Angliya terma jamoasi yarim himoyachisi Elliot Anderson 'Nottingham Forest'dan 'Manchester City'ga o'tdi. Britaniya ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, bu transfer britaniyalik futbolchi uchun eng qimmat transfer bo'ldi.
Klublar moliyaviy tafsilotlarni oshkor qilmagan, biroq Britaniya matbuoti umumiy kelishuv qiymati 116 million funt sterling (155 million dollar)ga yetganini xabar qilmoqda. Bu 2023-yilda 'Real Madrid'ning 'Borussiya Dortmund'ga Jude Bellingham uchun to'lagan 115 million funt sterlinglik transferdan oshib ketdi.
'Manchester City' bayonotida aytilishicha, 23 yoshli Anderson hozirda Angliya terma jamoasi bilan FIFA Jahon chempionatida ishtirok etmoqda va Kanzasda tibbiy ko'rikdan o'tgan. Transfer rasmiylashtiruvi uning Angliyaga qaytishidan so'ng yakunlanadi.
Bu transfer 'Manchester City' tarixidagi eng qimmat transfer bo'ldi va 2021-yilda 'Aston Villa'dan vinger Jek Grilish uchun to'langan 100 million funt sterlinglik transferni ortda qoldirdi.
'Nyukasl Yunayted' akademiyasi tarbiyalanuvchisi Anderson 2024-yilda 35 million funt sterling evaziga 'Forest'ga o'tgan va jamoa safida barcha musobaqalarda 92 ta o'yin o'tkazib, 6 ta gol urgan va 11 ta golli uzatma bergan.
Yarim himoyachi yuqori energiyali, taktik jihatdan mustahkam o'yinchi sifatida tanilgan. U himoyaviy mustahkamlikni hujumga hissa qo'shish qobiliyati bilan birlashtiradi.
Ayniqsa, uning tinimsiz mehnatsevarligi, kuchli pressing va to'p qaytarish qobiliyati, shuningdek, progressiv paslar berish va to'pni oldinga olib chiqishdagi yuqori ko'rsatkichlari bilan tanilgan.
U Rodri, Niko Gonsales, Mateo Kovacic, Tijjani Reynders, Rayan Sherki, Mateush Nunes va hamyurti Fil Foden kabi futbolchilardan iborat 'Manchester City' yarim himoyasiga qo'shiladi.

Полузащитник сборной Англии Эллиот Андерсон перешел из «Ноттингем Форест» в «Манчестер Сити». По данным британских СМИ, этот трансфер стал самым дорогим для британского игрока.
Клубы не раскрыли финансовые подробности, но британская пресса сообщает, что общая сумма сделки составила до 116 миллионов фунтов стерлингов (155 миллионов долларов), превысив пакет в 115 миллионов фунтов, который «Реал Мадрид» согласился заплатить «Боруссии Дортмунд» за Джуда Беллингема в 2023 году.
«Андерсон, 23 года, в настоящее время участвует в чемпионате мира по футболу в составе сборной Англии и прошел медицинское обследование в Канзасе. Оформление перехода будет завершено после его возвращения в Англию», — говорится в заявлении «Сити».
Этот трансфер также стал самым дорогим в истории «Манчестер Сити», превзойдя 100 миллионов фунтов, потраченных на вингера Джека Грилиша из «Астон Виллы» в 2021 году.
Андерсон, воспитанник академии «Ньюкасл Юнайтед», перешел в «Форест» за 35 миллионов фунтов в 2024 году и провел за них 92 матча во всех турнирах, забив 6 голов и отдав 11 голевых передач.
Полузащитник зарекомендовал себя как энергичный, тактически грамотный игрок, сочетающий оборонительную надежность с умением действовать в атаке.
Он особенно известен своей неустанной работоспособностью, сильным прессингом и способностью отбирать мяч, а также высокой частотой прогрессивных передач и продвижения мяча вперед.
Он присоединяется к полузащите «Сити», которая уже укомплектована такими игроками, как Родри, Нико Гонсалес, Матео Ковачич, Тиджани Рейндерс, Райан Шерки, Матеуш Нуньес и соотечественник Фил Фоден.
«Манчестер Сити», финишировавший вторым вслед за «Арсеналом» в Премьер-лиге, начнет новую эру под руководством бывшего тренера «Челси» Энцо Марески после ухода Пепа Гвардиолы, завершившего чрезвычайно успешное десятилетие у руля.