Venesuela muvaqqat prezidenti Delsi Rodriges mamlakatni vayron qilgan ikki kuchli zilziladan so‘ng hukumatning kech va tartibsiz javob qaytargani haqidagi tanqidlarga keskin javob berdi. U bu ayblovlarni “propaganda laboratoriyalarida ishlab chiqarilgan” deb atadi.
Rodriges jurnalistlarga bergan bayonotida: “Biz bir kun, ikki kun yoki uch kun kutmadik. Biz darhol harakatga o‘tdik”, dedi. Uning so‘zlariga ko‘ra, binolar qulagan joylarda birinchi bo‘lib omon qolganlar, qarindoshlar va qo‘shnilar yetib kelgan.
Tanqidlarga javoban Rodriges: “Gumanitar fojiani siyosiylashtirish sharmandalikdir”, dedi. Xalqaro Qutqaruv Qo‘mitasi kabi nodavlat tashkilotlar javob choralari insonparvarlik ehtiyojlarini qondirmayotganini aytgan edi.
Rodriges, shuningdek, o‘lganlar soni 2595 kishiga yetganini, 12400 dan ortiq kishi yaralanganini ma’lum qildi. Minglab odamlar hali ham bedarak yo‘qolgan, qidiruv-qutqaruv ishlari davom etmoqda, ammo omon qolganlarni topish umidi so‘nmoqda.
Vaziyat yanada og‘irlashib, minglab odamlar gavjum boshpanalarda yoki ochiq havoda uxlamoqda. Shifokorlar yuqumli kasalliklar tarqalishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
Rodriges Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi va Jahon banki tiklanish ishlari uchun moliyaviy yordam berishga kelishganini aytdi. Karakas 200 million dollarlik qayta qurish fondini yaratmoqda. Shuningdek, u AQSh prezidenti Donald Tramp va davlat kotibi Marko Rubioga yordam uchun minnatdorchilik bildirdi. AQSh 300 million dollardan ortiq mablag‘ ajratib, 900 harbiy xizmatchini yuborgan.

Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес решительно опровергла критику в адрес правительства, которое обвиняли в медленной и неорганизованной реакции на два разрушительных землетрясения. Она назвала эти обвинения «произведёнными в пропагандистских лабораториях».
«Мы не ждали ни дня, ни двух, ни трёх. Мы активировались немедленно», — заявила Родригес иностранным журналистам через неделю после землетрясений. Она добавила, что на местах обрушений первыми прибыли выжившие, родственники и соседи.
Родригес назвала «позором» попытки политизировать гуманитарную трагедию. Ранее НПО «Международный комитет спасения» заявила, что масштаб помощи не соответствует потребностям.
Число погибших возросло до 2595, раненых — более 12 400. Тысячи людей остаются пропавшими без вести. Поисково-спасательные работы продолжаются, но надежды найти выживших почти нет.
Тысячи людей ночуют в переполненных убежищах или на улице. Врачи предупреждают о риске вспышек инфекционных заболеваний.
Родригес сообщила, что МВФ и Всемирный банк согласились предоставить финансовую помощь. Каракас создаёт фонд восстановления в 200 миллионов долларов. Она также поблагодарила президента США Дональда Трампа и госсекретаря Марко Рубио за помощь. США выделили более 300 миллионов долларов и направили 900 военнослужащих.