Jahon chempionatining Janubiy Afrika-Chexiya o‘yini oldidan Janubiy Afrika terma jamoasi kapitani Ronen Uilyams o‘yinchilar va jamoaga qarshi onlayn hujumlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob qaytardi. Tanqidlar asosan boshqa afrikaliklar tomonidan bo‘lib, ular Janubiy Afrikaning boshqa Afrika davlatlaridan kelgan muhojirlarga nisbatan ksenofobik yondashuviga qaratilgan edi.
Uilyams futbol o‘yinchilarni birlashtirishiga umid qilishini va “siyosatni siyosatchilarga qoldirish” kerakligini aytdi. Bu voqea Afrika jamoalarini qo‘llab-quvvatlashda shartlilikning kuchayib borayotganini ko‘rsatdi, bu so‘nggi yillarda yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Pan-Afrika birdamligi avvalgi sport turnirlarida muhim xususiyat bo‘lgan. Global musobaqalarda faqat bir nechta davlatlar ishtirok etadi, ularning ham soni cheklangan. Shu sababli afrikaliklar Kamerun (1990), Senegal (2002), Gana (2010) va Marokash (2022) kabi jamoalarning muvaffaqiyatli chiqishlarini qo‘llab-quvvatlagan.
Ammo 2026 yilgi Jahon chempionati, unda rekord darajadagi 10 Afrika davlati ishtirok etmoqda, bu birdamlikning chegaralarini va muxlislarning jamoalarni siyosiy nuqtai nazardan baholashga tayyorligini ko‘rsatdi. Afrika jamoalari guruh bosqichida eng muvaffaqiyatli natijalarni qayd etdi, 10 tadan 9 tasi 1/32 finalga chiqdi.
Janubiy Afrika uzoq vaqt davomida Afrika g‘ururining ramzi bo‘lib kelgan, ammo mamlakat ichidagi afrikalik muhojirlarga nisbatan ksenofobik zo‘ravonlik to‘lqinlari bilan kurashmoqda. “Operation Dudula” kabi harakatlar iqtisodiy norozilik bayrog‘i ostida immigrantlarga qarshi kayfiyatni safarbar qilmoqda.
Marokash terma jamoasi 2022 yildagi yarim finalgacha bo‘lgan muvaffaqiyatidan so‘ng Afrika qit’asida keng qo‘llab-quvvatlandi, ammo G‘arbiy Sahro bo‘yicha bahsli pozitsiyasi va sub-Sahra afrikaliklariga nisbatan irqchilik bu munosabatlarni murakkablashtirdi.
AQSh, Meksika va Kanadada bo‘lib o‘tayotgan Jahon chempionati mezbon davlatlardan biri bo‘lgan AQShning ichki siyosati bilan bog‘liq muammolarga duch keldi. Somaliyalik hakam Omar Artanning deportatsiyasi keng qo‘llab-quvvatlandi va yangi pan-Afrika birdamligining namunasiga aylandi.
Afrika futboli har doim o‘z mavqeini himoya qilishga majbur bo‘lgan. Barcha 10 Afrika ishtirokchisi Yevropa futbol rahbari Aleksander Cheferinning kengaytirilgan turnir “butunlay qiziq bo‘lmagan o‘yinlar”ga olib kelishi haqidagi izohlariga qarshi qo‘shma bayonot chiqardi.
Futbol bu o‘zgarishlarni tushunish uchun ideal vosita, chunki xalqaro turnirlar odatda yashirin qoladigan savollarni o‘rganish imkonini beradi. Afrika birligi va pan-Afrika birdamligi hali ham mavjud, ular shunchaki rivojlandi va endi ko‘proq o‘zaro manfaatli bo‘ldi.

Перед матчем ЮАР-Чехия на чемпионате мира капитан сборной ЮАР Ронвен Уильямс напрямую ответил на онлайн-атаки против игроков и команды. Критика, в основном от других африканцев, была направлена на антииммигрантский и ксенофобский подход ЮАР к жителям других африканских стран.
Уильямс заявил, что надеется, что футбол сможет объединить игроков, и призвал «наслаждаться и прекрасно проводить время, оставив политику политикам». Инцидент подчеркнул растущую обусловленность африканской поддержки африканских команд, что стало более заметным в последние годы.
Панафриканская солидарность долгое время была особенностью предыдущих спортивных турниров. Лишь несколько стран участвуют в глобальных соревнованиях, и еще меньше являются конкурентоспособными. Поэтому африканцы поддерживали успешные выступления Камеруна (1990), Сенегала (2002), Ганы (2010) и Марокко (2022).
Однако чемпионат мира 2026 года, в котором участвуют рекордные 10 африканских стран, показал пределы этой солидарности и растущую готовность болельщиков судить команды через призму политики. Африка показала лучший результат в групповом этапе: 9 из 10 команд вышли в 1/32 финала.
ЮАР долгое время была символом африканской гордости, но страна также борется с волнами ксенофобского насилия против африканских мигрантов. Движения вроде «Operation Dudula» мобилизуют антииммигрантские настроения под флагом экономических трудностей.
Марокко получило широкую поддержку после выхода в полуфинал в 2022 году, но его спорная позиция по Западной Сахаре и задокументированный расизм по отношению к чернокожим африканцам осложнили эти отношения.
Чемпионат мира в США, Мексике и Канаде столкнулся с проблемами из-за внутренней политики США. Дело сомалийского арбитра Омара Артана, депортированного после 11-часового задержания, вызвало широкую поддержку и стало примером новой панафриканской солидарности.
Африканский футбол всегда должен был защищать свою позицию. Все 10 африканских участников присоединились к совместному заявлению против комментариев главы европейского футбола Александера Чеферина о том, что расширенный турнир приведет к «множеству совершенно неинтересных матчей».
Футбол — идеальная линза для этой трансформации, поскольку международные турниры дают пространство для изучения вопросов, которые обычно остаются скрытыми. Африканское единство и панафриканская солидарность все еще живы; они просто эволюционировали, став более взаимными и основанными на чувствах людей.