Ayblanuvchi 50 yoshli ukrainalik askar Serhii K. bo‘lib, u Italiyada hibsga olingan va Germaniyaga ekstraditsiya qilingan. U yetti nafar sherigi bilan birgalikda to‘rtta asosiy quvurdan uchtasini yo‘q qilganlikda ayblanmoqda.
Portlashlar natijasida Rossiyadan Yevropaga gaz yetkazib beruvchi quvurlar jiddiy shikastlangan. O‘sha paytda quvurlar ishlamayotgan edi.
Serhii K. xalqaro huquq bo‘yicha harbiy jinoyat hisoblanuvchi fuqarolik energetika infratuzilmasiga hujum qilish, portlatish va inshootlarni buzishda ayblanmoqda. U ayblovlarni rad etadi va advokati mijozining oqlanishiga ishonch bildirgan.
Tergovchilarning ma’lumotlariga ko‘ra, K. sabotaj guruhiga rahbarlik qilgan va hujum amalga oshirilgan Andromeda yaxtasiga qo‘mondonlik qilgan. Yaxtada harbiy portlovchi moddalar HMX va RDX izlari topilgan.
Serhii K. 2025-yil 21-avgustda Rimini provinsiyasida hibsga olingan va 27-noyabrda Germaniyaga topshirilgan. U Gamburgda qamoqda saqlanmoqda. Dalillar juda kuchli deb baholanmoqda, jumladan, Italiyadagi qamoqxonada telefon suhbatlarida o‘zini o‘zi fosh qilgan.

Федеральная прокуратура Германии предъявила обвинения украинскому гражданину в связи с серией взрывов, которые серьезно повредили газопровод «Северный поток» в Балтийском море в 2022 году.
Обвиняемый — 50-летний украинский военнослужащий Сергей К., задержанный в Италии в августе 2025 года и экстрадированный в Германию. Ему вменяется руководство группой из семи сообщников, уничтоживших три из четырех ниток газопровода.
Взрывы вывели из строя ключевой маршрут поставок российского газа в Европу, хотя на момент атаки трубопроводы не эксплуатировались.
Сергей К. обвиняется в нападении на гражданскую энергетическую инфраструктуру, что считается военным преступлением по международному праву, а также в организации взрыва и разрушении сооружений. Он отрицает свою причастность, а его адвокат выразил уверенность в оправдании.
По данным следствия, К. руководил диверсионной группой и командовал яхтой Andromeda, с которой предположительно была проведена атака. На яхте обнаружены следы взрывчатых веществ HMX и RDX.
Сергей К. был арестован 21 августа 2025 года в итальянской провинции Римини. После экстрадиции в Германию 27 ноября он помещен в предварительное заключение в Гамбурге. Следствие считает доказательства неопровержимыми, в том числе из-за саморазоблачительных телефонных разговоров в итальянской тюрьме.