Al Jazeera va Statewatch ma'lumotlariga ko'ra, Yevropa Ittifoqi davlatlaridagi davlat muassasalari Isroilning G'azo sektoridagi urush jinoyatlari va bosib olingan G'arbiy Sohildagi faoliyatiga qaramay, Isroil kompaniyalari bilan foydali shartnomalar imzolamoqda.
Ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, 2022 yil yanvaridan 2025 yil iyuligacha bo'lgan davrda Yevropa Ittifoqi a'zo davlatlari Isroil kompaniyalari bilan 194 ta shartnoma imzolagan, umumiy qiymati 2,7 milliard yevrodan (3,1 milliard dollar) oshadi. Haqiqiy qiymat bundan ham yuqori bo'lishi mumkin, chunki ochiq ma'lumotlar faqat bir qismini aks ettiradi.
Urush boshlanganidan keyin shartnomalar soni keskin oshgan. 2023 yil oktyabridan oldin 82 ta shartnoma (1,2 milliard yevro) imzolangan bo'lsa, 2023-2025 yillar oralig'ida 112 ta shartnoma (1,6 milliard yevro) imzolangan.
Isroilning eng yaqin ittifoqchisi Vengriya 42 ta shartnoma bilan eng ko'p shartnoma imzolagan (603 million yevro). Germaniya 37 ta shartnoma imzolagan, ammo ularning qiymati ko'pincha oshkor etilmagan.
Ispaniya, G'azoga qarshi eng keskin tanqidchilardan biri bo'lishiga qaramay, 227 million yevrolik 14 ta shartnoma imzolagan, shu jumladan Mudofaa vazirligi orqali 207 million yevrolik "havo jangovar tizimlari" shartnomasi.
Yevropa Ittifoqining Isroilga nisbatan yumshoq munosabati Xalqaro Sudda (ICJ) Isroilni genotsid konvensiyasini buzishda ayblash bilan ziddiyatli. ICJ 2024 yilda Falastinlarga "real va yaqin xavf" borligini aniqlagan.
Markaziy Yevropa Universiteti professori Yussef Al Tamimi Yevropa Ittifoqining yondashuvini "huquqiy jihatdan chidab bo'lmas" deb atadi. ICJning fikriga ko'ra, barcha davlatlar Falastinning noqonuniy bosib olinishini bartaraf etish choralarini ko'rishi shart.
Shartnomalarning aksariyati qurol tizimlari va kompyuter chiplari kabi ilg'or texnologiyalarni o'z ichiga oladi. Isroilning Elbit Systems, Rafael va Troya Tech kompaniyalari eng yirik pudratchilar qatorida.
Insonga qarshi xalqaro tashkilotlar, jumladan Amnesty International, Yevropa Ittifoqini Isroil bilan assotsiatsiya shartnomasini to'xtatishga chaqirmoqda. Amnesty vakili Ev Geddi: "Yevropa Ittifoqi Isroilga o'z qonunbuzarliklarini davom ettirishga imkon berdi", dedi.

Согласно данным Statewatch, обнародованным Al Jazeera, государственные учреждения стран Европейского Союза заключают прибыльные контракты с израильскими компаниями, несмотря на многолетнюю историю военных преступлений Израиля в секторе Газа и на оккупированном Западном берегу.
Данные показывают, что за период с января 2022 года по июль 2025 года государственные учреждения стран ЕС подписали 194 контракта на сумму почти 2,7 миллиарда евро (3,1 миллиарда долларов). Реальная стоимость, вероятно, выше, так как открытые данные отражают лишь часть контрактов.
Количество контрактов резко возросло после начала войны в Газе. До октября 2023 года было подписано 82 контракта на сумму 1,2 миллиарда евро, а после — 112 контрактов на 1,6 миллиарда евро.
Венгрия, ближайший союзник Израиля в Европе, подписала наибольшее количество контрактов — 42, на сумму почти 603 миллиона евро. Германия подписала 37 контрактов, но их стоимость часто не раскрывается.
Испания, один из самых громких критиков Израиля, заключила 14 контрактов на сумму почти 227 миллионов евро, включая контракт Министерства обороны на 207 миллионов евро на "авиационные боевые системы".
Позиция ЕС контрастирует с судебными разбирательствами против Израиля в Международном суде (МС) по обвинению в нарушении Конвенции о геноциде. В 2024 году МС установил "реальный и неизбежный риск" непоправимого вреда палестинцам.
Профессор Центральноевропейского университета Юссеф Аль Тамими назвал подход ЕС "юридически несостоятельным". По мнению суда, все государства обязаны принять меры для устранения незаконной оккупации Палестины.
Большинство контрактов касается передовых технологий, включая системы вооружений и компьютерные чипы. Израильские компании Elbit Systems, Rafael и Troya Tech входят в число крупнейших подрядчиков.
Правозащитные организации, включая Amnesty International, призывают ЕС приостановить соглашение об ассоциации с Израилем. Представитель Amnesty Эв Гедди заявила: "ЕС позволил Израилю продолжать нарушения в условиях полной безнаказанности".