️ Germaniya terma jamoasining 2026 yilgi Jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsizligidan so'ng, ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalgan bir da'voga ko'ra, Deutsche Welle (DW) nemis muxlislari afrikalik va musulmon futbolchilarni terma jamoadan chetlashtirish uchun petitsiya to'playotgani haqida xabar bergan. DW ushbu da'voni rad etadi.
️ Germaniya terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionatining 1/32 finalida Paragvayga penaltilar seriyasida 4:3 hisobida mag'lub bo'ldi. Yarim himoyachi Jonatan Tah hal qiluvchi penaltini amalga oshira olmadi. Shundan so'ng, Tahning ijtimoiy tarmoqlaridagi sahifalarida ko'plab irqchi izohlar va haqoratlar paydo bo'ldi.
️ Da'voga ko'ra, DW ba'zi nemislar afrikalik va musulmon futbolchilarni terma jamoada o'ynashini taqiqlash uchun imzo to'playotgani haqida xabar bergan. Bu da'vo ispan tilidagi X postida ikki milliondan ortiq ko'rish bilan tarqaldi. DW fakt-cheki bu da'voni yolg'on deb topdi.
️ DW hech qanday irqchi petitsiya haqida xabar bermagan va boshqa ommaviy axborot vositalarida ham bunday xabar topilmadi. Germaniya futbol assotsiatsiyasi (DFB) DWga bergan bayonotida bunday petitsiya yoki tashabbuslardan xabardor emasligini va bu haqda hech qanday ma'lumot olinmaganini bildirdi.
️ DFB qo'shimcha qildi: “Bunday da'voning mazmuni DFB qadriyatlariga mutlaqo zid. DFB xilma-xillik, integratsiya va hurmatli birgalikda yashash tarafdori. Futbolda va jamiyatimizda kamsitish, istisno qilish va irqchi stereotiplarga o'rin yo'q.”

️ После вылета сборной Германии с чемпионата мира 2026 года в социальных сетях распространилось утверждение, что Deutsche Welle (DW) сообщила о сборе подписей за запрет африканских и мусульманских игроков в национальной команде. DW провела факт-чекинг и признала это ложью.
️ Сборная Германии проиграла Парагваю в серии пенальти (4:3) в 1/32 финала ЧМ-2026. Полузащитник Джонатан Та не забил решающий удар, после чего в его соцсетях появились расистские комментарии. Затем вирусным стало утверждение, что DW якобы сообщила о петиции с требованием запретить игрокам африканского и мусульманского происхождения выступать за сборную.
️ Утверждение распространялось в испаноязычных постах в X (более 2 млн просмотров) и на Facebook. DW заявляет, что никогда не публиковала таких сообщений, и не нашла подтверждений в других СМИ. Немецкий футбольный союз (DFB) также опроверг наличие подобных петиций.
️ DFB подчеркнул: «Содержание такого заявления противоречит ценностям DFB. DFB выступает за разнообразие, интеграцию и уважительное сосуществование. Дискриминации и расистским стереотипам нет места в футболе и обществе».
️ DW провела поиск в Google и на платформах петиций (Change.org, OpenPetition.de), но не нашла следов. Авторы вирусных постов не ответили на запрос DW. Расизм в футболе — регулярное явление, как в случае с тремя чернокожими игроками сборной Англии после Евро-2020. Для борьбы с этим на ЧМ-2026 введено правило: игроки, закрывающие рот рукой во время спора, могут получить красную карточку.