bu saylovni mamlakat siyosiy institutlarini yangilash yo‘lidagi navbatdagi qadam sifatida taqdim etmoqda. Biroq ko‘plab kuzatuvchilar hokimiyat almashinuvi yoki siyosiy tizimda tub o‘zgarishlar kutilmasligini ta’kidlamoqda.
Ayni paytda jazoirliklarning diqqat markazida futbol turibdi: milliy terma jamoa 2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma olgan. Fridrix Ebert fondining Jazoir bo‘limi rahbari Robin Frishning so‘zlariga ko‘ra, saylovlar Jahon chempionati va yozgi ta’til bilan raqobatlashmoqda. Shunga qaramay, bu muhim siyosiy voqea bo‘lib qolmoqda.
Saylovda 24,7 million jazoirlik ovoz berish huquqiga ega. 407 a’zodan iborat quyi palata besh yil muddatga saylanadi. Siyosatshunos Rashid Uayssa bu saylovlarni juda muhim deb baholamoqda. Uning fikricha, 2021 yilgi saylov Hirak norozilik namoyishlari ta’sirida o‘tgan bo‘lsa, bu safar ko‘plab mustaqil nomzodlar ishtirok etmoqda.
Mustaqil nomzodlarning ko‘pligi jamiyatning parlamentni yana siyosiy maydon sifatida ko‘rayotganidan dalolat beradi. Shu bilan birga, saylovchilarning ishtiroki past bo‘lishi mumkin: 2021 yilda bu ko‘rsatkich atigi 23% ni tashkil etgan edi. Bu jazoirliklarning davlat institutlariga ishonchsizligini ko‘rsatadi.
Siyosiy tizimning demokratik sifati munozarali bo‘lib qolmoqda. Freedom House tashkiloti Jazoirni “erkin emas” deb tasniflagan. Bertelsmann transformatsiya indeksi esa islohot umidlari so‘nib, mamlakat “arab bahori”dan oldingi holatga qaytganini ta’kidlaydi.
Saylov islohotlari tanqidga uchramoqda. Saylov komissiyasining vakolatlari kengaytirilgan, ayollar kvotasi esa 50% dan uchdan birga tushirilgan. Shunga qaramay, sobiq Hirak faollarining saylovlarda ishtiroki va yangi fuqarolik jamiyati tashabbuslari ijobiy belgilar sifatida qayd etilmoqda.
Jazoir parlamenti asosan “muhr bosish” funksiyasini bajaradi, deydi ekspertlar. Biroq Uayssa prezident Tebbun birinchi marta Bouteflika davridagi eski tarmoqlardan xoli parlament bilan ishlashi mumkinligini ta’kidlab, bu saylovga katta umid bog‘langanini aytadi.
Jazoir saylovi Yevropa uchun ham muhim: mamlakat energiya hamkori, migratsiya va Sahel mintaqasini barqarorlashtirishda markaziy rol o‘ynaydi. Saylov siyosiy muvozanatni tubdan o‘zgartirmasa-da, mamlakatning yangilanish chaqiriqlari va tizimning parlamentdan tashqaridagi kuch markazlari o‘rtasidagi ziddiyatni ochib beradi.

В четверг, 2 июля, в Алжире пройдут выборы в Национальную ассамблею. Действующий президент Абдельмаджид Теббун представляет голосование как очередной шаг к обновлению политических институтов страны. Однако многие наблюдатели не ожидают ни смены власти, ни фундаментальных изменений политической системы.
Сейчас в центре внимания многих алжирцев находится футбол: национальная сборная квалифицировалась на чемпионат мира 2026 года. По словам Робина Фриша, главы представительства Фонда Фридриха Эберта в Алжире, выборы конкурируют с чемпионатом мира и началом летних каникул. Тем не менее, это важное политическое событие.
По данным избирательного органа ANIE, около 24,7 млн алжирцев имеют право голоса. 407 членов нижней палаты будут избраны на пятилетний срок. Политолог Рашид Уайсса из Марбургского университета считает эти выборы крайне значимыми, отмечая большое количество независимых кандидатов.
Множество независимых кандидатов свидетельствует о том, что часть общества снова видит в парламенте политическую арену. Однако явка избирателей вызывает беспокойство: в 2021 году она составила лишь 23%, что является историческим минимумом. Дальнейшее снижение укрепит впечатление недоверия к госинститутам.
Демократическое качество политической системы остается спорным. Freedom House вновь классифицировал Алжир как «несвободный». Бертельсмановский индекс трансформации пришел к выводу, что надежды на реформы в основном угасли, и страна «в значительной степени вернулась к условиям до арабской весны».
Избирательные реформы также подвергаются критике: расширенные полномочия ANIE и снижение квоты для женщин с 50% до одной трети. Возвращение оппозиции после бойкота 2021 года рассматривается не как политическое открытие, а как результат институционального давления.
Несмотря на это, эксперты отмечают позитивные признаки: участие бывших активистов Hirak и новые гражданские инициативы. Однако решающие политические инициативы обычно исходят не из парламента, который выполняет функцию «штампования» решений.
Выборы в Алжире имеют большое значение для Европы, особенно для Франции. Алжир стал важным энергетическим партнером и играет центральную роль в миграции и стабилизации Сахеля. Выборы вряд ли изменят политический баланс, но подчеркивают напряженность между призывами к обновлению и системой, центры власти которой находятся вне парламента.