Venesuelada yuzlab qutqaruvchilar 8 kundan beri vayronalar ostida qolgan odamni qutqarish uchun vaqtga qarshi kurashmoqda. 24-iyun kuni sodir bo‘lgan ikki zilzila oqibatida omon qolganlar ochlik va umidsizlik bilan kurashmoqda.
Xalqaro guruhlar 43 yoshli qo‘riqchi Ernan Gilga yaqinlashmoqda. U Katia La Mar shahridagi yetti qavatli binoning ostida qolgan. Bu hudud zilzila natijasida vayron bo‘lgan.
Uning rafiqasi Gusbimar Gonsales bu “haqiqiy mo‘jiza” ekanini aytib, yetti davlatdan kelgan qutqaruvchilarning sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Milliy Assambleya raisi Xorxe Rodrigesga ko‘ra, falokatda kamida 2295 kishi halok bo‘lgan, 11 mingdan ortiq kishi yaralangan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti 50 mingga yaqin kishi bedarak yo‘qolgan va 13 ming kishi uysiz qolganini taxmin qilmoqda.
Eng ko‘p zarar ko‘rgan La Guaira shahrida aholi oziq-ovqat va suv uchun soatlab navbatda turibdi. 18 yoshli sotuvchi Daniela Armas favqulodda boshpanada “odamlar ovqat uchun bir-birini o‘ldirishga yaqin” ekanini aytdi.
Yordam xodimlari keskinlik va jinoyatchilikning ortib borayotganidan ogohlantirmoqda. To‘rt politsiyachi vayronalardan qimmatbaho narsalarni o‘g‘irlaganlikda gumon qilinib hibsga olingan.
Jahon oziq-ovqat dasturi 500 ming kishini uch oy davomida boqish uchun 50 million dollar so‘ramoqda. Sog‘liqni saqlash xodimlari kasalliklar tarqalishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.

Сотни спасателей в Венесуэле борются со временем, чтобы освободить мужчину, застрявшего под обрушившимся зданием уже восемь дней. Выжившие после двойного землетрясения на прошлой неделе страдают от растущего голода и отчаяния.
В четверг международные команды приблизились к 43-летнему охраннику Эрнану Хилю, погребенному в своей будке под семиэтажным зданием в Катия-ла-Мар, прибрежной зоне, разрушенной катастрофой 24 июня.
«Это настоящее чудо», — сказала его жена Гусбимар Гонсалес, высоко оценив беспрецедентные усилия спасателей из семи стран, работающих круглосуточно, чтобы добраться до него.
Гонка по спасению Хиля происходит на фоне национальной трагедии, унесшей жизни не менее 2295 человек и ранившей более 11 000, по данным председателя Национальной ассамблеи Хорхе Родригеса. Десятки тысяч пропали без вести, по оценкам ООН, около 50 000 человек числятся пропавшими, а почти 13 000 остались без крова.
В наиболее пострадавшем городе Ла-Гуайра многие жители теперь стоят в очередях за едой и водой часами. «Здесь раздают припасы, но иногда люди чуть не убивают друг друга за еду... Это как петушиные бои», — сказала 18-летняя продавщица Даниэла Армас в аварийном убежище.
Сотрудники гуманитарных организаций предупреждают о росте напряженности и преступности. Четыре полицейских были арестованы после того, как жители обвинили их в краже ценностей из-под завалов, а некоторые семьи спят на парковках после обрушения их домов.
Всемирная продовольственная программа обратилась за 50 миллионами долларов на кормление 500 000 человек в течение трех месяцев, в то время как чиновники здравоохранения предупреждают о возможных вспышках болезней в стране, чья ослабленная система здравоохранения сейчас находится под «экстремальным давлением».