Neft narxi AQSh va Isroilning Eronga urushi boshlanishidan oldingi darajaga tushib ketdi. Bu tinchlik kelishuviga erishish bo'yicha muzokaralarda yutuq umidlari ortishi bilan bog'liq.
Brent neftining narxi payshanba kuni 1 foizdan ko'proq pasayib, barrel uchun 71 dollardan pastga tushdi va xalqaro benchmark urushdan oldingi narxlarga qaytdi.
Avgust oyi uchun Brent fyucherslari GMT bilan soat 04:30 da barrel uchun 70,82 dollarni tashkil etdi, bu 27 fevraldan beri eng past ko'rsatkichdir.
So'nggi pasayishdan so'ng, Brent narxi 30 apreldagi barrel uchun 126 dollardan ortiq bo'lgan urushdan keyingi eng yuqori nuqtadan 38 foizdan ko'proq pastga tushdi.
Narxlarning tushishi Vashington va Tehron o'rtasidagi asosiy vositachi bo'lgan Qatarning AQSh va Eron rasmiylari urushni tugatish bo'yicha o'zaro anglashuv memorandumidagi (MoU) masalalarni hal qilishga qaratilgan bilvosita muzokaralarda "ijobiy taraqqiyot"ga erishganini aytganidan keyin sodir bo'ldi.
AQSh prezidenti Donald Trump ham chorshanba kuni muzokaralar haqida ijobiy fikr bildirib, "Eronning yadrosizlanishi yaxshi ketmoqda" dedi.
Singapurda joylashgan Vanda Insights neft bozori tahlil provayderining asoschisi Vandana Xari, Fors ko'rfazidan neft oqimining barqaror o'sishi va "ehtiyotkorona optimistik geosiyosiy kayfiyat" narxlarni pasaytirganini aytdi.
"MoUning bir qancha asosiy masalalari hal etilmagan bo'lsa-da, tomonlar hech bo'lmaganda hozircha Hormuz tranzit rejimi masalasida qarama-qarshilikdan qaytgan ko'rinadi", dedi Xari Al Jazeera telekanaliga.
"Men xom neftning narxi tiqilib qolgan barrel zaxiralari tozalanmaguncha pasayishda davom etishini kutaman va narxlar hatto haddan tashqari sotilgan hududga o'tishi mumkin", dedi u.
"Fors ko'rfazi ta'minotining normallashuvining haqiqiy sinovi bundan keyin bo'ladi, bu yangi talab va taklif muvozanatini qayta kalibrlashni talab qiladi".
Tinchlik davrida jahon neft va suyultirilgan gaz savdosining beshdan bir qismini tashkil etadigan Hormuz bo'g'ozida yuk tashish so'nggi kunlarda payshanba va shanba kunlari suv yo'lidagi ikkita tijorat kemasiga hujumlardan keyin keskin pasayishdan so'ng tiklanishning dastlabki belgilarini ko'rsatdi.
MarineTraffic ma'lumotlariga ko'ra, seshanba kuni bo'g'ozdan kamida 40 ta kema o'tgan, bu yakshanba kuni 22 tadan va dushanba kuni 27 tadan ko'pdir. Shunga qaramay, dengiz transporti suv yo'lidagi xavfsizlik bilan bog'liq doimiy tashvishlar tufayli urushdan oldingi kunlik 130 ta o'tish darajasidan ancha past.
Eron 17 iyunda AQSh bilan imzolagan MoUda kemalarning xavfsiz o'tishini ta'minlash uchun "eng yaxshi harakatlar" qilishga rozi bo'lgan bo'lsa-da, Tehron keyinchalik bo'g'oz orqali harakatni nazorat qilish huquqini faqat o'ziga tegishli deb da'vo qildi.
MarineTraffic ma'lumotlariga ko'ra, urush boshlanganidan beri bo'g'ozda tijorat kemalariga kamida 49 ta hujum qayd etilgan, ularning aksariyati Tehron tomonidan da'vo qilingan yoki uning kuchlari ayblangan.

Цены на нефть упали до уровней, не наблюдавшихся с начала войны США и Израиля против Ирана, на фоне растущих надежд на прорыв в переговорах, направленных на заключение постоянного мирного соглашения.
Стоимость нефти марки Brent в четверг упала более чем на 1 процент до уровня ниже 71 доллара за баррель, вернув международный эталонный показатель к довоенным ценам.
Фьючерсы на Brent с поставкой в августе по состоянию на 04:30 по Гринвичу составляли 70,82 доллара за баррель, что ниже, чем в любой момент с 27 февраля.
После последнего падения цены на Brent снизились более чем на 38 процентов по сравнению с послевоенным пиком в более чем 126 долларов за баррель 30 апреля.
Снижение произошло после того, как Катар, ключевой посредник между Вашингтоном и Тегераном, заявил, что американские и иранские чиновники добились «положительного прогресса» в непрямых переговорах, направленных на решение вопросов, связанных с меморандумом о взаимопонимании (МоВ) по прекращению войны.
Президент США Дональд Трамп также положительно оценил переговоры в среду, заявив, что «денатуризация Ирана продвигается хорошо».
Вандана Хари, основатель сингапурского поставщика аналитики нефтяного рынка Vanda Insights, заявила, что устойчивый рост потоков нефти из Персидского залива и «осторожно оптимистичные геополитические настроения» привели к снижению цен.
«Несколько ключевых вопросов в МоВ остаются нерешенными, но стороны, похоже, отказались от конфронтации по вопросу о временном режиме транзита через Ормуз, по крайней мере, на данный момент», — сказала Хари Al Jazeera.
«Я ожидаю, что сырая нефть продолжит снижаться до тех пор, пока не будет ликвидирован запас застрявших баррелей, и цены могут даже перейти на территорию перепроданности», — сказала она.
«Настоящим испытанием нормализации поставок из Персидского залива станет последующее, что потребует перекалибровки баланса спроса и предложения».
Судоходство в Ормузском проливе, который в мирное время является проводником пятой части мировой торговли нефтью и сжиженным природным газом, в последние дни демонстрирует признаки восстановления после резкого спада после нападений на два коммерческих судна в четверг и субботу.
По данным MarineTraffic, во вторник пролив прошло не менее 40 судов, что больше, чем 27 в понедельник и 22 в воскресенье. Тем не менее, морское движение остается значительно ниже довоенного уровня примерно в 130 переходов в день из-за сохраняющихся опасений по поводу безопасности на водном пути.
Хотя Иран согласился приложить «максимальные усилия» для обеспечения безопасного прохода судов в МоВ, подписанном с США 17 июня, Тегеран впоследствии неоднократно заявлял об исключительном праве контролировать движение через пролив.
По данным MarineTraffic, с начала войны в проливе зафиксировано как минимум 49 нападений на коммерческие суда, большинство из которых были совершены Тегераном или приписаны его силам.