AQSh savdo vakili elchi Jeymison Grir chorshanba kuni AQSh, Meksika va Kanada o'rtasidagi uch tomonlama savdo kelishuvi (USMCA) ni 'hozirgi ko'rinishida' yangilashga rozi bo'lmasligini ma'lum qildi. Kelishuv 1,6 trillion dollarlik savdoni qamrab oladi va birinchi qo'shma majburiy ko'rib chiqish muddatidan bir kun oldin bu qaror qabul qilindi.
Grir bayonotida AQSh Meksika va Kanada bilan kelishuvdagi kamchiliklarni va ushbu mamlakatlar bilan savdo taqchilligini bartaraf etish uchun muzokaralarni davom ettirishini ta'kidladi. 'Biroq, kelishuv ushbu masalalar hal etilgunga qadar yoki kelishuv bekor qilingunga qadar o'z kuchida qoladi', deyiladi bayonotda.
AQSh prezidenti Donald Tramp savdo kelishuviga nisbatan takroran norozilik bildirgan edi. Yanvar oyida Tramp 'unda hech qanday haqiqiy foyda yo'q; bu ahamiyatsiz' deb, o'tgan oy esa 'uni yangilashni bilmayman' deb aytgan edi. U Meksika va Kanada bilan muzokaralarga ochiq ekanligini bildirgan.
USMCA 2020-yil 1-iyulda Trampning birinchi muddatida Shimoliy Amerika erkin savdo kelishuvi (NAFTA) o'rniga kuchga kirdi. AQSh Davlat departamenti ma'lumotlariga ko'ra, kelishuv amerikaliklar uchun yuqori maoshli ish o'rinlarini qo'llab-quvvatlovchi va Shimoliy Amerika iqtisodiyotini o'stiruvchi 'yanada muvozanatli, o'zaro savdo' yaratgan.
AQShning qarori kelishuvda Tramp birinchi muddatida kelishib olingan 'quyosh botishi bandi' bo'yicha olti yillik ko'rib chiqishni boshlaydi. Agar kelishuvni o'zgartirish bo'yicha kelishuvga erishilmasa, savdo kelishuvi 2036-yil 1-iyulda tugaydi.
Tramp ma'muriyati rasmiysi Reyter agentligiga bergan intervyusida, Kanadaning avtomobil sanoatiga 25 foiz, metallarga 50 foiz va yog'ochga 10 foiz tariflarni joriy etganiga qaramay, prezident ikki davlat bilan har qanday kelishuvga shubha bilan qarashini aytdi.
Meksika iqtisodiyot vaziri Marselo Ebrard mamlakatining ish o'rinlari yo'qotilishi va savdo taqchilligi bo'yicha AQShning xavotirlarini hal qilishga yordam berishni xohlashini bildirdi. 'Men Meksika, AQSh va Kanada o'rtasida hal qila olmaydigan darajada katta farqni aniqlay olmayman', dedi Ebrard.
Kanada savdo vaziri Dominik LeBlank ham mamlakatining Trampning po'lat, alyuminiy, avtomobil va yog'och tariflariga qarshi kurashishda davom etishini aytdi. Hozircha, kelishuv 2036-yilgacha amalda qoladi va biznes odatdagidek davom etadi.

Торговый представитель США посол Джеймисон Грир в среду заявил, что США не согласны продлевать трехстороннее соглашение (USMCA) «в его нынешнем виде». Соглашение охватывает торговлю на сумму $1,6 трлн, и решение было принято за день до первой обязательной совместной проверки.
В заявлении Грира говорится, что США продолжат взаимодействие с Мексикой и Канадой для устранения недостатков соглашения и торговых дефицитов с этими странами. «Однако соглашение остается в силе до разрешения этих вопросов или до прекращения действия соглашения», — говорится в заявлении.
Президент США Дональд Трамп неоднократно выражал недовольство торговым соглашением. В январе Трамп заявил, что «нет никакой реальной выгоды; это неактуально», а в прошлом месяце сказал: «Я не знаю, буду ли его продлевать». Он также сигнализировал о готовности к переговорам с Мексикой и Канадой.
USMCA вступило в силу 1 июля 2020 года во время первого срока Трампа, заменив Североамериканское соглашение о свободной торговле (НАФТА). По данным Госдепартамента США, соглашение создало «более сбалансированную, взаимную торговлю, поддерживающую высокооплачиваемые рабочие места для американцев и рост экономики Северной Америки».
Решение США теперь запускает шестилетний пересмотр соглашения в соответствии с «положением о закате», которое Трамп согласовал в свой первый срок. Без соглашения о внесении поправок торговое соглашение истечет 1 июля 2036 года.
Представитель администрации Трампа сообщил Reuters, что, несмотря на введение 25-процентных пошлин на автомобильную промышленность Канады и Мексики, 50-процентных на металлы и 10-процентных на древесину, президент остается скептически настроенным к любой сделке с обеими странами.
Министр экономики Мексики Марсело Эбрард заявил, что его страна хочет помочь решить проблемы США с потерей рабочих мест и торговым дефицитом. «Я не вижу разницы между Мексикой, США и Канадой, которая была бы настолько велика, что мы не могли бы ее решить», — сказал Эбрард.
Министр торговли Канады Доминик Леблан также заявил, что Канада продолжит решать вопросы, связанные с пошлинами Трампа на сталь, алюминий, автомобили и древесину. Пока соглашение остается в силе до 2036 года, и бизнес будет продолжаться в обычном режиме.