Germaniya hukumati KNDS fransuz-german qurol ishlab chiqaruvchi kompaniyasining 40% ulushini sotib olishni rejalashtirgan edi, ammo aksiyalarni birjaga chiqarish (IPO) kechiktirildi. Kompaniya bu qarorni Yevropa mudofaa sektoridagi o'zgaruvchanlik bilan izohladi va bozor sharoitlari yaxshilanmaguncha IPO'ni qayta boshlash niyatida emas.
KNDS, Leopard-2 va Leclerc jangovar tanklarini ishlab chiqaruvchi, hozirda Fransiya davlati va Germaniyaning Wegmann Group kompaniyasiga tegishli (50-50). IPO Parij va Frankfurt birjalarida o'tkazilishi kutilgan edi. Fransiya hukumati o'z ulushini 40% gacha kamaytirishi, Germaniya hukumati esa Wegmann ulushining 40% ini taxminan €7,2 milliardga sotib olishi kerak edi. Qolgan 20% ochiq sotilishi rejalashtirilgan edi.
Germaniya Mudofaa vazirligi hujjatlariga ko'ra, IPO iyul oyi boshida bo'lishi mumkin edi, ammo jarayon to'xtatildi. Germaniya hukumati kompaniyaning qarorini hurmat qilishini va loyihaga sodiq qolishini bildirdi. Mudofaa vazirligi matbuot kotibi vaziyatni kuzatishda davom etishlarini ta'kidladi.
KNDS 2015 yilda Krauss-Maffei Wegmann va Nexter birlashishi natijasida tashkil topgan bo'lib, Yevropadagi eng yirik tank ishlab chiqaruvchi hisoblanadi. Kompaniya 11 000 kishini ish bilan ta'minlaydi va 2025 yilda €4,4 milliard daromad ko'rgan. Bosh qarorgohi Amsterdamda, Germaniya operatsiyalari esa Myunxenda joylashgan.
Shu bilan birga, Germaniyaning Quantum Systems dron ishlab chiqaruvchi startapi $1,2 milliard mablag' jalb qilganini e'lon qildi. Myunxenda joylashgan kompaniya xalqaro investorlardan mablag' olgan va qiymati $8 milliardga baholanmoqda. Quantum hammuassisi Sven Ruckning so'zlariga ko'ra, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi sun'iy intellekt boshqaruvidagi dronlarning ahamiyatini oshirdi.
Quantum investorlari orasida AQShning Blackstone va Yevropa aerokosmik giganti Airbus bor. Germaniya Iqtisodiyot vaziri Katherina Reiche bu Germaniya mudofaa texnologiyalari kompaniyalarining global investorlar uchun jozibadorligini ko'rsatishini ta'kidladi. Quantum IPO haqida esa hammuassis Florian Seibel ehtiyotkorona gapirdi: "Biz kuzatuv kengashidan IPO'ga tayyorligimizni baholash topshirig'ini oldik. Yana bir moliyalashtirish bosqichini o'tkazishimiz, ommaga chiqishimiz yoki shunchaki foydali o'sishni davom ettirishimiz mumkin."

Правительство Германии планировало приобрести 40% акций франко-германского производителя вооружений KNDS, однако первичное публичное размещение акций (IPO), необходимое для этой сделки, было отложено. Компания объяснила это решение «волатильностью европейского оборонного сектора» и заявила, что ждет «более благоприятных рыночных условий».
KNDS, выпускающая немецкие танки Leopard-2 и французские Leclerc, в настоящее время на 50% принадлежит французскому государству и на 50% — немецкой группе Wegmann. IPO планировалось провести на биржах Парижа и Франкфурта. Ожидалось, что французское правительство сократит свою долю до 40%, а немецкое правительство выкупит 40% доли Wegmann примерно за €7,2 млрд. Оставшиеся 20% должны были быть размещены на открытом рынке.
Согласно документам Минобороны Германии, IPO могло состояться в начале июля, но весь процесс был приостановлен. Немецкое правительство заявило, что уважает решение компании и остается приверженным проекту. Представитель Минобороны подчеркнул, что правительство будет «продолжать мониторинг и оценку» ситуации.
KNDS была создана в 2015 году в результате слияния немецкой семейной компании Krauss-Maffei Wegmann и французского государственного производителя оружия Nexter. Это крупнейший производитель танков в Европе. Компания насчитывает около 11 000 сотрудников и в 2025 году получила выручку в размере €4,4 млрд. Штаб-квартира находится в Амстердаме, а немецкие операции базируются в Мюнхене.
В то же время немецкий стартап по производству дронов Quantum Systems объявил о привлечении $1,2 млрд нового финансирования. Мюнхенская компания получила средства от международных инвесторов и оценивается примерно в $8 млрд. Со-генеральный директор Quantum Свен Рук отметил, что российское вторжение в Украину продемонстрировало растущую важность дронов с искусственным интеллектом.
Среди инвесторов Quantum — американская инвестиционная компания Blackstone и европейский аэрокосмический гигант Airbus. Министр экономики Германии Катарина Райхе заявила, что это показывает привлекательность немецких оборонных технологических компаний для глобальных инвесторов. Что касается возможного IPO Quantum, со-генеральный директор Флориан Зайбель был сдержан: «У нас было поручение от наблюдательного совета оценить нашу готовность к IPO. Мы можем провести еще один раунд финансирования, выйти на биржу или просто продолжать прибыльный рост». Он также опроверг слухи о слиянии со Stark Defence, но не исключил такой возможности в будущем.