AQSh Davlat departamenti Ekvadordagi Chone Killers to‘dasini xorijiy “terrorchi tashkilot” deb belgiladi va Vashington bu guruhni tinch aholi va davlat amaldorlariga hujumlar uyushtirishda aybladi.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubioning so‘zlariga ko‘ra, to‘da “Maxsus belgilangan global terrorchi” sifatida ham tasniflangan. Rubio bayonotida “Chone Killers tinch aholi, huquq-tartibot xodimlari va davlat amaldorlariga qarshi ko‘plab hujumlar, jumladan, yuqori martabali shaxslarning o‘ldirilishini amalga oshirgan” dedi.
Ekvador ko‘cha to‘dasiga qarshi bu chora AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining Lotin Amerikasidagi uyushgan jinoyatchilik va giyohvand moddalar savdosiga qarshi keng kampaniyasining bir qismidir. Tramp ma’muriyati ilgari Venesuelaning Tren de Aragua va Meksikaning Sinaloa karteli kabi bir qancha Lotin Amerikasi to‘da va narkokartellarini “terrorchi” tashkilot deb e’lon qilgan.
Rubio, shuningdek, Ekvador to‘dalari meksikalik kartellarga noqonuniy giyohvand moddalarni tashish va eksport qilishda yordam beradi, bu esa “terrorizm” va boshqa jinoiy faoliyatni moliyalashtiradi, deb da’vo qildi.
Ekvador Tashqi ishlar vazirligi AQSh qarorini olqishlab, bu Vashingtonning Prezident Daniel Noboaning jinoiy tashkilotlarga qarshi kampaniyasiga kuchli qo‘llab-quvvatlashini aks ettirishini bildirdi. Vazirlik X’dagi bayonotida “Ekvador hukumati Prezident Daniel Noboaning jinoiy tashkilotlarga qarshi to‘liq kurash olib borish qarorini qo‘llab-quvvatlagani uchun Qo‘shma Shtatlarning qat’iy yordamiga minnatdorchilik bildiradi” dedi.
Trampning sodiq ittifoqchisi Noboa bir necha viloyatlarda komendantlik soati joriy qildi va harbiylarni joylashtirdi, bu AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan to‘da faoliyatini yo‘q qilishga qaratilgan chora hisoblanadi.

Госдепартамент США признал эквадорскую банду Chone Killers иностранной «террористической организацией», введя санкции против преступной группы, которую Вашингтон обвиняет в нападениях на мирных жителей и государственных чиновников.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что банда также классифицирована как «Особо назначенный глобальный террорист». «Chone Killers совершила многочисленные нападения на мирных жителей, сотрудников правоохранительных органов и государственных чиновников, включая громкие убийства публичных лиц», — сказал Рубио в заявлении.
Эта мера против эквадорской уличной банды является частью более широкой кампании администрации президента США Дональда Трампа против организованной преступности и наркоторговли в Латинской Америке. Администрация Трампа ранее признала несколько других латиноамериканских банд и наркокартелей «террористическими» организациями, включая венесуэльскую Tren de Aragua и мексиканский картель Синалоа.
Рубио также утверждал, что эквадорские банды помогают мексиканским картелям перевозить и экспортировать нелегальные наркотики, которые, по его словам, финансируют «терроризм» и другую преступную деятельность.
Министерство иностранных дел Эквадора приветствовало решение США, заявив, что оно отражает твердую поддержку Вашингтоном кампании президента Даниэля Нобоа против преступных организаций. «Правительство Эквадора благодарит за твердую поддержку Соединенных Штатов решения президента Даниэля Нобоа вести всеобъемлющую борьбу против преступных организаций», — говорится в заявлении министерства, опубликованном в X.
Нобоа, стойкий союзник Трампа, ввел комендантский час и развернул военных в нескольких провинциях в рамках поддерживаемой США кампании по искоренению бандитской активности.