Janubiy Afrika Respublikasi politsiyasi butun mamlakat bo'ylab immigrantlarga qarshi norozilik namoyishlari chog'ida 900 dan ortiq odamni hibsga oldi. Namoyishlar asosan tinch o'tgan bo'lsa-da, ba'zi joylarda zo'ravonlik, do'konlarni talon-taroj qilish va bir kishining o'ldirilishi bilan kechdi.
Seshanba kuni bo'lib o'tgan namoyishlar 20 dan ortiq fuqarolik jamiyati guruhlari, jumladan, March and March harakati tomonidan tashkil etilgan. Ular hujjatsiz immigrantlarning mamlakatni tark etishi uchun norasmiy "muddat" belgilash munosabati bilan o'tkazildi.
Politsiya bosh komissari o'rinbosari Tebello Mosikili chorshanba kuni matbuot anjumanida 120 ta namoyishdan 108 tasi tinch o'tganini, 12 tasida esa politsiya aralashuviga to'g'ri kelganini aytdi. Hibsga olish sabablari orasida jamoat tartibini buzish, talonchilik va immigratsiya qoidalarini buzish bor.
Eng ko'p hibsga olish G'arbiy Keyp provinsiyasida qayd etilgan (215 kishi), undan keyin Sharqiy Keyp (208 kishi). Prezident Kiril Ramafosa dushanba kuni namoyish tashkilotchilari bilan favqulodda uchrashuv o'tkazib, vaziyatni tinchlantirishga chaqirgan.
Ramafosa bayonotida namoyishchilarning asosiy shikoyatlarini tan oldi: "Janubiy afrikaliklar noqonuniy immigratsiya, chegara boshqaruvi va davlat xizmatlariga bosim haqida jiddiy xavotirlarni bildirishdi. Bu xavotirlar haqiqiy va ular eshitilishi kerak." Biroq u qonunni o'z qo'liga olishni qat'iy qoraladi.
Johanneburgdagi Aleksandra shaharchasida politsiya bir kishi o'ldirilganini tasdiqladi. Durban shahrida minglab namoyishchilar "Abahambe!" ("Ular ketishi kerak!") shiorini aytib yurishdi. March and March rahbari Jacinta Ngobese-Zuma hukumat chegaralarni qattiqroq nazorat qilmaguncha namoyishlar har payshanba davom etishini aytdi.
Amnesty International Janubiy Afrika kabi inson huquqlari tashkilotlari immigrantlarni ayblashni qoralab, ular chuqur ijtimoiy-iqtisodiy muammolar, yuqori ishsizlik va qochoqlar tizimidagi kechikishlar uchun aybdor qilinayotganini ta'kidladi.

Полиция Южно-Африканской Республики арестовала более 900 человек в ходе общенациональных антииммигрантских протестов, которые в основном проходили мирно, но в некоторых местах переросли в насилие, грабежи магазинов и убийство одного человека.
Демонстрации во вторник были организованы коалицией из более чем 20 групп гражданского общества, включая движение March and March. Они были приурочены к неофициальному «крайнему сроку» для нелегальных мигрантов покинуть страну.
Заместитель комиссара национальной полиции Тебелло Мосикили заявил в среду на пресс-конференции, что из 120 маршей по всей ЮАР 108 прошли мирно, а в 12 потребовалось вмешательство полиции. Причины арестов варьируются от нарушения общественного порядка и грабежа до нарушений иммиграционного законодательства.
Наибольшее количество задержаний зафиксировано в Западно-Капской провинции (215), за ней следует Восточно-Капская провинция (208). Президент Сирил Рамафоса в понедельник провел экстренную встречу с ключевыми организаторами протестов, призвав к спокойствию.
В заявлении Рамафоса признал основные жалобы демонстрантов: «Южноафриканцы выразили серьезную обеспокоенность по поводу нелегальной иммиграции, управления границами и нагрузки на государственные услуги... Эти опасения реальны, и они заслуживают быть услышанными». Однако он решительно осудил самосуд.
В поселке Александра в Йоханнесбурге полиция подтвердила убийство одного человека. В Дурбане тысячи протестующих маршировали с лозунгом «Abahambe!» («Они должны уйти!»). Лидер March and March Джасинта Нгобесе-Зума предупредила, что протесты будут продолжаться каждый четверг, пока правительство не ужесточит пограничный контроль.
Правозащитные группы, включая Amnesty International ЮАР, осудили преследование мигрантов, заявив, что их используют как козлов отпущения за глубокие социально-экономические проблемы, высокую безработицу и задержки в системе предоставления убежища.