Germaniya erkaklar milliy futbol terma jamoasi FIFA Jahon chempionatida erta chiqib ketganidan so'ng, kansler Fridrix Myerts ijtimoiy tarmoqdagi xabari bilan tanqid ostiga olindi. Uning "Siz bizni ilhomlantirdingiz" degan posti, jamoaning zaif o'yini va Paragvayga penaltilar seriyasida mag'lubiyatidan so'ng, ko'plab muxlislar va siyosatchilarning hayratiga sabab bo'ldi.
Myertsning posti Berlinda erta tongda, o'yin tugaganidan so'ng darhol e'lon qilindi. Unda u jamoaning fidoyiligi va ruhini maqtab, "Biz siz bilan faxrlanamiz" dedi. Biroq, 16 millionga yaqin nemis tomoshabinlari o'yinni kuzatgan va jamoaning ojiz o'yinini ko'rgan edi. Ijtimoiy tarmoqlarda bu xabar "yordamsiz, asabiylashtiruvchi, ikkinchi darajali" deb baholandi.
Moskvadan Rossiya prezidenti Vladimir Putinning ishonchli vakili Kirill Dmitriyev ham Myertsni tanqid qilib, "Myerts muvaffaqiyatsizlikni qayta-qayta targ'ib qilishda yaxshi" deb yozdi. Yevropa parlamenti deputati Mari-Agnes Shtrak-Tsimmermann esa "jamoa o'yini yoki kanslerning munosabati qaysi biri yomonroq ekanini bilmayman" dedi.
Kansler idorasi bu xatoni "muvofiqlashtirish xatosi" deb atadi va "juda achinarli" deb ta'rifladi. Xabarlarga ko'ra, o'yindan oldin bir nechta post variantlari tayyorlangan, ammo yosh ijtimoiy media yordamchisi tungi vaqtda noto'g'ri tugmani bosgan.
Bild gazetasi Myertsning munosabatiga butun bir sahifa ajratib, "Jahon chempionatidan chiqib ketishdan keyin kanslerning o'z darvozasiga urgan golidan g'azab" sarlavhasini chiqardi. Hukumat matbuot kotibi Sebastyan Xille esa Myerts o'yinni jonli ko'rganini va jamoa bilan birga xafa bo'lganini aytdi.
Myerts ikkinchi postida "Muvaffaqiyatlarni birga nishonlaymiz. Mag'lubiyatda esa birga turamiz. Bu bizni kuchli qiladi" deb yozdi. Siyosiy sharhlovchilar muvaffaqiyatli sport natijalari hukumat reytingiga ijobiy ta'sir qilishini ta'kidlaydilar.
Bu voqea Myertsning allaqachon past bo'lgan reytingiga yana bir zarba bo'ldi. Iyun oyida o'tkazilgan so'rovda respondentlarning 87 foizi hukumat faoliyatidan norozi edi. Iqtisodiy inqiroz, eskirgan infratuzilma va pensiya hamda sog'liqni saqlash tizimidagi muammolar sabab qilib ko'rsatilmoqda.
Myertsning jahon chempionatidagi noqulay videoqo'ng'irog'i va bu noto'g'ri post uning futbol muxlisi emasligini ko'rsatdi. Biroq, ko'pchilik kanslerni sportga qiziqmaslikda ayblash noto'g'ri ekanini ta'kidlaydi.

После неудачного выступления и раннего вылета мужской сборной Германии по футболу с чемпионата мира, канцлер Фридрих Мерц опубликовал в соцсети X пост, вызвавший шквал критики. «Вы вдохновили нас», — написал он, несмотря на то, что команда проиграла Парагваю в серии пенальти, показав слабую игру.
Пост был опубликован глубокой ночью в Берлине сразу после матча. Мерц похвалил самоотдачу и командный дух, заявив: «Мы гордимся вами». Однако примерно 16 миллионов немцев, смотревших игру, увидели совершенно другую картину. В соцсетях реакцию назвали «беспомощной, раздражающей, второсортной».
Даже из Москвы прозвучала критика: доверенное лицо Владимира Путина Кирилл Дмитриев написал: «Мерц хорош в том, чтобы снова и снова способствовать неудачам». Депутат Европарламента Мари-Агнес Штрак-Циммерманн заявила, что не знает, что хуже — игра команды или реакция канцлера.
Ведомство канцлера назвало это «ошибкой координации» и «очень досадным инцидентом». По сообщениям СМИ, до матча было подготовлено несколько вариантов поста, но молодой сотрудник соцсетей случайно нажал не ту кнопку.
Таблоид Bild посвятил почти целую страницу реакции канцлера, озаглавив: «Гнев из-за автогола канцлера после вылета с ЧМ». Заместитель пресс-секретаря правительства Себастьян Хилле заявил, что Мерц смотрел матч вживую и разочарован не меньше болельщиков.
Позже Мерц опубликовал второй пост: «Мы вместе празднуем успехи и вместе стоим в поражении. Это делает нас сильными». Политологи отмечают, что успехи в спорте обычно повышают рейтинг правительства.
Инцидент произошёл на фоне рекордно низкой популярности канцлера. В июне 87% опрошенных выразили недовольство работой правительства. Причины — экономический кризис, устаревшая инфраструктура, проблемы пенсионной и медицинской систем.
Неудачный видеозвонок Мерца команде перед турниром и этот пост подтверждают, что канцлер не является большим футбольным фанатом. Однако многие считают, что это не самый серьёзный повод для критики.