Kaliforniya gubernatori Gevin Nyusom seshanba kuni tushdan keyin qonun imzoladi va 17-mayni rasman Bryus Li kuni deb e'lon qildi. Bu bilan Bryus Li Kaliforniya tarixida yillik nomli kunga sazovor bo'lgan birinchi xitoy-amerikalik bo'ldi.
Li 1940-yilda San-Frantsiskoda tug'ilgan va bolaligini Gonkongda o'tkazgandan so'ng, 1959-yil 17-mayda 18 yoshida shaharga qaytgan. Uning qizi Shennon Li, Bryus Li jamg'armasi bosh direktori, bu sharaf otasining madaniyatlar o'rtasidagi ko'prik sifatidagi abadiy merosini aks ettirishini aytdi.
"Uning falsafasida ishonch va imkoniyat topgan yoshlardan tortib, nihoyat ekranda o'zlarini ko'rgan oilalar, uning intizom va ichki kuch haqidagi ta'limotlaridan foydalanadigan sportchilargacha - uning ta'siri chuqur", dedi u bayonotida.
San-Frantsisko vakili shtat assambleyasi a'zosi Mett Xeyni Lini "Kaliforniyaning eng yaxshi namunasi" deb atadi. "Osiyo-amerikaliklar ko'pincha ekranda yo'q yoki stereotip sifatida tasvirlangan bir paytda, Bryus Li avlodlarga o'zlarini kuch va hurmat bilan ko'rishga yordam berdi", dedi u.
Bryus Li jamg'armasi va osiyo-amerikalik guruhlar Bryus Li har yili ixtiyoriy tadbirlar, jumladan madaniy ko'rgazmalar, ommaviy tadbirlar va sinf darslari bilan nishonlanishiga umid qilmoqda.
Li 1973-yilda 32 yoshida og'riq qoldiruvchi dori vositasiga allergik reaktsiyadan fojiali ravishda vafot etdi. Uning nomi va qiyofasi hali ham keng mashhur.

Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом во вторник днем подписал закон, официально объявляющий 17 мая Днем Брюса Ли. Таким образом, Брюс Ли стал первым китайско-американским деятелем в истории Калифорнии, удостоенным ежегодного именного дня.
Ли родился в Сан-Франциско в 1940 году и вернулся в город 17 мая 1959 года в возрасте 18 лет после детства, проведенного в Гонконге. Его дочь Шеннон Ли, генеральный директор Фонда Брюса Ли, заявила, что эта честь отражает непреходящее наследие ее отца как моста между культурами.
"От молодых людей, обретших уверенность и возможности в его философии, до семей, наконец увидевших себя на экране, до спортсменов, до сих пор черпающих из его учений о дисциплине и внутренней силе, — его влияние глубоко", — сказала она в заявлении.
Член Ассамблеи штата Мэтт Хани, представляющий Сан-Франциско, назвал Ли "воплощением лучшего, что есть в Калифорнии". "В то время, когда китайско-американцы слишком часто отсутствовали на экране или изображались стереотипно, Брюс Ли помог поколениям увидеть себя представленными с силой и достоинством", — сказал он.
Фонд Брюса Ли и китайско-американские группы надеются, что Брюс Ли будет ежегодно отмечаться добровольными мероприятиями, включая культурные выставки, публичные события и классные уроки.
Ли трагически скончался в 1973 году в возрасте 32 лет от аллергической реакции на обезболивающее. Его имя и образ остаются широко популярными.