3 iyuldan boshlab millionlab motam tutuvchilar Eronning marhum Oliy Rahnamosi Ali Xomayniy uchun yetti kunlik dafn marosimi va yurishlarida qatnashishi kutilmoqda. Diniy marosimlar Eron va Iroqning turli shaharlarida o‘tkaziladi.
Dafn marosimi dastlab mart oyiga rejalashtirilgan edi, biroq AQSh va Isroil rejimining Eron bilan urushi cho‘zilgani sababli qoldirildi. 86 yoshli Xomayniy 28 fevral kuni, urushning birinchi kunida, AQSh-Isroil havo hujumida o‘z qarorgohida bir necha oila a’zolari bilan birga halok bo‘ldi.
Oyatulloh Ali Xomayniy 1989 yildan beri Eronni boshqarib kelgan edi. U o‘n yil avval Islom inqilobiga rahbarlik qilgan va mamlakatning birinchi Oliy Rahnamosi bo‘lgan Oyatulloh Ruhulloh Xumayniyning o‘limidan so‘ng hokimiyatga keldi. Xumayniy Pahlaviy monarxiyasini tugatgan inqilobning mafkuraviy kuchi bo‘lsa, Xomayniy harbiy va paramilitar apparatni shakllantirdi.
Dafn marosimi, shuningdek, uning o‘g‘li va vorisi Murtazo Xomayniy boshchiligidagi birinchi yirik davlat marosimi bo‘ladi. Murtazo Xomayniy AQSh-Isroil urushi boshlanganidan beri to‘rt oy davomida omma oldida ko‘rinmagan.
Yetti kunlik dafn dasturi Eron va Iroq bo‘ylab o‘tkaziladi. 3 iyulda Tehronda boshlanib, butun dunyodan global yetakchilar, yuqori martabali amaldorlar, diniy arboblar va olimlar hurmat bajo keltiradi. 4-5 iyulda Tehronda ommaviy dafn marosimlari bo‘lib, tobut va oila a’zolarining tobutlari Grand Mosallada jamoat vidolashuvi uchun qo‘yiladi.
6-7 iyulda dafn yurishlari Tehronning boshqa qismlaridan o‘tib, poytaxtdan 120 km janubdagi Qum shahriga davom etadi. Qum Eronning eng muhim shia islom ilmi markazi va eng muqaddas shaharlaridan biridir.
8 iyulda Najaf xalqaro aeroportida rasmiy qabul qilinadi, so‘ngra Iroqning Najaf va Karbalo shaharlarida ommaviy yurishlar o‘tkaziladi. Najafdagi Imom Ali maqbarasi shialar uchun eng muqaddas joylardan biri bo‘lib, har yili millionlab ziyoratchilarni jalb qiladi.
9 iyulda jasad Mashhadga olib kelinadi va Imom Rizo maqbarasida dafn etiladi. Mashhad Eronning eng muqaddas shahri bo‘lib, Ali Xomayniy 1939 yilda shu yerda tug‘ilgan va umrining ko‘p qismini o‘tkazgan. Shia islomining eng hurmatli shaxslaridan biri yoniga dafn etilish katta sharaf hisoblanadi.

С 3 июля миллионы скорбящих, как ожидается, соберутся на семидневные похоронные церемонии и процессии в честь покойного верховного лидера Ирана Али Хаменеи. Религиозные обряды запланированы в городах по всему Ирану и Ираку.
Захоронение, первоначально запланированное на март, было отложено из-за затяжной войны режимов США и Израиля с Ираном. 86-летний Хаменеи был убит вместе с несколькими членами семьи в результате совместного авиаудара США и Израиля по его резиденции 28 февраля, в первый день войны.
Аятолла Али Хаменеи руководил Ираном с 1989 года, после смерти аятоллы Рухоллы Хомейни, который возглавил исламскую революцию десятилетием ранее и стал первым верховным лидером страны. В то время как Хомейни был идеологической силой революции, Хаменеи сформировал военный и полувоенный аппарат.
Похороны также станут первой крупной государственной церемонией при его преемнике и сыне Моджтабе Хаменеи, который не появлялся на публике с начала войны США и Израиля четыре месяца назад.
Семидневная похоронная программа пройдет по всему Ирану и Ираку, начиная с Тегерана 3 июля, когда мировые лидеры, высокопоставленные чиновники, религиозные деятели и ученые со всего мира отдадут дань уважения. 4 и 5 июля в Тегеране начнутся публичные похоронные церемонии. Гроб, а также гробы нескольких членов семьи, будут выставлены в Большой Мосале для прощания.
6 и 7 июля похоронные процессии пройдут через другие части Тегерана, а затем продолжат путь в Кум, примерно в 120 км к югу от столицы. Кум является ведущим центром шиитского исламского образования в Иране и одним из самых священных городов страны.
Иранские и иракские чиновники сообщают, что 8 июля в международном аэропорту Неджефа состоится официальный прием, после чего пройдут публичные процессии в иракских городах Неджеф и Кербела. Святилище имама Али в Неджефе является одним из самых священных мест для шиитов.
Затем тело вернется в Иран для финальной церемонии захоронения, запланированной на 9 июля в святилище имама Резы в Мешхеде. Мешхед — самый священный город Ирана. Захоронение рядом с одним из самых почитаемых деятелей шиитского ислама считается большой честью.